Hot.lt logo Hot.lt meniu
karščiausios IT naujienos
pasirink skiltį  
-atnaujinta 2001 04 16-
 
Turinys
Laimėk prizą!
El.prekyba
Įdomybės Internete
Atsiliepimai
Prenumeruokitės!
Klausk-atsakys!
Keiskimės nuorodomis!
Anekdotai
WWW
Menas:
Ars Novus, meno galerija
Žiniasklaida:
Populiarios TV laidos
Žiniu Radijas, tiesiogine transliacija
Laisvalaikis:
Akvariumai, fauna, flora
Įdarbinimas:
Preilė: darbuotojų paieška
Verta:
.
Astro Garden
Vedų kultūros centras
Sachadža Joga
Kaimo sodyba
Dausuva
.
Karšta
Kasijus
Gyvenimas po tikrovės
Egzistencializmas
Religiniai anekdotai
Povandeninė civilizacija
Cz. Milosz. Ulro žemė
Fermi paradoksas
I.Naživinas. Judėjas
Traktatas apie dvi Sarmatijas
Erazmo Stelos paraštėse
Elementariosios dalelės
Geologijos pionierius
Minčių valdymas
K.Jungas.Vėlyvos mintys
K.Saja. Molynė
Kolonizavimo protokolas
Placebo
Profsąjungos
Ateivių civilizacijos
Krikščionybė Egipte
Mano sielos liūdesiai
P.Adams. Senamadiška muzika
Mitas ir mokslas
J.A. Zaidelis. Riba
Emerikas Koloje
Vaišešikos mokykla
Kas Saulė,o kas Mėnulis?
"Pioneer" anomalijos
Filosofija: Konfucijus
R.W.Emersonas. Poetas
"Sutvėrėjo" žemėlapis
I.Calvino. Katinų markizė
Ramakrišnos panteizmas
Nauja sapnų teorija
"Wow" signalas
Pašalinės mintys
Odisėjas visapusiškas
Tolkieno pasaka
Rousseau. Vienišiaus svajos
Ortodoksų bažnyčia
Prekiautojai skausmu
K.Kavafis. Barbarų belaukiant
A.Einšteino panteizmas
Prabilo etruskų rašmenys
K.Jungas ir NSO
R.Kaijua. Sapnų apžavai ir problemos
Suvokimo durys
Visatos modeliai
Alisa ir musmirės
Ką žmonės mąsto Izraelyje
Archetipo koncepcija
Ūlos kraštas senovėje
Diagramos, pakeitusios pasaulį
Sielos klajonės
Suvokimo ribos
Pranašiškas Huxley
Šėtono manifestas
Pirmasis kraujas
OBE ir sapnai
Dropa diskai
Nibiru ir šumerai
Pranašas Mahometas
įvadas į Kabalą
Holografinis katinas
Kęstutis Plankas. Eilėraščiai
Netikėtas Šumero žlugimas
Oreivystės istorija
F. Kafka ir kabala
Esė apie dzūkus
Pederastai dulkina tautą
Poetas Jim Morrison
Slėpiningieji Edeno sodai
Hitleris: gyvas ar miręs?
Mankurtas: be ateities
Interneto pabaiga
E-bylos
 
 

Danas Briklinas: skaičiuoklės autorius

Kadaise kompiuteriai buvo vien programuotojų nuosavybė. Jei norėjau ką nors paskaičiuoti (kad ir sudėti du skaičius), turėjai parašyti programą arba kreiptis į programuotoją. Bet tada ir kompiuteriai nebuvo personaliniai, o jų kiekis buvo gerokai mažesnis nei programuotojų skaičius. Dan Bricklin

Pirmuoju žingsniu į neprogramuotojišką kompiuterio naudojimą, matyt, buvo skaičiuoklė (angl., spreadsheet), - ir tame nusipelnė Danas Briklinas (Dan Bricklin). Skaičiuoklės dabar tokios įprastos, kad be jų sunku įsivaizduoti kompiuterius. Ir todėl Danui Briklinui didžiausias rūpestis buvo, kad kažkas kitas gali būti pirmuoju jų rinkoje, panaudodamas jo idėją.

Danas Briklinas baigė MIT 1973 m. Jo specialybė buvo elektronika ir kompiuterių mokslas. Dirbdamas MIT‘e, jis „Multics“ operacinei sistemai parašė programą, turinčią komandinės eilutės kalkuliatorių. Matyt tuo metu jo smegenyse ir buvo pasėta skaičiuoklės sėkla. Po APL ir LISP programavimo kalbų realizavimo darbų, Danas prisijungė prie DEC leidybinės grupės. Čia galėjo susidurti su realiais vartotojais ir suprasti, kokia svarbi yra vartotojo sąsaja. Parašęs rašybos tikrinimo programą PDP 8 kompiuteriu, turėjusiam 16 kiložodžių (kurio žodis buvo 12 bitų) atmintį, Briklinas nusprendė, kad laikas mokytis toliau ir gauti magistro laipsnį. Jis įstojo į Harvardo verslo mokyklą. Joje studentams teko atlikti ilgus, sudėtingus ir nuobodžius skaičiavimus. Duomenys buvo surašomi lentoje kartu su paskaičiuotomis reikšmėmis. Vienos reikšmės pakeitimas priversdavo pakartoti visus skaičiavimus. Dar blogiau, viena padaryta klaida sugaišindavo kelioms valandoms.

