Hot.lt logo Hot.lt meniu
karščiausios IT naujienos
pasirink skiltį  
-atnaujinta 2019 08 22-
 
Turinys
Laimėk prizą!
El.prekyba
Įdomybės Internete
Atsiliepimai
Prenumeruokitės!
Klausk-atsakys!
Keiskimės nuorodomis!
Anekdotai
WWW
Menas:
Ars Novus, meno galerija
Žiniasklaida:
Populiarios TV laidos
Žiniu Radijas, tiesiogine transliacija
Laisvalaikis:
Akvariumai, fauna, flora
Įdarbinimas:
Preilė: darbuotojų paieška
Verta:
.
Vedų kultūros centras
Sachadža Joga
Dausuva
.
Karšta
Kasijus
Gyvenimas po tikrovės
Egzistencializmas
Religiniai anekdotai
Povandeninė civilizacija
Cz. Milosz. Ulro žemė
Fermi paradoksas
I.Naživinas. Judėjas
Traktatas apie dvi Sarmatijas
Erazmo Stelos paraštėse
Elementariosios dalelės
Geologijos pionierius
Minčių valdymas
K.Jungas.Vėlyvos mintys
K.Saja. Molynė
Kolonizavimo protokolas
Placebo
Profsąjungos
Ateivių civilizacijos
Krikščionybė Egipte
Mano sielos liūdesiai
P.Adams. Senamadiška muzika
Mitas ir mokslas
J.A. Zaidelis. Riba
Emerikas Koloje
Vaišešikos mokykla
Kas Saulė,o kas Mėnulis?
"Pioneer" anomalijos
Filosofija: Konfucijus
R.W.Emersonas. Poetas
I.Calvino. Katinų markizė
Ramakrišnos panteizmas
Nauja sapnų teorija
"Wow" signalas
Pašalinės mintys
Odisėjas visapusiškas
Tolkieno pasaka
Rousseau. Vienišiaus svajos
Ortodoksų bažnyčia
Jėzaus kapas Kašmyre
Prekiautojai skausmu
K.Kavafis. Barbarų belaukiant
A.Einšteino panteizmas
Prabilo etruskų rašmenys
K.Jungas ir NSO
R.Kaijua. Sapnų apžavai...
Suvokimo durys
Visatos modeliai
Alisa ir musmirės
Ką žmonės mąsto Izraelyje
Archetipo koncepcija
Ūlos kraštas senovėje
Diagramos, pakeitusios pasaulį
Sielos klajonės
Suvokimo ribos
Pranašiškas Huxley
Šėtono manifestas
Pirmasis kraujas
OBE ir sapnai
Dropa diskai
Nibiru ir šumerai
įvadas į Kabalą
Holografinis katinas
Kęstutis Plankas. Eilėraščiai
Netikėtas Šumero žlugimas
Oreivystės istorija
F. Kafka ir kabala
Esė apie dzūkus
Pederastai dulkina tautą
Poetas Jim Morrison
Slėpiningieji Edeno sodai
Hitleris: gyvas ar miręs?
Mankurtas: be ateities
Interneto pabaiga
E-bylos
 
 

Pirmoji programuotoja: Ada Lovelace

Kažkaip nutiko, kad programų kūrėjai istorijoje kiek nustumti į antrą planą. Linkstama minėti asmenis, sukūrusius pirmą, antrą ar trečią kompiuterį, tačiau kokios programos jiems buvo rašomos. Ir kas rašė?

Iš tikro, ankstyvuoju skaičiavimo istorijos laikotarpiu nebuvo aiškios ribos tarp aparatinės ir programinės įrangos. „Programuoti“ savo prasme buvo labai artimas „sulituoti“. Tad ir pirmąja programuotoja laikoma Augusta Ada King, Lovelace grafienė, buvo susijusi su aparatūros kūrimu.

Ada Lovelace Ada tebuvo vienintelė įteisinta poeto, lordo Dž. Bairono duktė. Tėvas paliko jos motiną po jos gimimo praėjus dviem mėnesiams. Tad Ada niekada nepažinojo savo tėvo ir jo vienintelė reali įtaka jos gyvenimui buvo skandalas dėl jo elgesio.

