Hot.lt logo Hot.lt meniu
karščiausios IT naujienos
pasirink skiltį  
-atnaujinta 2001 04 16-
 
Turinys
Laimėk prizą!
El.prekyba
Įdomybės Internete
Atsiliepimai
Prenumeruokitės!
Klausk-atsakys!
Keiskimės nuorodomis!
Anekdotai
WWW
Žiniasklaida:
Populiarios TV laidos
Žiniu Radijas, tiesiogine transliacija
Laisvalaikis:
Akvariumai, fauna, flora
Įdarbinimas:
Preilė: darbuotojų paieška
Verta:
.
Vedų kultūros centras
Sachadža Joga
Dausuva
.
Karšta
Gyvenimas po tikrovės
Egzistencializmas
Religiniai anekdotai
Povandeninė civilizacija
Cz. Milosz. Ulro žemė
Fermi paradoksas
I.Naživinas. Judėjas
Traktatas apie dvi Sarmatijas
Erazmo Stelos paraštėse
Elementariosios dalelės
Geologijos pionierius
Minčių valdymas
K.Jungas.Vėlyvos mintys
K.Saja. Molynė
Kolonizavimo protokolas
Placebo
Ateivių civilizacijos
Krikščionybė Egipte
Mano sielos liūdesiai
P.Adams. Senamadiška muzika
Mitas ir mokslas
J.A. Zaidelis. Riba
Emerikas Koloje
Vaišešikos mokykla
Kas Saulė,o kas Mėnulis?
"Pioneer" anomalijos
Filosofija: Konfucijus
R.W.Emersonas. Poetas
I.Calvino. Katinų markizė
Nauja sapnų teorija
"Wow" signalas
Pašalinės mintys
Odisėjas visapusiškas
Tolkieno pasaka
Rousseau. Vienišiaus svajos
Ortodoksų bažnyčia
Jėzaus kapas Kašmyre
Prekiautojai skausmu
K.Kavafis. Barbarų belaukiant
A.Einšteino panteizmas
Vienaragis zhi Kinijoje
K.Jungas ir NSO
Suvokimo durys
Visatos modeliai
Alisa ir musmirės
Ką žmonės mąsto Izraelyje
Archetipo koncepcija
Ūlos kraštas senovėje
Diagramos, pakeitusios pasaulį
Sielos klajonės
Suvokimo ribos
Pranašiškas Huxley
Šėtono manifestas
Pirmasis kraujas
OBE ir sapnai
Dropa diskai
Nibiru ir šumerai
Pranašas Mahometas
įvadas į Kabalą
Holografinis katinas
Kęstutis Plankas. Eilėraščiai
Netikėtas Šumero žlugimas
Oreivystės istorija
F. Kafka ir kabala
Esė apie dzūkus
Pederastai dulkina tautą
Poetas Jim Morrison
Hitleris: gyvas ar miręs?
Interneto pabaiga
E-bylos
 
 

Unix ir C kalbos kiltis ir ... šachmatai

 

Verta paskaityti apie programavimo palyginimą su kitais realaus gyvenimo aprašais >>>>>

Kai asmeniniai kompiuteriai tapo prieinami vos ne kiekvienam, užfiksuotas talentų proveržis. Tarsi būtų pralaužta damba ir pro ją pasipylė tekstų redaktoriai, skaičiuoklės ir daugybė kitokios programinės įrangos. Tolimuose „Bell“ kompanijos užkaboriuose Dennis Ritchie ir Kenneth Thompson gavo galimybę netrukdomi naudotis brangia kompiuterine įranga ir sukūrė „Unix“ ir C kalbą vien savo malonumui.

Kenneth Lane Thompson gimė 1943 m. vasario 4 d.
Dennis MacAlistair Ritchie gimė 1941 m. rugsėjo 9 d.