Būnant programuotoju, galima sugalvoti, kad galima parašyti „Basic“ kalbos sakinį kiekvienam paskaičiavimui. Tačiau nepatogumas buvo tame, kad kiekvienam naujam paskaičiavimui reikėjo rašyti naują programą, o ir jos pačios parašymas užimdavo laiko. Būtent tuo metu Briklinui ir kilo mintis sukurti „elektroninį kalkuliatorių, teksto redaktorių, dirbantį su skaičiais“. Jo mintys dar buvo gana miglotos, tačiau ambicingos. Jis sumąstė celių tinklelį, kokiu dabar suprantame skaičiuoklę (kaip kad yra „Excel“), tačiau jis norėjo celių nurodymui naudoti pelę. Jis savo idėja pasidalijo su Harvardo profesoriais ir jie pritarė jai, tačiau sakė Briklinui, kad rinkoje yra gausybė finansinio modeliavimo programų ir rinka prisotinta. Bet jei tai tiesa, kodėl kompanijose skaičiavimus darė ant lentų?

Laimei, tai Briklino neatbaidė, o profesoriai bent jau patarė kreiptis Briklinui į ką nors geriau žinantį reikalus, buvusį studentą Dan Fylstra*), planuojantį įkurti programinės įrangos platinimo firmą. Šis nurodė jam Bob Frankston and Dan Bricklin kreiptis tada, kai bus parengtas produktas. Briklinas nusprendė vasaros atostogas pašvęsti demonstracinės versijos sukūrimui. Ji buvo parašyta „Basic“ kalba „Apple II“ kompiuteriui, kurį jam skyrė Fylstra. Keli šimtai kodo eilučių animavo 100 celių – jei 20 sek. trunkantį perskaičiavimą galima pavadinti animacija. 10x10 celių lentelė (stulpelius numeruojant A,B,C..., o eilutes – 1,2,3…) tilpo ekrane – ir demonstracinė versija leido pamatyti daugelį svarbių vartotojo sąsajos elementų.

Kitas žingsnis buvo – sukurti versiją asemblerio kalba. Jis MIT‘e sutiko Bobą Frankstoną ir sutarė, idėja yra puiki ir jie galėtų įkurti bendrą firmą „Software Arts“. Frankstonas parašytų kodą, o Briklinas apimtų visą projektavimą. Kaip įprasta tokioms mažoms firmoms, Frankstonas nuomojo laiką naktimis, kad sutaupytų pinigų. Šiame etape kilo naujų problemų, tokių, kaip realizuoti replikavimą, bei absoliutus bei santykinis celių nurodymas. Pirmoji asemblerinė versija reikalavo tik 25 KB operatyviosios atminties, tačiau dirbo tik su sveikais skaičiais ir galėjo atlikti tik sudėties bei atimties operacijas.

Ši versija buvo parodyta „Apple“ korporacijai, tačiau toji neįžvelgė jos svarbos/ „Atari“ manė, kad ji gera, tačiau neturėjo jai paruošto kompiuterio. Tuo tarpu Fylstra sutiko platinti programą už milžinišką 64,3% pelno dalį. Reikalai judėjo lėtai, tačiau žinia apie programos naudingumą plito ir jau kitais metais „VisiCalc“ versijos “Apple” kompiuteriams buvo parduodama po tūkstantį kopijų per mėnesį.

Briklinas su Frankstonu į savo firmą investavo 20 tūkst. dolerių ir dar paėmė 66 tūkst. dolerių paskolą – minikompiuteriui „Prime 550” ir dviejų programuotojų išlaikymui. Programos pritaikymui TRS-80 su Z80 procesoriumi buvo pasinaudota kros-asembleriu – tereikė nežymių galutinio kodo pataisymų. Tą pačią techniką panaudojo ir pritaikydami IBM PC kompiuteriams. Tai jiems leido greitai pritaikyti programą įvairiems VisiCalc kompiuteriams, tačiau kartu suteikė galimybė „Lotus“ kompanijai sukurti geresnę programą – juk automatiškai konvertuota programa niekada nebus tokia efektyvi, kaip parašyta konkrečiam procesoriui. Tad „Lotus“ sugebėjo sukurti greitesnę programą, turinčią daugiau galimybių, ir reikalaujančią tiek pat operatyviosios atminties.

