Hot.lt logo Hot.lt meniu
karščiausios IT naujienos
pasirink skiltį  
 
Turinys
Laimėk prizą!
El.prekyba
Įdomybės Internete
Atsiliepimai
Prenumeruokitės!
Klausk-atsakys!
Keiskimės nuorodomis!
Anekdotai
WWW
Žiniasklaida:
Populiarios TV laidos
Žiniu Radijas, tiesiogine transliacija
Laisvalaikis:
Akvariumai, fauna, flora
Įdarbinimas:
Preilė: darbuotojų paieška
Verta:
.
Vedų kultūros centras
Sachadža Joga
Dausuva
.
Karšta
Kasijus
Lankytinos vietos: Kupiškio rajonas
Gyvenimas po tikrovės
Egzistencializmas
Religiniai anekdotai
I.Naživinas. Judėjas
Traktatas apie dvi Sarmatijas
Senovės Indijos materializmas
Matematikos pradžia Lietuvoje
Duobių kaspinai Peru
Naktis astronomų šalyje
Prasiplečia gyvybės ribos
Kur veda Zaratustros žvėrys
Arkaimas: laikmečių veidrodis
W. Allen. Papildomi kursai
Titanikas: psichofizikinis aspektas
Eit mergelė pajūriais
Lynn Margulis ir Gaja
Robertas Kochas ir Lietuva
P-NP: Ant sveiko proto svarstyklių
Jų begalinė išmintis
Erazmo Stelos paraštėse
Elementariosios dalelės
Minčių valdymas
K.Jungas.Vėlyvos mintys
K.Saja. Molynė
Kolonizavimo protokolas
Placebo
Šiaulių mūšis
Ateivių civilizacijos
Krikščionybė Egipte
Mano sielos liūdesiai
P.Adams. Senamadiška muzika
Mitas ir mokslas
Vaišešikos mokykla
Kas Saulė,o kas Mėnulis?
Vėlių metas
Slaptasis kazokų ginklas
I.Slawinska. Erdvė ir laikas
"Pioneer" anomalijos
Filosofija: Konfucijus
Emersonas. Poetas
"Sutvėrėjo" žemėlapis
I.Calvino. Katinų markizė
EBR reiškinys
Ramakrišnos panteizmas
Nauja sapnų teorija
"Wow" signalas
Pašalinės mintys
R.Moore. Erdvė
Odisėjas visapusiškas
Rousseau. Vienišiaus svajos
Ortodoksų bažnyčia
Škotai atrado Ameriką?
Jėzaus kapas Kašmyre
Ziggy Stardust
Prekiautojai skausmu
K.Kavafis. Barbarų belaukiant
A.Einšteino panteizmas
Hiperborėja Rusijoje
K.Jungas ir NSO
K.Kastaneda. Dono Chuano mokymas
R.Kaijua. Sapnų apžavai ir problemos
Suvokimo durys
Y.Bonfua. Dieviški vardai
Tamplieriai: kas valdo pasaulį?
C. Lewis. Didžiosios skyrybos
Juokai ir juokeliai....
Čenelingas ir rašymas
Visatos modeliai
Alisa ir musmirės
Ką žmonės mąsto Izraelyje
Stalinas ir NSO
Ūlos kraštas senovėje
Algebra akimirksniu
Pranašiškas Huxley
Išsigelbėjimas per nuodėmę
Šėtono manifestas
Pirmasis kraujas
OBE ir sapnai
Dropa diskai
Nibiru ir šumerai
Fū naikintuvai
įvadas į Kabalą
Holografinis katinas
Esė apie dzūkus
S.Barančakas. Vertėjo manifestas
Pederastai dulkina tautą
Poetas Jim Morrison
Slėpiningieji Edeno sodai
Hitleris: gyvas ar miręs?
Seni kompiuteriai
Mankurtas: be ateities
Interneto pabaiga
E-bylos
 
 

Pirmasis interneto ryšys

 

Prieš 41 m., 1969 m. spalio 29 d., Leonard‘o Kleinrock‘o*) vadovaujamos komandos narys Ch. Kline Stanfordo kompiuteriui surinko pirmas dvi „Login“ raides („Lo“) ir kompiuteris „nusmigo“. Tačiau kadangi Leonard Kleinrock explains ARPANET tos raidės buvo siunčiamos iš UCLA kompiuterio, jos uždėjo atžymą elektroninės komunikacijos istorijoje.

