Hot.lt logo Hot.lt meniu
karščiausios IT naujienos
pasirink skiltį  
-atnaujinta 2001 04 16-
 
Turinys
Laimėk prizą!
El.prekyba
Įdomybės Internete
Atsiliepimai
Prenumeruokitės!
Klausk-atsakys!
Keiskimės nuorodomis!
Anekdotai
WWW
Menas:
Ars Novus, meno galerija
Žiniasklaida:
Populiarios TV laidos
Žiniu Radijas, tiesiogine transliacija
Laisvalaikis:
Akvariumai, fauna, flora
Įdarbinimas:
Preilė: darbuotojų paieška
Verta:
.
Vedų kultūros centras
Sachadža Joga
Dausuva
.
Karšta
Kasijus
Gyvenimas po tikrovės
Egzistencializmas
Religiniai anekdotai
I.Naživinas. Judėjas
Traktatas apie dvi Sarmatijas
Erazmo Stelos paraštėse
Elementariosios dalelės
Geologijos pionierius
Minčių valdymas
K.Jungas.Vėlyvos mintys
K.Saja. Molynė
Kolonizavimo protokolas
Placebo
Profsąjungos
Šiaulių mūšis
Ateivių civilizacijos
Krikščionybė Egipte
Mano sielos liūdesiai
P.Adams. Senamadiška muzika
Mitas ir mokslas
Vaišešikos mokykla
Fentezi: K.S.N.
Kas Saulė,o kas Mėnulis?
Vėlių metas
Slaptasis kazokų ginklas
I.Slawinska. Erdvė ir laikas
"Pioneer" anomalijos
Filosofija: Konfucijus
R.W.Emersonas. Poetas
"Sutvėrėjo" žemėlapis
EBR reiškinys
Ramakrišnos panteizmas
Nauja sapnų teorija
"Wow" signalas
Pašalinės mintys
R. Moore. Erdvė
Rousseau. Vienišiaus svajos
Ortodoksų bažnyčia
Škotai atrado Ameriką?
Jėzaus kapas Kašmyre
Ziggy Stardust
Prekiautojai skausmu
K.Kavafis. Barbarų belaukiant
A.Einšteino panteizmas
Vienaragis zhi Kinijoje
Prabilo etruskų rašmenys
Logoso koncepcija
Hiperborėja Rusijoje
K.Jungas ir NSO
K.Kastaneda. Dono Chuano mokymas
R.Kaijua. Sapnų apžavai ir problemos
Joan Ocean: delfinai ir nežemiečiai
Suvokimo durys
Y.Bonfua. Dieviški vardai
Visatos modeliai
Alisa ir musmirės
Paranormaliojo mokslo šaknys
Ką žmonės mąsto Izraelyje
Archetipo koncepcija
Stalinas ir NSO
Vorų pramotė pagrobė ugnį
Ūlos kraštas senovėje
Pranašiškas Huxley
Išsigelbėjimas per nuodėmę
Šėtono manifestas
Pirmasis kraujas
OBE ir sapnai
Dropa diskai
Nibiru ir šumerai
Fū naikintuvai
Pranašas Mahometas
įvadas į Kabalą
Holografinis katinas
Esė apie dzūkus
S.Barančakas. Vertėjo manifestas
Pederastai dulkina tautą
Poetas Jim Morrison
Slėpiningieji Edeno sodai
Hitleris: gyvas ar miręs?
Seni kompiuteriai
Mankurtas: be ateities
Interneto pabaiga
E-bylos
 
 

Klodas Šenonas – žmogus, išradęs ateitį

Klodas Šenonas (1916-2001) suderino mokslininko, matematiko ir inžinieriaus veiklą. Tik jis niekad negavo Nobelio premijos, nebuvo toks garsus kaip A. Einšteinas ar R. Feinmanas, tačiau daugiau nei prieš 70 m. jo vienas vienintelis darbas padėjo pagrindus visai informacinių komunikacijų infrastruktūrai. Jam skirtas dokumentinis filmas „The Bit Player“ (2019).

Jis gimė Mičigano valstijoje esančiame Gaylord’e verslininko ir mokytojo šeimoje.

Tuo metu tebuvo keli mechaniniai analoginiai kompiuteriai, naudojami trajektorijų skaičiavimams ir potvynių lentelių sudarymams. 1930 m. MIT‘e Vaneveras Bušas sukūrė pažangiausią tam metui mechaninį šiuolaikinių kompiuterių mechaninį analogą. Techniškai jis buvo diferencialų skaičiuotuvas ir galėjo spręsti diferencialines lygtis. Tačiau jį galima buvo perkonfiguruoti, kad spręstų bet kokias lygtis, o taip pat naudojo kai kuriuos elektroninius komponentus – lempas ir reles. Klodas Šenonas

V. Bušas pasiūlė K. Šenonui matematiškai pagrįsti tokių schemų principus. Tad jis MIT‘e parašo magistro darbą apie Bulio algebros taikymą elektros schemų perjungimams.