„VisiCalc“ atnešė sėkmę „Apple“ ir IBM PC kompiuteriams. IBM netgi nepaskelbė apie IBM PC tol, kol jam nebuvo parengta „VisiCalc“ versija. Ji pardavinėjo personalinius kompiuterius masinei rinkai, kuriuos turėjo naudoti ir nemokantys programuoti. Ir po šiai dienai skaičiuoklė išlieka antroje vietoje pagal naudojamumą po tekstų redaktoriaus.

Po „VisiCalc“ sukūrimo, atrodo, kad „Software Arts“ prarado kryptį. Briklinas baiminosi, kad kitas produktas gali sutrukdyti „VisiCalc“ pardavimams. Per 12 mėnesių buvo parduota per 2 mln. kopijų – už ką buvo skirta Grace Hopper kopija. Tada reikalai ėmė prastėti. „Software Arts“ sukūrė TK, lygčių sprendimo programą, bei „SpotLight“, darbastalio valdymo programą, tačiau jos nepasiekė „VisiCalc“ lygio, kurią vystė labai lėtai ir leido konkurentams sukurti geresnius produktus. Tuo tarpu užvirė teisminiai kivirčai su „VisiCorp“, naujai pavadinta Fylstra kompanija. Tuo tarpu Lotus 1-2-3 užėmė rinką.


*) Danas Fylstra (Dan Fylstra, g. 1951 m.) – amerikiečių programinės įrangos verslo pradininkas, 1978 m. įsteigęs „Personal Software“, pradėjusią platinti skaičiuoklę „VisiCalc“. 1983 m. jos buvo parduota 700 tūkst. kopijų. Žmonės ėjo į parduotuves ir prašė „VisiCalc“, o kartu pirko ir „Apple II“, kad galėjo ją vykdyti. „Personal Software“ 1982 m. persivadino į „VisiCorp“. Vėliau jis buvo „Sierra Sciences“ prezidentu, o tada „Frontline Systems“ prezidentu.

Kiti HOT.LT straipsniai:
Kobolo motina
Čarlzas Babidžas
Jie to nesakė...
Kompiuterių ištakos
Kompiuterių istorija
Pirmasis interneto ryšys
Džonas Bakas – FORTRAN tėvas
Vozniakas: pasirinktas gyvenimas šešėlyje
Bilas Geitsas: kol dar nebuvo garsus
Technika: Nuo Paleolito laikų
Jau 50 m. „meinfreimams“
Unix ir C kalbos kiltis ir ... šachmatai
Konradas Cūzė ir jo C modeliai
Džonas fon Neimanas
Tikroji Interneto pabaiga
Ar mašina kada nors mąstys?
Styvo Džobso kelias į žvaigždes
Klodas Šenonas – žmogus, išradęs ateitį
Pirmoji programuotoja: Ada Lovelace
P-NP: Ant sveiko proto svarstyklių
AWK kalba - sena ir nuolat aktuali
Peteris Karvašas. Archimedas
ARPANET istorija
Programavimo kalbų evoliucija
Seniausias pasaulyje analoginis kompiuteris
Mūšis kibernetiniame pasaulyje
Visata kaip kompiuteris
Programavimo paradigmos
Debesies architektūra
Davidas Hilbertas
Haketonai

 
 
HOT.LT informacija  
Kviečiame visus prisidėti prie svetainės kūrimo! Rašykiteel.paštu info@hot.lt Mes stengiamės Jums!  
 
Atskiri HOT skyriai  
Domeno vagystė  
Interneto romantikai  
Programinė įranga  
WebOn produktai el.komercijai  
 
Karštos WWW svetainės  
 
Informacija:  
NSO ir mistika  
ONLINE.LT  
   
Portalai  
Banga  
 
Lietuviai:  
Lietuviai Atlantoje  
Klubas Litvania  
Globalusis tinklas  
Lithuanica svetainė!  
  Mirusieji - atminimui  
   
Aukcionai, prekyba:  
Banknotai  
 
Spauda:  
Verslo žinios  
Žinių radijas  
Lietuvos rytas  
Moteris, žurnalas  
Vartiklis, elraštis  
 
Interneto paslaugos:  
Elnet@  
 
IT paslaugos:  
Baltic Amadeus  
 
Kultūra:  
Džiazo svetainė  
Lietuvos filharmonija  
Interaktyvi proza  
Lietuvos vienuolynai  
Teatras  
Meno galerija  
Filosofija  
Mitologija  
Literatūra  
  Poezija  
  Fantastika  
  Biblijos puslapiai  
   
Mistika:  
Kabala  
Fuko švytuoklė  
   
Darbo sauga  
Sabelija  
 
Pramogos:  
Laisvalaikis:  
Akvariumai  
   

 

 
 
delo
© HOT.LT 2000.
Draudžiama be leidimo naudoti bet kurią šios svetainės dalį.
'Intelligent' design.