Ada mokėsi privačiai ir labai pamėgo mokslus, o ypač matematiką. Tuo metu riba tarp mokslo ir menu nebuvo tokia ryški. Ados motina pati kažkiek buvo matematikė ir Baironas ją vadino „lygiagretainių princese“. Č. Babidžą Ada sutiko būdama gana jauna. Tuo tarpu Čarlzas buvo metais vyresnis už jos motiną, kuri, beje, kartu su dukra dalyvavo dalinai baigtos diferencialinės mašinos pristatyme ir suprato jos matematinę pusę („ji kėlė kelis skaičius 2 ir 3 laipsniu ir traukė kvadratinę šaknį...“), tačiau neatrodo, kad būtų supratusi jos veikimą („tačiau silpnai suvokiau principus, pagal kuriuos ji veikia“).

O Adai to pristatymo įtaka atsiliepė visam gyvenimui. Ji ne tik suprato diferencialinės mašinos veikimą, bet ir jos potencialą. De Morganas buvo su ja ir parašė: „Kai kiti lankytojai žvelgė į puikaus instrumento veikimą su tam tikra ekspresija ir, drįsčiau sakyti, jausmu, kurį, kaip pasakoja, kai kurie laukiniai parodo pirmąkart pažvelgė pro žiūroną ar išgirdę šaunant šautuvą, - jei aplamai jie turėjo aiškų supratimą apie jo nuostabumą – jauna panelė Bairon suprato jo veikimą ir šio išradimo grožį“.

Čia reiktų priminti, kad diferencialinė mašina buvo blizgantis žalvarinių krumpliaračių ir indikatorių darinys, sukurtas su retu tais laikais tikslumu. Tuo tarpu įdomu, kad panelė Bairon turėtų būti pirmoji, aprašiusi išvardijimo ciklą: „pavyzdžiui, Mašina galėtų skaičiuoti nuosekliai, 1, 2, 3, 4, ir t.t. – iki 10 000...“.

Ada nutarė prisidėti ir paprašė padėti Babidžą surasti gerą mokytoją ir taip Londono un-to prof. De Morganas tapo juo [ jei mokėtės matematinę logiką, turėtumėte prisiminti De Morgano dėsnius Būlio algebroje ]. Ados susižavėjimas analitine mašina vis labiau didėjo, jai sužinant daugiau apie ją. Ji lankė paskaitas apie ją ir su laiku ėmė ją suprasti geriau nei pats Babidžas. Jos pirmuoju moksliniu indėliu į skaičiavimo teoriją buvo italų inžinieriaus Menabrea*) straipsnio „Čarlzo Babičiaus sukurtos analitinės mašinos metmenys“ (prancūzų kalba) vertimas į anglų kalbą.

Babidžas paklausė, kodėl ji negalėtų rašyti pati, nes tikrai žino pakankamai. Ir iš tikro, tas išverstas straipsnis buvo mažiau svarbus nei jos gausios vėliau parašytos pastabos (kartais triskart ilgesnės nei pradinis straipsnio tekstas). Aiškiai matosi, kad ji tikrai įsivaizdavo, kokią svarbą mašinai turi programa. Technika tėra tik transporto priemonė užtikrinanti programoje užrašytos idėjos realizaciją. Ada aprašo, kaip reikia užprogramuoti Bernuli skaičių paskaičiavimą ir kaip mašina galėtų padaryti dar gerokai daugiau: „analitinė mašina audžia algebrinius raštus taip, kaip Jacquard‘o audimo staklės audžia gėles ir lapus“ [Jacquard‘o staklės naudojo perfokortas įvedimui]. Ir ji parašė: „Analitinė mašina neturi pretenzijų tvarkyti bet ką. Ji gali daryti visa tai, ką žinome, kaip reikia daryti“.

Tai iš esmės yra tvirtinimas, kad negalimas dirbtinis intelektas, nes kompiuteriai tegali padaryti tik tai, kas jiems nurodoma. Ir net įdomiau, kad Ada su Čarlzu (o visai ne von Neumanas) įvedė savo paties kodo modifikacijos sampratą: „Analitinė mašina gali dirbti su kitais objektais, nei skaičiai“.

