Hot.lt logo Hot.lt meniu
karščiausios IT naujienos
pasirink skiltį  
-atnaujinta 2001 04 16-
 
Turinys
Laimėk prizą!
El.prekyba
Įdomybės Internete
Atsiliepimai
Prenumeruokitės!
Klausk-atsakys!
Keiskimės nuorodomis!
Anekdotai
WWW
Menas:
Ars Novus, meno galerija
Žiniasklaida:
Populiarios TV laidos
Žiniu Radijas, tiesiogine transliacija
Laisvalaikis:
Akvariumai, fauna, flora
Įdarbinimas:
Preilė: darbuotojų paieška
Verta:
.
Vedų kultūros centras
Sachadža Joga
Dausuva
.
Karšta
Kasijus
Gyvenimas po tikrovės
Egzistencializmas
Religiniai anekdotai
Povandeninė civilizacija
Cz. Milosz. Ulro žemė
Fermi paradoksas
I.Naživinas. Judėjas
Traktatas apie dvi Sarmatijas
Erazmo Stelos paraštėse
Elementariosios dalelės
Geologijos pionierius
Minčių valdymas
K.Jungas. Vėlyvos mintys
K.Saja. Molynė
Kolonizavimo protokolas
Placebo - veikia
Profsąjungos
Ateivių civilizacijos
Krikščionybė Egipte
Mano sielos liūdesiai
P.Adams. Senamadiška muzika
Mitas ir mokslas
J.A. Zaidelis. Riba
Emerikas Koloje
Vaišešikos mokykla
Kas Saulė,o kas Mėnulis?
"Pioneer" anomalijos
Dao laikas
R.W.Emersonas. Poetas
"Sutvėrėjo" žemėlapis
I.Calvino. Katinų markizė
Ramakrišnos panteizmas
Nauja sapnų teorija
"Wow" signalas
Pašalinės mintys
Odisėjas visapusiškas
Tolkieno pasaka
Keistai pažįstama, Deja vu
Ortodoksų bažnyčia
Jėzaus kapas Kašmyre
Prekiautojai skausmu
K.Kavafis. Barbarų belaukiant
A.Einšteino panteizmas
Gyvieji spinduliai
Prabilo etruskų rašmenys
K.Jungas ir NSO
Sapnų apžavai ir problemos
Suvokimo durys
Visatos modeliai
Alisa ir musmirės
Daugiaveidis Marsas
Ką žmonės mąsto Izraelyje
Ūlos kraštas senovėje
Pasimetusios merginos memuarai
Sielos klajonės
Suvokimo ribos
Pranašiškas Huxley
Šėtono manifestas
Pirmasis kraujas
OBE ir sapnai
Dropa diskai
Nibiru ir šumerai
„Kosmografija“ apie Lietuvą
įvadas į Kabalą
Holografinis katinas
Kęstutis Plankas. Eilėraščiai
Netikėtas Šumero žlugimas
Oreivystės istorija
Festo disko paslapties beieškant
Esė apie dzūkus
Pederastai dulkina tautą
Poetas Jim Morrison
Slėpiningieji Edeno sodai
Hitleris: gyvas ar miręs?
Prakeikti nematomi dalykai
Mankurtas: be ateities
Interneto pabaiga
E-bylos
 
 

Mažylis buvo pirmasis...

 

Taip pat skaitykite >>>>>

„Manchester Baby“ buvo pirmasis kompiuteris, naudojęs programas atmintyje. Jis naudojo CRT kineskopą duomenų įsiminimui ir veikė nuosekliai vienu kartu imdamas tik po bitą.

Buvo laikai, kai nebuvo kompiuterių – o tada buvo laikai, kai jie jau buvo. Taigi turėtų būti „pirmasis“ kompiuteris – tačiau atrodo, kad tokio kaip tik ir nebuvo. Mat kai kompiuterio su atmintimi idėja pakibo ore, daugelis skirtingų žmonių ėmėsi jos.

Mančesteris buvo vienas trijų pagrindinių JK kompiuterių kūrimo centrų (greta Kembridžo ir Tedingtono NPL). Ir nors Kembridže buvo sukurtas pirmasis „viso dydžio“ veikiantis kompiuteris su atmintimi, Mančesteris pagavimo mažą mašiną – „Baby“ arba „Small Scale Experimental Machine“ (SSEM), kuriai priklausytų „pirmojo veikiančio kompiuterio su programomis atmintyje“ titulas. Bet ar labiau netiktų Mančesterio laikyti kompiuterių daugiskaita gamintojais?