Kaip bet kurioje geroje komandoje, Denis ir Kenetas turėjo skirtingas, vienas kitą papildančias savybes. Denis studijavo fiziką, tačiau vėliau perėjo į matematiką ir kompiuterių mokslą. Jo daktarinės tema buvo apie rekursyvias funkcijas, tačiau jam tai buvo nuobodu ir jis niekada jos neužbaigė. Kenas buvo elektronikos entuziastas, kai tranzistoriai dar buvo naujiena ir dar buvo likę ką meistrauti. Jis labai mėgo šachmatus – ir prie to dar sugrįšime. Jis studijavo elektrotechniką, tačiau jį patraukė kompiuterija.

„Kompiuteriai yra priklausomybė. Elektronika yra panaši priklausomybė, tačiau ne tokia gryna. Gerokai purvinesnė. Laidai susvyla”.

Likimas juos suvedė „Bell Laboratories“: apie 1968-uosius. „Bell Labs“ išgarsėjo kaip tranzistorių sukūrimu ir daugeliu kitų mokslo tiriamųjų projektų. Deniui ir Kenui pavedė „ištirti įdomius kompiuterinius klausimus“. Jiedu nusprendė sukurti operacinę sistemą, tačiau „Bell“ jau turėjo nevykusią patirtį su „Multics“ operacine sistema. Būtų netikęs sprendimas siūlyti dar vieną operacinės sistemos projektą.

Thompson‘as rado morališkai pasenusį PDP 7 kompiuterį – net tais laikais daiktai seno taip greitai, kad netinkamais tapdavo dar naudotinos priemonės. Jis prie jo prijungė grafinį terminalą, kuris buvo išmestas kaip nereikalingas didžiosioms mašinoms (mainframe). Jie pradėjo kurti savąją operacinę sistemą. Tai nebuvo lengva, nes neužteko vien turėti PDP 7. Jiems teko naudoti PDP 7 kros-asemblerį, kurį Thompson‘as parašė GE kompiuteriui.

Kenneth L. Thompson and Dennis Ritchie Didžiąją darbo dalį atliko Thompson‘as, tačiau Ritchie prisidėjo teorinėmis idėjomis. Po dviejų metų operacinė sistema išaugo iš PDP 7 drabužėlių, tad jiedu ėmė žvalgytis į PDP 11 (skaitykite apie DEC ir DEC terminalus).

PDP 11 galima laikyti asmeninių kompiuterių pirmtaku. Jo grakšti, tačiau pakankamai pajėgi architektūra leido vykdyti interaktyvią programinę įrangą. Jie negalėjo prašyti „Bell“, kad jiems duotų PDP 11 operacinės sistemos kūrimui, nes prisiminimai apie „Multics“ nesėkmę vis dar tvyrojo ore. Tad jie pasiūlė tai, kas dabar būtų pavadinta patentų skyriaus automatizavimo sistema. „Bell“ vadovybė pasirodė pakankamai naivi, šiam tikslui jiems duodama PDP 11.

Be abejo, pirmuoju automatizuotos sistemos etapu buvo operacinės sistemos, kuri dabar vadinama „Unix“, sukūrimas. Su įgyta patirtimi tai netruko ilgai. Netrukus sistema veikė ir turėjo pirmuosius vartotojus. Ji pamažu įgavo vis didesnį populiarumą „Bell“ viduje. Mat PDP 11 buvo gana geras kompiuteris, tačiau su juo buvo pateikiama prasta programinė įranga. Iš čia ir kilo „Unix“ priimtinumas – priežastis buvo ta pati, kodėl maždaug po 10 m. išpopuliarėjo CP/M (abi šios sistemos užpildė OS vakuumą).

„Unix“ ilgą laiką gyvavo įkalintas „Bell“ viduje. Tik nedaugelis už jos ribų žinojo apie ją. Plačiausiai žinia apie ją pasklido 1973 m. IBM surengtoje konferencijoje, skirtoje operacinėms sistemoms.

O tolimesnė saga apie „Unix“ yra turi keistą atspalvį. Denis ir Kenas pabandė savo taikomąsias programas perkelti į kitus kompiuterius, tačiau aptiko, kad nors pagrindinis kodas kompiliuojasi nesunkiai, kreipiniai į operacinę sistemą pritaikomi sunkiausiai. Jie padarė netikėtą išvadą, kad lengviau perkelti visą operacinę terpę su joje vykdomomis programomis. Taip gimė portabilaus „Unix“ idėja.