Ada turėjo vieną gabumą, galėjusį padėti jai suvokti programavimą – tai buvo muzika. Ji grojo arfa ir naudojosi surašyta instrukcijų seka (t.y., natomis), kurias reikėjo vykdyti (t.y., groti). Ji taip pat kūrė muziką, o tai irgi psichologiškai artima tam, kas daroma programuojant. Vėliau ji užsiminė, kad Analitinė mašina gali būti panaudojama muzikos kūrimui – kas gali būti laikoma užuomazga idėjos, kad vienos programos gali sudarinėti kitas programas.

Ada palaikė Č. Babidžą jo ilgame ir sunkiame tąsymesi su valdžia, darydama lobizmą su savo įtakingais draugais. Ir leistas jos veiklos posūkis, galintis patikti tikriems programuotojams, kad ji sukūrė „sistemą“ lažyboms žirgų lenktynėse. Babidžui patiko ši idėja ir atrodo, kad jiedu tikėjo, kad Analitinė mašina tokiu būdu padės jiems gauti reikiamą pinigų sumą. Tačiau Ada prarado daug pinigų, buvo šantažuojama ir turėjo užstatyti kai kurias šeimos brangenybes.

Paskutinis jos gyvenimo tarpsnis irgi keistas. Ji mirė anksti, tesulaukusi 36 m., kankinama vienos ligos po kitos. Būtų teisingiau sakyti, kad ji labiau kentėjo nuo jai skiriamų gydymų būdų. Gali būti, kad jos perdėtas pasitikėjimas buvo nuo per didelio tikėjimo laudanumu (opiumo tinktūra) ir brendžiu, kuris jai buvo skiriamas kaip vaistas!

Ada vaikai irgi paveldėjo polinkį matematikai ir išlaikė, iš moteriškos pusės, potraukio mokslams tradiciją. Ir vis tik gaila, kad knygą apie Adą (Doris Langley Moore. „Ada, Lovelace grafienė – Bairono teisėta duktė“, 1977) parašė moteris, ne tik silpnai žinanti mokslą ir techniką, bet ir priešiškai nusiteikusi jų atžvilgiu.

O jos indėlį į skaičiavimo teoriją labiausiai pagerbė JAV Gynybos departamentas, daug galimybių numatančią programavimo kalbą pavadindamas „Ada“.

Trumpa Ados biografija

Augusta Ada King, Lovelace grafienė gimė 1815 m. gruodžio 10 d. Londone. Tėvas vienintelį kartą tematė dukrą, praėjus mėnesiui po jos gimimo, balandžio 21 d. pasirašė skyrybų dokumentus ir visiems laikams išvyko iš Anglijos. Jis mirė, kai Adai buvo 9-i. O motina kūdikį atidavė vaikams ir išvyko į kelionę. Grįžo tik tada, kai dukrą buvo galima auklėti. Ponia Bairon Ados mokymui pakvietė savo buvusį mokytoją A. De Morganą, vedusį garsiąją Mary Somerville**), iš prancūzų kalbos išvertusią P.-S. Laplaso „Traktatą apie dangaus mechaniką“.

Ada dažnai sirgo nuo pat vaikystės. Kai Adai sukako 17-a, ji išvažiavo į pasaulį ir buvo pristatyta karaliui su karaliene. Č. Babidžo vardą pirmąkart išgirdo prie pietų stalo iš M. Somerville. O po kelių savaičių, 1833 m. birželio 5 d. jiedu ir susitiko. Jis tuo metu buvo Kembridžo un-to profesorius.

Nuo 1834 m. ji nuolat lankėsi Rūmuose ir dalyvavo įvairiuose renginiuose. Dažnai šoko ir žavėjo daugelį vyrų; buvo apibūdinama kaip elegantiška. 1835 m. Ada ištekėjo už V. Kingo, netrukus paveldėjusio Lovelace lordo titulą. Jiedu susilaukė trijų vaikų (2 berniukų ir mergaitės). Ada mirė 1852 m. lapkričio 27 d. kraujo nuleidimo metu bandant gydyti gimdos vėžį. Ji buvo palaidota šeimyniniame Baironų rūsyje.


*) Luidži Menabrea (Luigi Federico Menabrea, 1809-1896) – italų generolas, valdžios atstovas (buvęs premjeru 1867-69 m.) ir matematikas; nuo 1846 m. Turino un-to konstrukcijų prof. Parašė nemažai straipsnių mechanikos ir matematikos tema (daugiausia prancūzų kalba), o taip pat pora istorinių ir karinių veikalų.