Tiedu kompiuteriai buvo sujungti vykdant „Advanced Research Projects Agency“ (ARPA) projektą. Šią agentūrą, priklausančią Gynybos departamentui, 1958 m. įsteigė prezidentas Eizenhaueris, kaip tiesioginį atsaką į pirmo sovietinio palydovo „Sputnik“ paleidimą 1957-ais. Jos paskirtis buvo užtikrinti, kad niekada daugiau JAV nebus aplenkta technologijų srityje. DARPA (Defence ARPA) pradėjo veiklą tokiose skirtingose srityse kaip pažangūs raketiniai varikliai, medicina bei robototechnika, o taip pat informacinės technologijos. Ir buvo ARPA, ypač jos „Information Processing Techniques Office“ (IPTO) skyrius, kuris 7-me dešimtm. finansavo ARPANET projektą, iš kurio išsivystė dabartinis internetas.

Tais laikais laiko paskirstymo principu veikiančių sistemų buvo vos keletas ir tik dalis tyrinėtojų domėjosi jomis. Tai buvo unikalūs kompiuteriai (arba bent jau ribotai naudojami pramonėje), pagaminti specialiems tikslams ir naudoja specialiai jiems parašytą programinę įrangą. Prie kiekvieno tokio kompiuterio buvo būrys technikų ir programuotojų, kurie palaikė procesus – ir visa tai atrodė labiau okultizmas nei reali inžinerija.

Nebuvo standartizuotų operacinių sistemų, nebuvo dokumentacijos. Kiekvienas kompiuteris turėjo savo įvesties-išvesties sistemą ir, aišku, jokių standartizuotų informacijos perdavimo iš vieno kompiuterio į kitą priemonių. Visa tai turėjo sukurti IPTO direktorius B. Taylor‘as su komanda.

1966 m. Taylor‘as pajuto poreikį suprantingesnėms kompiuterinėms sistemoms. Kiekvienas iš trijų turimų kompiuterių šnekėjo sava kalba, prie jų buvo jungiamasi skirtingai, per skirtingus terminalus – tad, aišku, jie negalėjo jungtis vienas su kitu. Taylor‘as matė, kad reikia turėti vieną terminalą ir vieną prisijungimą. Kitais žodžiais, būdą kalbėtis kompiuteriams. Kitaip, kompiuterių tinklą. Ne tiesiog sujungtus kompiuterius, kaip jie jau buvo išbandę, o visiškai skirtingą architektūrą.

Vėliau Taylor‘as pavadino „‘aha‘ idėja“. Jis susisiekė su ARPA direktoriumi Charlie Herzfeld‘u ir išdėstė savo idėją. Tasai išklausė, uždavė kelis klausimus, o tada šio projekto vykdymui perkėlė milijoną dolerių iš kitų programų. „Tai truko 20 min.” – prisiminė Taylor‘as.

Pirmu uždaviniu buvo rasti ARPANET programos vadovą. Tinkamu pasirodė Larry Roberts, kuris specializavosi MIT Linkolno laboratorijoje kompiuterinės grafikos srityje. Taylor‘as jau buvo finansavęs Larry vykdytą dviejų panašių kompiuterių, esančių tūkstantį mylių vienas nuo kito, sujungimo projektą. Tačiau Larry mėgo savo darbą MIT‘e ir nebuvo linkęs tapti, kaip jis manė, Vašingtono biurokratu. Taylor‘ui teko jį įkalbinėti ARPANET team visus metus. Nevilties apimtas peržiūrėjo, kas finansuoja Linkolno laboratoriją, ir pamatęs, kad apie pusė lėšų ateina iš ARPA, rado svertą Roberts‘o gavimui. ARPA direktorius Ch. Herzfeld‘as pasikvietė laboratorijos vadovą ir jam paaiškino, kad laboratorijai būtų naudingiausia, jei Roberts imtų dirbti naujam projektui. Roberts į ARPA nuėjo pamurmėdamas, tačiau netrukus pasinėrė į naujus darbus.