Iškilo klausimas – kaip tai padaryti? OS tradiciškai rašytos asemblerio kalba, nes joms ypatingai svarbus vykdymo greitis. Jie problemą užsipuolė iš dviejų pusių, Pirmiausia, nusprendė sukurti naują aukšto lygio programavimo kalbą, kuri leistų gana efektyviai programuoti artimus architektūrai uždavinius. O antra, perrašyti „Unix“ kartu su nuo mašinos priklausomomis ir vykdymo greičiui kritinėmis dalimis.

Ritchie ėmėsi kalbos kūrimo ir to darbo rezultatu tapo C. Jis pasirėmė kita sistemine kalba, BCPL, sukurta Anglijoje 1967 m..Jos pagrindu sukurtą bandomąją kalbos versiją Ritchie realizavo PDP 7 kompiuteriui su pirmąja Unix versija (1970-ųjų). Ji vadinosi B ir gali būti geriausiai apibūdinama kaip apkarpyta BCPL versija.

Perkėlimui į PDP 11 ir sistemų kūrimo poreikio užtikrinimui Ritchie buvo priverstas išplėsti B kalbą. Pagrindinis išplėtimas buvo platesnis duomenų tipų valdymas atsižvelgiant į PDP 11 operacijų rinkinį. Kalba tapo C kalba – ta, kuria parašytas „Unix“. Nuo aparatūros priklausančios dalys atskirtos į vieną vietą ir parašytos asemblerio kalba – tai dabar vadinama branduoliu. Taip „Unix“ tapo portabilia sistema ir plito sparčiau. Be to. „Bell“ nematė jos jokio komercinio potencialo, tad „Unix“ buvo praktiškai nemokama. Akademinės įstaigos ją paėmė kaip pigią ir galingą OS, kurią ne tik galima panaudoti kaip mokymo priemonę, bet ir atlikti joje realius uždavinius.

Po 10-ies metų buvo sunku rasti universitetą, kuris neturėtų „Unix“. Studentų kartos užaugo su ją – žinančių ne tik jos panaudojimą, bet ir „vidurius“. Toji akademinė terpė įtakojo „Unix“ naudojimą. Bet kuris „juniksistas“ pasakys, kad :Unix“ yra nepaprastai logiška sistema, kurioje daug ką galima padaryti paspaudos vos kelis klavišus.

1983 m. Dennis Ritchie ir Kenneth Thompson‘as gavo ACM Tiuringo premiją už „Unix“ sukūrimą.

Tačiau Keno Thompsono karjeroje buvo ir įdomi šalutinė atšaka, niekuo nesusijusi su „Unix“, C kalba ar kita programine įranga, kuria jis užsiėmė. Jį traukė šachmatai. Tad buvo natūralus dalykas sukurti šachmatais žaidžiančią programą.

1972 m. Thompson‘as pradėjo kurti „Belle“ šachmatų programą, kuri derino tradicines paieškos priemones su duomenų baze. Vėliau, 1976 m., jis su Joe Condon'u*) sukūrė aparatinės įrangos, imituojančios šachmatų ėjimus, prototipą. 1980-ais ši sistema jau veikė 120 tūkst, ėjimų per sekundę sparta. „Belle“ laimėjo tris ACM šachmatų čempionatus (80-ų, 81-ų ir 82-ų). Ji tapo pirmąja programa, gavusia JAV meistro titulą. Už tai Fredkino fondas „Belle“ sukūrėjams skyrė 5 tūkst, dolerių premiją.