1941 m. jis įsidarbino „Bell Telephone Labs“. Telefonų kompanijso intensyviai naudojo reles. Čia Šenonas pademonstravo, kaip relės gali būti panaudotos skaičiavimo sistemų sukūrimui. Jo nedomino vien grynai aritmetinės operacijos – jį galima laikyti ir dirbtinio intelekto pradininku (1950 m. jis paskelbė straipsnį „Skaitmeninio kompiuterio programavimas šachmatų žaidimui“, iš esmės pradėjusį visą kompiuterinių žaidimų sritį. Vėliau jis plačiai visuomenei „Scientific American“ parašė straipsnį „Automatinis šachmatų žaidėjas“).

Tačiau vėliau jis dėmesį sutelkė komunikacijai. Jos poreikis žmonėms milžiniškas – žmonės praėjo kelią nuo dūmų signalų ir balandžių, iki telefono ir televizijos...

Ir jis klausė: „Ar yra bendra komunikacijų teorija?“ Po dešimtmečio darbo jis pagaliau paskelbė „Matematinę komunikacijos teoriją“ (1948). Jo teorijos esmė labai paprasta, bet kartu labai bendra: transmiteris informaciją užkoduoja į signalą, kurį pakeičia triukšmai, tačiau jį dekoduoja imtuvas. Šis paprastas modelis turi dvi svarbias įžvalgas: a) informacijos ir triukšmo šaltinių izoliavimas kuriamoje sistemoje; b) abiejų tų šaltinių modeliavimas tikimybiškai. Jis įsivaizdavo, kad generuojama keli galimi pranešimai su tam tikromis tikimybėmis. Atsitiktinius triukšmus po to atskiria imtuvas.

Iki K. Šenono komunikacijos problema daugiausia buvo kuo tiksliau atkurti iškraipytą signalą. Šenonas įžvelgė, kad esmė komunikacijoje yra neužtikrintumas. Jei žinotumėte tiksliai, ką toliau rašysiu, kokia būtų prasmė tai rašyti?!

Klodas Šenonas
Šenono komunikacijos modelio schema

Ta paprasta įžvalga stumtelėjo komunikacijos problemą iš fizikinės į abstrakčią sritį. Savo darbe jis apibrėžė fundamentalų komunikacijos apribojimą. Atsakymą sudarė trys dalys, kuriose esmine koncepcija buvo informacijos „bitas“ (0 arba 1), kaip pagrindinis neužtikrintumo vienetas. Būtent jis ir panaudojo pirmasis šį terminą (nors sakė, kad pirmasis jį panaudojo matematikas John Tukey).

Pirmiausia, Šenonas pateikė formulę apie minimalų bitų kiekį per sekundę informacijos pavaizdavimui (ką vadino „entropijos lygiu“ H). Tas skaičius įvertina netikrumą – kuo jis mažesnis, tuo mažesnis neužtikrintumas ir tuo lengviau suspausti pranešimą į trumpesnę formą. Pvz., teksto anglų kalba rinkimas 100 raidžių per minutę greičiu reiškia 26100 galimų žinučių, kurių kiekvienos ilgis yra 100 raidžių, išsiuntimą per minutę. Visas šias galimybes galima užkoduoti 470 bitų, nes 26100 apytiksliai lygu 2470. Jei raidžių sekos laikomos vienodai galimomis, tai Šenono formulė nurodo, kad entropijos lygis yra 470 bitų per sekundę. Tačiau tikrovėje kai kurios raidžių sekos yra labiau tikėtinos, ir entropijos lygis yra mažesnis, leidžiantis didesnį informacijos suspaudimą.

Antra, jis pateikė formulę maksimaliam bitų kiekiui per sekundę, kurie leidžia patikimai komunikuoti esant triukšmui (tai vadino „sistemos talpa“, C). Tai sparta, kuria imtuvas pajėgus atsijoti neužtikrintumą pranešime, apibrėžiant komunikacijos greitį.

Galiausiai, jis parodė, kad patikima informacijos komunikacija esant triukšmui yra įmanoma tik esant H < C. Tad informacija yra tarsi vanduo: jei srauto lygis mažesnis už vamzdžio pajėgumą, tada srautas teka patikimai.

Kadangi tai komunikacijos teorija, tai ji kartu yra ir apie tai, kaip informacija sukuriama ir perduodama. Todėl tai informacijos teorija.
Klodas Šenonas: Theseus
Šenonas taip pat turėjo žaidybinę pusę, kurią dažnai atnešė į savo kūrybą. Čia jis pozuoja su labirintu, kurį pastatė elektroninei relės valdomai pelei, kurią pavadino „Theseus“. Taip pat užsiiminėjo kompiuteriniais šachmatais

Jo teoremos leido padaryti neintuityvias išvadas. Įsivaizduokime, kad kalbate labai triukšmingoje aplinkoje. Koks geriausias būdas, kad jūsų žodžiai būtų išgirsti? Galbūt, juos pakartoti keletą kartų? Tai tikrai instinktyviai darome triukšmingame vakarėlyje, tačiau tai nėra labai efektyvu. Jūs aukojate greitį vardan supratimo.