Du pagrindiniai veikėjai (greta kitų) Mančesteryje buvo Freddie Calland Williams1) (1911-1977) ir Tom Kilburn2) (1921-2001).

F. Williams buvo inžinieriumi ir labai entuziastingas naujam elektronikos mokslui. Net tais iki-kompiuteriniais laikais kompiuteriai leido šaknis Mančesteryje. Jau buvo pagamintas ir naudojamas Hartree mechaninis diferencinis analizatorius ir Williams darbas buvo suprojektuoti įpėdinį jam. Ta patirtis analoginaime skaičiavime natūraliai leido Williams dirbti su radarais TRE (Telecommunications Research Establishment), kai prasidėjo karas.

T. Kilburn‘as sutiko Williams prie TRE įrangos Malverne. Jis buvo matematikas, tačiau jo pirmoji karinė užduotis buvo padėti Williams sukurti elektroniką radarams. Jis sparčiai įsisavino praktinę elektroniką.

Freddie Calland Williams Tom Kilburn

Williams kineskopas – pirmoji DRAM

Link karo pabaigos Williams tapo 24 tomų leidinio apie elektroniką, kurį išleido MIT, redaktoriumi. Tai jam suteikė galimybę 1945-46 m. aplankyti JAV, kur išgirdo apie darbus kuriant ENIAC Moore mokykloje. Jis taip pat aplankė „Bell Labs“, kur buvo dirbama ties problema šalinant paviršiaus aidą iš radarų. Williams galvojo apie dviejų CRT panaudojimą įsimenant signalo praėjimą pirmyn bei atgal. Grįžęs į TRE jis ėmėsi kurti demonstracinę sistemą, tačiau tada suprato, kad tą pačią techniką jis gali panaudoti atminčiai vieną CRT.

Ir gruodį jis jau turėjo skaitmeninę sistemą iš vieno CRT, gebančią įsiminti 1 bitą! Tai veikė paliekant tarpą pėdsake arba nepaliekant. Kai spindulys skenavo eilutę antrąjį kartą, prieš pat ribą, kur tarpas buvo praeitą kartą, buvo pulsas, ir jį buvo galima sustiprinti ir užtikrinti grįžtamąjį ryšį ten vėl paliekant tarpą. Tai buvo klasikinė dviejų būsenų sistemos idėja, skirta skaitmeninių duomenų saugojimui.

Duomenys saugomi kineskope sukuriant mažą įelektrintą sritį, kurioje elektronų spindulys atsitrenkia į kineskopą. Paprastai kineskopas turi fosforinę dangą, kuris leidžia matyti išsidėstymą, tačiau vėliau fosforas buvo pašalintas. Tinklelio pavidalo elektrodas buvo užklojamas ant kineskopo paviršiaus ir galėjo priimti silpną srovę, kai buvo nuskaitomas įelektrinimas spinduliui praeinant pro tą pačią vietą. Nelaimei, tai nuimdavo įelektrinimą ir privalėjo būtų atstatomas, kad užtikrintų atmintį. Be to įelektrinimas nyko laikui bėgant, kad vertė periodiškai skenuoti kineskopo paviršių ir atstatinėti bitų reikšmes.

Kai sėkmė apie vieno bito reikšmės įsiminimą pasiekė NPL (National Physical Lab), ji nusprendė, kad jiems reikia Williams, kad sukurtų atminties įrenginį jų kompiuterio projektui ACE. Tačiau Williams išsiaiškino, kad Alano Tiuringo kuriamas ACE labai rėmėsi linijos uždelsimais atminčiai, tad grįžo į Mančesterį tolimesniam savo idėjų vystymui.

Taip pat į Mančesterį grįžo Max Newman, I.J. Good ir D. Rees su „Colossus“ mašinos patirtimi. M. Newman‘as norėjo naujos įrangos matematikai, ir nežinodamas apie ENIAC bei ACE, parašė von Neumann į Prinstoną, kad patartų, kaip sukurti jam reikiamą kompiuterį. Tada kreipėsi į Karališkąją draugija paramos tam. Vienas komisijos narys buvo tvirtai įsitikinęs, kad visiems visiškai pakaks vieno kompiuterio (ACE) skaičiavimo galios. Vis tik parama buvo duota – 20 tūkst. svarų sterlingų 5 metams plius 3000 svarų sterlingų į metus atlyginimams. Tai buvo panaudota kuriant Karališkos draugijos Skaičiavimo mašinų laboratoriją.