Buvo priimtas sprendimas ARPANET kurti iš vienodų atskirų tarpinių kompiuterių, kurių vienintelis darbas būtų interpretuoti gautus iš pagrindinio kompiuterio duomenis ir juos, teisingai pertvarkius, perduoti į tinklą. Tad prie kiekvieno pagrindinio (host) kompiuterio reikėjo įrengti papildomą šaldytuvo dydžio IMP (interface message processor). Tie IMP dar vadinti paketų perjungėjais, nes veikė pagal tokią schemą.

Kad apsisaugotų nuo duomenų praradimo perduodant informaciją dideliais atstumais telefono linijomis, ARPANET inžinieriai panaudojo Leonardo Kleinrock‘o techniką, kurią tasai buvo pasiūlęs MIT daktarinėje disertacijoje (o taip pat nepriklausomai ir RAND korporacijos inžinierius Paul‘is Baran‘as**) bei Donald‘as Davies iš Britanijos). P. Baran‘as pateikė schemą, kaip apsaugoti komunikacinius tinklus branduolinio užpuolimo metu. Jis pasiūlė kiekvieną pranešimą suskaidyti mažais blokais ir kiekvieną tokį paketą siųsti savu keliu tinkle. Visi paketai būtų surenkami pas adresatą.

Kalifornijos universitetas (UCLA) pirmąjį IMP gavo 1969 m. rugsėjo mėn., o kitą mėnesį IMP gavo ir Stanfordo tyrimų institutas (SRI). 1969 m. spalio 29 d. tiedu mazgai pirmąkart sukomunikavo 400 mylių atstumu Ramiojo vandenyno pakrantės telefono linijomis – SRI kompiuteris, prieš jam „nusmingant“, spėjo gauti pirmas dvi raides iš UCLA kompiuterio.

Vėliau L. Kleinrock‘as pastebėjo: „1969-ieji uvo nepaprasti metai. Žmogus Mėnulyje. Vudstokas. Metsas laimėjo. Charles Manson‘as ėmė žudyti žmones čia, Los Andžele. Ir gimė internetas. Gerai, apie pirmuosius keturis žinojo visi. Niekas nežinojo apie internetą“.

Taip pat žr. M. Belfiore. The Department of Mad Scientists: How DARPA Is Remaking Our World, from the Internet to Artificial Limbs


*) Leonardas Kleinrokas (Leonard Kleinrock, g. 1934 m.) – amerikiečių kompiuterininkas, informacinių technologijų ir tinklų pirmeivis, suvaidinęs svarbų vaidmenį ARPANET kūrime. Buvo UCLA Inžinerijos ir taikomųjų mokslų mokyklos profesorius. Jo darbai apie hierarchinę maršrutizaciją iki šiol tebenaudojami šiuolaikinio Interneto darbe. 1961 m. jis aprašė technologiją, leidžiančią failus skaidyti dalimis ir jas perduoti tinkle atskirai skirtingais keliais (daktarinė disertacija Information Flow in Large Communication Nets, 1961 m. gegužė). Knygoje „Komutaciniuose tinklai“ (1964) išdėstė paketinės komunikacijos principus. 2001 m., kartu su kitais, gavo Draperio premiją „už Interneto išvystymą“.