Thompson‘as netgi pasiekė, kad būtų pakeistos šachmatų taisyklės! 50-ies ėjimų taisyklė skelbia, kad jei per 50 ėjimų nebuvo pajudintas joks pėstininkas ir nenukirsta jokia figūra, užskaitomos lygiosios. Panaudodamas susikurtą endšpilių duomenų bazę, jis įrodė, kad kai kurių pozicijų laimėjimui reikia daugiau nei 50-ies ėjimų. Tad 50-ies ėjimų taisyklė buvo pakeista, tačiau vėliau nustatyta, kad tai yra netikslinga, ir atstatyta.


*) Džozefas Kondonas (Joseph Henry 'Joe' Condon, 1935-2012) – ametikiečių kompiuterininkas, didesnę karjeros dalį praleidęs „Bell Labs“. 1968-69 m., jam esant „Bell“ skyriaus vadovui, minėtam PDP-7 kompiuteriui su kuriuo kūrė „Unix“, K. Tomsonas sukūrė garsųjį „Žvaigždžių kelionės“ žaidimą. Vėliau kartu su K. Tomsonu sukūrė šachmatų kompiuterį „Belle“. 1982 m. bendradarbiavo su A. Ogielskiu kuriant spininio stiklo mašiną, kompiuterį, „5-10 kartų greitesnį už Cray-1“, skirtą vienam tikslui – teorinės fizikos paskaičiavimams Monte-Karlo metodu nustatant naujai atrastų kompozicinių medžiagų magnetinėms savybėms. Sakoma, kad jo projektai atitiko „Okamo skustuvo“ principą. Asmeniniame gyvenime domėjosi indėnų rankdarbiais, klasikine muzika, teatru ir kelionėmis. Buvo kvakeris.

Kiti HOT.LT straipsniai:
Kobolo motina
Lužino gynyba
Čarlzas Babidžas
Kompiuterių ištakos
Mažylis buvo pirmasis...
Ką vadiname programuotoju?
Pirmasis interneto ryšys
Programavimo kalbų klegesys
Kompiuterių istorija: VT100
Atskleistoji istorija: SKIE-MUO
Styvo Džobso kelias į žvaigždes
Ištraukos iš C kalbos Biblijos
Bilas Geitsas: kol dar nebuvo garsus
Technika: Nuo Paleolito laikų
Lambda išraiškos – Java į naują lygį
Liūdna pasaka apie Unix
Algebra akimirksniu
Tikroji Interneto pabaiga
Ar mašina kada nors mąstys?
Programuotojo evoliucija: "Labas, pasauli!"
Peteris Karvašas. Archimedas
Programavimo kalbų evoliucija
Mūšis kibernetiniame pasaulyje
Visata kaip kompiuteris
Programavimo paradigmos
Kompiuterių istorija
Haketonai

 
 
HOT.LT informacija  
Kviečiame visus prisidėti prie svetainės kūrimo! Rašykite el.paštu info@hot.lt Mes stengiamės Jums!  
 
Atskiri HOT skyriai  
Domeno vagystė  
Interneto romantikai  
Programinė įranga  
WebOn produktai el.komercijai  
 
Karštos WWW svetainės  
 
Informacija:  
NSO ir mistika  
ONLINE.LT  
Portalai  
Banga  
 
Lietuviai:  
Globalusis tinklas  
Lithuanica svetainė!  
  Mirusieji - atminimui  
   
Spauda:  
Verslo žinios  
Žinių radijas  
Lietuvos rytas  
Moteris, žurnalas  
Vartiklis, elraštis  
 
Interneto paslaugos:  
Elnet@  
 
IT paslaugos:  
Baltic Amadeus 
 
Kultūra:  
Džiazo svetainė  
Lietuvos filharmonija  
Interaktyvi proza  
Lietuvos vienuolynai  
Teatras  
Meno galerija  
Filosofija  
Mitologija  
Literatūra  
  Poezija  
  Fantastika  
  Religijos puslapiai  
   
Mistika:  
Kabala  
Fuko švytuoklė  
   
Darbo sauga  
Sabelija  
 
Laisvalaikis:  
Akvariumai  
  

 

 
 
delo
© HOT.LT 2000.
Draudžiama be leidimo naudoti bet kurią šios svetainės dalį.
'Intelligent' design.