Praleidus kažkiek laiko su von Neumann‘u 1946 m. pabaigoje, Newman išsiaiškino, kad tikrasis sunkumas yra sukurti patikimą atminties sistemą – ir tereikė surasti vieną sprendimą tiesiog po savo nosimi.

T. Kilburn‘as prie Williams‘o prisijungė 1947 m. pradžioje ir metų pabaigai jiedu turėjo veikiančią sistemą, galinčią saugoti 2048 bitus. Tuo tarpu Newman‘as paaiškino Williams‘ui, kokio tipo mašinai būtų įdėta jo sukurta atmintis. Jie iškart ėmė kurti nedidelę mašiną, kuri vadinta SSEM, tačiau labiau žinoma kaip „Baby“ (Mažylis).

„Baby“ buvo nuoseklaus veikimo kompiuteris – vienu metu apdorojo vieną bitą. Norint sudėti du 8 bitų skaičius, jis pradžioje sudėdavo vieną porą bitų, tada antrą ir t.t. Nuoseklaus veikimo kompiuterį buvo santykinai lengva sukurti, tačiau tai buvo ne geriausias lygiagrečios CRT atminties naudojimo būdas.

„Baby“ naudojo 32 žodžius po 32 bitus atminties ir CRT kineskopą jų saugojimui bei valdymo registrams. Vienintelis įvedimo įrenginys buvo perjungiklių blokas, o išvedimui reikėjo skaityti taškus CRT paviršiuje – kaip dvejetainius skaičius – tai buvo betarpiškas mašinos dialogas su jumis.

1948 m. birželio 21 d. ji buvo pasirengusi vykdyti pirmąją programą – ir ji surado didžiausią sveiko skaičiaus daliklį! Tai truko 52 min. – ir Mančesterio folkloras teigia, kad tai buvo vienintelė Kilburn’o parašyta programa – pirmoji ir paskutinė!

Ir nors „Baby“ nebuvo naudotas realiam darbui, jis padarė pakankamą įspūdį likusiam pasauliui. Jo pažiūrėti buvo atėjusi Mančesterio elektros įrangos firma „Ferranti“, su kuria 1948 m. pabaigoje buvo pasirašytas kontraktas. Taip „Mažylis“ išsivystė į pilnavertį kompiuterį – „Manchester Mark I“, užbaigtą 1949 m. balandį. Jis jau turėjo magnetinį būgną duomenims saugoti, o taip pat du indeksinius registrus (kas buvo nauja idėja). Turėjo tris CRT kineskopus – A buvo saugojimui, B – indeksams, o C – valdymo registrui. Jis veikė greičiu, kurį šiandien laikytumėm 0,5 MHz (neužmirštant, kad tai buvo nuoseklaus apdorojimo mašina). Sudėtis truko 1,5 ms, o daugyba 2,16 ms.

„Ferranti“ pagamino komercinį „Mark I“ variantą, tačiau pardavimai buvo vangūs. Jis buvo per brangus, perdaug nepatikimas ir reikalavo daug priežiūros. Tačiau buvo įsigudrinta pardavinėti „Mark I“ darbo laiką po 50 svarų sterlingų už valandą – ir taip surinkti lėšų jo tobulinimui. Vis tik „Mark I“ buvo naudotas iki pat 1958- ųjų, kas yra gana ilgas laiko tarpas pirmeiviškai mašinai.

O toliau buvo sukurtas MEG arba „Mark II“, tapęs „Ferrarti Mercury“; tada MUSE, tapus „Ferrarti Atlas“ ir galiausiai MU5, tapusį ICL 2900. Taijau buvo gerai žinomos ir sėkmingos mašinos.

1988 m. buvo pagaminti “Baby” kopija, dabar esanti Mančesterio Mokslo ir pramonės muziejuje.

Čia dar reiktų patikslinti, kokia „Baby“ reikšmė kompiuterių istorijai. Neabejotinai pirmuoju elektroniniu kompiuteriu buvo ENIAC, aplenkęs „Baby“ dviem metais, tačiau jis nebuvo visai toks, kokiais laikom šiuolaikinius kompiuterius, ir jis neturėjo atmintyje saugomų programų. ENIAC programavimas buvo jo laidų perjunginėjimas. Jį kūrusi komanda to ėmėsi iškart, tačiau įpėdinis eDVAC nepasirodė iki pat 1950 m. galo – ir jį tuo atžvilgiu aplenkė ne tik “Baby”, bet ir Kembridžo EDSAC (1949).