**) Polas Baranis (Paul Baran, tikras vardas Pesach Baran, 1926-2011) – lenkų kilmės amerikiečių inžinierius, prisidėjęs prie kompiuterinių tinklų (Interneto) kūrimo, buvo vienas iš paketinio duomenų perdavimo išradėjų. Gimė gardine; jo šeima į JAV atvyko 1928-ais. Dirbo įvairiose JAV Gynybos ministerijos laboratorijose. 1959 m. įsidarbinęs RAND, gavo užduotį suprojektuoti komunikacijos sistemą, pajėgią „išgyventi” branduolinį sprogimą. Jis sukūrė sistemą iš tarpusavyje įvairiai sujungtų n-mazgų. Pirmasis jo darbas buvo ataskaita RAND’ui, o per kitus du metus jis apibendrino idėją. Detales RAND paskelbė “On Distributed Communications” ataskaitų cikle 1964-ais. 1968 m. jis įsteigė nekomercinį „Institutą ateičiai“ ir užsiėmė kitomis tinklų technologijomis.

Kiti HOT.LT straipsniai:
Interneto istorija
Kompiuterių istorija
Mažylis buvo pirmasis...
Jau 50 m. „meinfreimams“
S. Lemas. Cave Internetum
Kompiuterių istorija: VT100
Ar Internetas turi savimonę?
Atskleistoji istorija: SKIE-MUO
Styvo Džobso kelias į žvaigždes
Bilas Geitsas: kol dar nebuvo garsus
Technika: Nuo Paleolito laikų
Konradas Cūzė ir jo C modeliai
Džonas fon Neimanas
Čarlzas Babidžas
Algebra akimirksniu
Tikroji Interneto pabaiga
"Ruby" kalba ir RoR
Unix ir C kalbos kiltis ir ... šachmatai
Šriodingerio katinų dresiravimas: kvantiniai kompiuteriai
O jei Napoleonas nebūtų panaikinęs dešimtainio laiko?
Laimėti pralaimint: „dviejų vokų“ paradoksas
P-NP: Ant sveiko proto svarstyklių
Nekenčiu kalkuliatoriaus!
Užmirškite Internetą mokyklose
Naujojo tipo mokslas
ARPANET istorija
Programavimo kalbų evoliucija
Seniausias pasaulyje analoginis kompiuteris
Į Mėnulį skridę kompiuteriai
Debesies architektūra
Virusinis marketingas
Įsilaužimų istorija Kobolo motina
Davidas Hilbertas
Nulio istorija
Haketonai

 

 
 
HOT.LT informacija  
Kviečiame visus prisidėti prie svetainės kūrimo! Rašykite el.paštu info@hot.lt Mes stengiamės Jums!  
 
Atskiri HOT skyriai  
Domeno vagystė  
Interneto romantikai  
Programinė įranga  
WebOn produktai el.komercijai  
 
Karštos WWW svetainės  
 
Informacija:  
NSO ir mistika  
ONLINE.LT  
   
Atvirukai, sveikinimai  
Sveikinimų svetainė  
   
Portalai  
Elnet@  
 
Lietuviai:  
Klubas Litvania  
Globalusis tinklas  
Lithuanica svetainė!  
  Mirusieji - atminimui  
   
Aukcionai, prekyba:  
Banknotai  
 
Spauda:  
Verslo žinios  
Žinių radijas  
Lietuvos rytas  
Moteris, žurnalas  
Vartiklis, elraštis  
 
Interneto paslaugos:  
Elnet@  
 
Kompiuteriai:  
Baltic Amadeus  
 
Kultūra:  
Džiazo svetainė  
Lietuvos filharmonija  
Interaktyvi proza  
Dailės muziejus  
Lietuvos vienuolynai  
Teatras  
Meno galerija  
Filosofija  
Mitologija  
Literatūra  
  Poezija  
  Fantastika  
  Biblijos puslapiai  
   
Mistika:  
Kabala  
Fuko švytuoklė  
   
Darbo sauga  
Sabelija  
 
Laisvalaikis:  
Akvariumai  
   

 

 
 
delo
© HOT.LT 2000.
Draudžiama be leidimo naudoti bet kurią šios svetainės dalį.
'Intelligent' design.