Kita nelaukta išvada – kas bebūtų, Šekspyro sonetas, Bethoveno 5-osios simfonijos įrašas ar Kurosavos*) filmas, beveik visada efektyviausia prie perduodant užkoduoti į dvejetainį pavidalą. Net analoginio ryšio atveju, optimalu pradžioje skaitmenizuoti garsą į bitus, o tada juos atvaizduoti elektromagnetine banga.

1956 m. jis pradėjo dirbti MIT’e – iki pat 1978-ųjų. Tačiau jam išsivystė Alzheimerio liga ir jis kelis paskutinius metus praleido slaugos įstaigoje.

Be pagrindinės veiklos, jis užsiėmė žongliravimu, važinėjimu vienračiu ir šachmatais. Jis sukūrė kompiuterį su romėniškais skaičiais THROBAC, žongliravimo mašinas ir liepsnas skleidžiantį trimitą. Taip pat sukūrė įtaisą, galintį sudėlioti Rubiko kubą.


*) Akira Kurosavas (Akira Kurosawa, 1910-1998) - japonų kino režisierius, prodiuseris, scenaristas. Kilęs iš samurajų giminės. Debiutavo filmu „Legenda apie didįjį dziudo meistrą“ (1943), kuriame du kovos meno meistrai kaunasi iki vieno iš jų mirties. Pirmajame pokario filme „Nesigailėk jaunystės“ Akira Kurosava kritikavo Japonijos režimą; filmas apie suimto kairiųjų pažiūrų disidento žmoną. „Rasiomonas“ (1951) išgarsino Akirą Kurosavą užsienyje. Istorinio filmo šedevru vadinamas jo „Septyni samurajai“ (1954), - jame Viduramžiais kaimas pasamdo 7 samurajus, kad apgintų nuo plėšikų. Kurosava pasižymėjo ir kaip literatūrinių ekranizacijų meistras. Po 1965 m. pasirodžiusio „Raudonbarzdžio“ prasidėjo sunkus Kurosavos gyvenimo periodas: buvo sustabdyti vienas kitą daug metų sekę projektai, o pirmasis po 5 m. pasirodęs filmas „Dundant tramvajaus ratams“ nesusilaukė finansinės sėkmės. Prislėgtas šių įvykių Akira Kurosava susirgo depresija ir bandė nusižudyti. 1982 m. Kurosava išleido atsiminimų knygą „Kažkas panašaus į autobiografiją“.

Kiti HOT.LT straipsniai:
Džonas fon Neimanas
Kompiuterių istorija
Programavimo paradigmos
Mažylis buvo pirmasis...
ABC – pirmasis kompiuteris?
Programavimo kalbų klegesys
Pirmasis interneto ryšys
Ar mašina kada nors mąstys?
Programavimo kalbų istorija
Džonas Bakas – FORTRAN tėvas
Styvo Džobso kelias į žvaigždes
V. Bušas: žmogus, kuris neišrado kompiuterio
Šriodingerio katinų dresiravimas: kvantiniai kompiuteriai
Danas Briklinas: skaičiuoklės autorius
Pirmoji programuotoja: Ada Lovelace
Bilas Geitsas: kol dar nebuvo garsus
Naujojo tipo mokslas
Seniausias pasaulyje analoginis kompiuteris
AWK kalba - sena ir nuolat aktuali
Visata kaip kompiuteris
Aukšto lygio programavimo kalbų evoliucija
Mūšis kibernetiniame pasaulyje
Kitoniškumas: dygios eilutės
Scenoje - paprastos grupės
Jau 50 m. „meinfreimams“
Kompiuterių ištakos
ARPANET istorija
Davidas Hilbertas
Kobolo motina

 

 
 
HOT.LT informacija  
Kviečiame visus prisidėti prie svetainės kūrimo! Rašykite el.paštu info@hot.lt Mes stengiamės Jums!  
 
Atskiri HOT skyriai  
Domeno vagystė  
Interneto romantikai  
Programinė įranga  
 
Karštos WWW svetainės  
 
Informacija:  
NSO ir mistika  
ONLINE.LT  
   
   
Portalai  
Banga  
 
Lietuviai:  
Lietuvių kalba užsienyje  
Globalusis tinklas  
Lithuanica svetainė!  
  Mirusieji - atminimui  
   
Aukcionai, prekyba:  
Banknotai  
 
Spauda:  
Verslo žinios  
Žinių radijas  
Lietuvos rytas  
Moteris, žurnalas  
Vartiklis, elraštis  
 
Interneto paslaugos:  
Elnet@  
 
IT:  
Baltic Amadeus  
 
Kultūra:  
Džiazo svetainė  
Lietuvos filharmonija  
Interaktyvi proza  
Dailės muziejus  
Lietuvos vienuolynai  
Teatras  
Meno galerija  
Filosofija  
Mitologija  
Literatūra  
  Poezija  
  Fantastika  
  Religijos puslapiai  
   
Mistika:  
Kabala  
Fuko švytuoklė  
   
Darbo sauga  
Sabelija  
   

 

 
 
delo
© HOT.LT 2018.
Draudžiama be leidimo naudoti bet kurią šios svetainės dalį.
'Intelligent' design.