1) Frederikas K. Viljamsas (Frederic Calland Williams, 1911-1977) – anglų inžinierius, pionierius radarų ir kompiuterių technologijų srityse. Antrojo pasaulinio karo metais prisidėjo prie radarų vystymo. 1946 m. pradėjo dirbti Mančesterio un-te, kur su T. Kilburnu ir G. Tūtilu sukūrė kompiterį „Mančesterio Mažylis“ (Manchester Baby).

2) Tomas Kilburnas (Tom Kilburn, 1921-2001) – anglų matematikas ie kompiuterininkas, kartu su F. Viljamsu Mančesteryje sukūręs „Mažylį“. Kai F. Viljamsas nusprendė sugrįžti prie elektrotechnikos, T. Kilburgas tęsė darbus vienas, kuriant pirmą komercinį „Ferranti Mark 1“ kompiuterį pasaulyje (jų 1951-57 m/ buvo parduoti 9-i). Kitu jo projektu buvo „Atlas“ greitasis kompiuteris panaudojant naujausias to meto technologijas (multiprograminimas, užduočių valdymas, pertraukimai ir kt.). Iš jų didžiausia naujove buvo virtuali atmintis, leidusi būgno atmintį traktuoti tarsi esant pagrindine atmintimi.

Baby (Manchester) computer

Kiti HOT.LT straipsniai:
Čarlzas Babidžas
Kompiuterių ištakos
ABC – pirmasis kompiuteris?
Kompiuterių istorija: VT100
Atskleistoji istorija: SKIE-MUO
Konradas Cūzė ir jo C modeliai
Į Mėnulį skridę kompiuteriai
Bilas Geitsas: kol dar nebuvo garsus
Styvo Džobso kelias į žvaigždes
Technika: Nuo Paleolito laikų
Jau 50 m. „meinfreimams“
V. Bušas: žmogus, kuris neišrado kompiuterio
Unix ir C kalbos kiltis ir ... šachmatai
Ar mašina kada nors mąstys?
Klodas Šenonas – žmogus, išradęs ateitį
Eliza ir rūpesčiai dėl tapatybės
AWK kalba - sena ir nuolat aktuali
Mūšis kibernetiniame pasaulyje
ARPANET istorija
Programavimo kalbų evoliucija
Seniausias pasaulyje analoginis kompiuteris
Visata kaip kompiuteris
Džonas fon Neimanas
Programavimo paradigmos
.Net palydėtuvės
Debesies architektūra
Kompiuterių istorija
Nulio istorija
Haketonai

 

 
 
HOT.LT informacija  
Kviečiame visus prisidėti prie svetainės kūrimo! Rašykite el.paštu info@hot.lt Mes stengiamės Jums!  
 
Atskiri HOT skyriai  
Domeno vagystė  
Interneto romantikai  
Programinė įranga  
WebOn produktai el.komercijai  
 
Karštos WWW svetainės  
 
Informacija:  
NSO ir mistika  
ONLINE.LT  
   
Portalai  
Banga  
 
Lietuviai:  
Globalusis tinklas  
Lithuanica svetainė!  
  Mirusieji - atminimui  
   
Aukcionai, prekyba:  
Banknotai  
 
Spauda:  
Verslo žinios  
Žinių radijas  
Lietuvos rytas  
Moteris, žurnalas  
Vartiklis, elraštis  
 
Interneto paslaugos:  
Elnet@  
 
Kompiuteriai:  
Baltic Amadeus  
 
Kultūra:  
Džiazo svetainė  
Lietuvos filharmonija  
Interaktyvi proza  
Lietuvos vienuolynai  
Teatras  
Meno galerija  
Filosofija  
Mitologija  
Literatūra  
  Poezija  
  Fantastika  
  Religijos puslapiai  
   
Mistika:  
Kabala  
Fuko švytuoklė  
   
Darbo sauga  
Sabelija  
 
Laisvalaikis:  
Akvariumai  
   

 

 
 
delo
© HOT.LT 2000.
Draudžiama be leidimo naudoti bet kurią šios svetainės dalį.
'Intelligent' design.