**) Mary Somerville (1780-1872) – škotų mokslininkė, matematikė ir astronomė; antroji po K. Heršel, pripažinta Britanijoje. Lordo Brumo prašymu prieinama paprastiems žmonėms forma išvertė P. Laplaso „Dangaus mechaniką“ (1831) – ji pati tai apibūdino taip: „Aš Laplaso darbą iš algebros kalbos išverčiau į įprastą“. Taip pat parašė keletą mokslo populiarinimo knygų. Tačiau jai priklauso ir keletas mokslinių idėjų – pvz., kintamųjų naudojimas algebroje. Jos garbei pavadintas asteroidas 1987 ST1 ir krateris Mėnulyje.

Literatūra

  • J. Fuegi, J. Francis. Lovelace & Babbage and creation of the 1843 ‘notes’// IEEE Annals of the History of Computing, 25 #4, 2003
  • B. Woolley. The Bride of Science: Romance, Reason, and Byron‘s Dauther, 2009
  • J. baum. The Calculating Passion of Ada Byron, 1986
  • D. Stein. Ada: A Life and a Legacy, 1985
  • B.A.T. Toole. Ada, The Enchantress of Numbers, A Selection from the Letters of Ada Lovelace, and her Description of the First Computer, 1992

Kiti HOT.LT straipsniai:
Kobolo motina
Čarlzas Babidžas
Moterys matematikoje
Kompiuterių ištakos
Kompiuterių istorija
Mažylis buvo pirmasis...
Programavimo paradigmos
Jau 50 m. „meinfreimams“
Pirmasis interneto ryšys
Kompiuterių istorija: VT100
Džonas Bakas – FORTRAN tėvas
Atskleistoji istorija: SKIE-MUO
Styvo Džobso kelias į žvaigždes
Programavimo kalbų klegesys
Technika: Nuo Paleolito laikų
Konradas Cūzė ir jo C modeliai
Džonas fon Neimanas
Ką vadiname programuotoju?
V. Bušas: žmogus, kuris neišrado kompiuterio
Vozniakas: pasirinktas gyvenimas šešėlyje
Tikroji Interneto pabaiga
Ar mašina kada nors mąstys?
Danas Briklinas: skaičiuoklės autorius
P-NP: Ant sveiko proto svarstyklių
AWK kalba - sena ir nuolat aktuali
Programavimo kalbų evoliucija
Seniausias pasaulyje analoginis kompiuteris
Dėl kompiuterinio raštingumo
Visata kaip kompiuteris
Fermi paradoksas
Nulio istorija

 

 
 
HOT.LT informacija  
Kviečiame visus prisidėti prie svetainės kūrimo! Rašykite el.paštu info@hot.lt Mes stengiamės Jums!  
 
Atskiri HOT skyriai  
Domeno vagystė  
Interneto romantikai  
Programinė įranga  
WebOn produktai el.komercijai  
 
Karštos WWW svetainės  
 
Informacija:  
NSO ir mistika  
ONLINE.LT  
   
Portalai  
Banga  
 
Lietuviai:  
Globalusis tinklas  
Lithuanica svetainė!  
  Mirusieji - atminimui  
   
Pinigai:  
Banknotai  
 
Spauda:  
Verslo žinios  
Žinių radijas  
Lietuvos rytas  
Moteris, žurnalas  
Vartiklis, elraštis  
 
Interneto paslaugos:  
Elnet@  
 
Kompiuteriai:  
Baltic Amadeus  
 
Kultūra:  
Džiazo svetainė  
Lietuvos filharmonija  
Interaktyvi proza  
Dailės muziejus  
Lietuvos vienuolynai  
Teatras  
Meno galerija  
Filosofija  
Mitologija  
Literatūra  
  Poezija  
  Fantastika  
  Biblijos puslapiai  
   
Mistika:  
Kabala  
Fuko švytuoklė  
5 medžiai  
Masakh  
   
Darbo sauga  
Sabelija  
 
Pramogos:  
Sporto puslapis  
PAULIAUS puslapis  
DARTS sporto puslapis  
   
Laisvalaikis:  
Akvariumai  
   

 

 
 
delo
© HOT.LT 2000.
Draudžiama be leidimo naudoti bet kurią šios svetainės dalį.
'Intelligent' design.