Hot.lt logo Hot.lt meniu
karščiausios IT naujienos
pasirink skiltį  
Atnaujinta: 2019.12.28
 
Turinys
Laimėk prizą!
El.prekyba
Įdomybės Internete
Atsiliepimai
Prenumeruokitės!
Klausk-atsakys!
Keiskimės nuorodomis!
Anekdotai
WWW
Žiniasklaida:
Aš Lietuvai
Anarchija
.
Knygų katalogas
.
Statyba ir remontas
StatVilsta
Laisvalaikis:
Akvariumai, fauna, flora
Įdarbinimas:
Preilė: darbuotojų paieška
Verta:
.
Vedų kultūros centras
Dausuva
.
Karšta
Kasijus
Gyvenimas po tikrovės
Egzistencializmas
Religiniai anekdotai
Povandeninė civilizacija
Cz. Milosz. Ulro žemė
Fermi paradoksas
I.Naživinas. Judėjas
Traktatas apie dvi Sarmatijas
Erazmo Stelos paraštėse
Elementariosios dalelės
Geologijos pionierius
Minčių valdymas
K.Jungas.Vėlyvos mintys
K.Saja. Molynė
Kolonizavimo protokolas
Placebo - veikia
Profsąjungos
Ateivių civilizacijos
Krikščionybė Egipte
Mano sielos liūdesiai
P.Adams. Senamadiška muzika
Mitas ir mokslas
J.A. Zaidelis. Riba
Emerikas Koloje
Kas Saulė,o kas Mėnulis?
"Pioneer" anomalijos
Dao laikas
R.W.Emersonas. Poetas
"Sutvėrėjo" žemėlapis
I.Calvino. Katinų markizė
Ramakrišnos panteizmas
Nauja sapnų teorija
"Wow" signalas
Pašalinės mintys
Odisėjas visapusiškas
Tolkieno pasaka
Keistai pažįstama, Deja vu
Jėzaus kapas Kašmyre
Prekiautojai skausmu
K.Kavafis. Barbarų belaukiant
A.Einšteino panteizmas
Gyvieji spinduliai
Prabilo etruskų rašmenys
K.Jungas ir NSO
Sapnų apžavai ir problemos
Suvokimo durys
Visatos modeliai
Alisa ir musmirės
Ką žmonės mąsto Izraelyje
Ūlos kraštas senovėje
Pasimetusios merginos memuarai
Sielos klajonės
Suvokimo ribos
Pranašiškas Huxley
Šėtono manifestas
Pirmasis kraujas
OBE ir sapnai
Dropa diskai
Nibiru ir šumerai
„Kosmografija“ apie Lietuvą
įvadas į Kabalą
Holografinis katinas
Kęstutis Plankas. Eilėraščiai
Netikėtas Šumero žlugimas
Oreivystės istorija
Festo disko paslapties beieškant
Esė apie dzūkus
Pederastai dulkina tautą
Poetas Jim Morrison
Slėpiningieji Edeno sodai
Hitleris: gyvas ar miręs?
Prakeikti nematomi dalykai
Mankurtas: be ateities
Interneto pabaiga
E-bylos
 
 

Ateityje mes visi būsime kiborgais

Rusai nori sukurti pigius avatarus pagal mūsų smegenų kopijas.

Taip pat skaitykite: Kuo taps Homo sapiens?

    Dmitrijaus Itskovo elgesyje nepastebėsite jokio beprotybės pėdsakų. Jis niekada nesuirz, kokį jam klausimą beužduosite. Pvz., „Ar tu psichiškai sveikas?“ ir jis atsakys „Tai girdėjau dažnai. Artūras Klarkas ir Gandi yra sakę, kad naujas idėjas iškėlę žmonės yra vadinami keistuoliais. Tai visi jomis patiki, niekas neprisimena laiko, kai jos atrodė keistomis“.

Sunku įsivaizduoti dieną, kai rusų multimilijonieriaus ir buvusio elektroninės žiniasklaidos magnato Itskovo idėjos jau neatrodys keistomis. Jo „2045 Initiative“ projektas siekia 2045 m. masiškai gaminti panašius į gyvus pigius avatarus, kurie bus įkrauti žmonių smegenų turiniu, apimančiu visą sąmonę bei asmenybę.

Tai būtų skaitmeninė mūsų mąstymo kopija nebiologinėje terpėje, visiškai sąmoningu asmeniu, galinčiu gyventi šimtus ar net tūkstančius metų. Ar net ilgiau. Nevalingai ant liežuvio pakimba žodis „nemirtingumas“.

Kas nematė kokio filmo, kuriame žmonija yra pavergta robotų, o Žemė virtusi rūkstančiais griuvėsiais. Ir gali nutikti, kad Itskovo planai pasirodys buvę vien fantastika. Tačiau dabar jis atkreipia dėmesį, o kai kuriais atvejais ir sulaukia ir karšto palaikymo iš MIT, Harvardo ir Berklio Kalifornijos universitetų, o taip pat molekulinės genetikos ir neuroprostetikos sričių iškilių atstovų.

Visą laiką mokslininkai daro nedidelius, palaipsnius žingsnelius link to, kad sujungtų žmones ir mašinas. Futuristas, o dabar „Google“ direktorius inžinerijai Ray Kurzweil'as*) 2005 m. knygoje „Singuliarumas artėja“ tvirtina, kad technologijos pažanga vyksta eksponentiškai ir „žmogaus gyvenimas bus negrįžtamai transformuotas“ taip, kad nebus skirtumo tarp „žmogaus ir mašinos ar fizinės ir virtualios realybių“.

Tačiau dauguma tyrinėtojų nesiekia įmesti mūsų mąstymą į kiborgus. Akademikai yra linkę laikyti Itskovą kaip nuoširdų ir geros valios, ir geru dalyku, jei jis linkęs būti aistringu lyderiu srityje, kuri paprastai gaubiama nežinomybės.

Juk ir 7-o dešimtm. pradžioje žmonės sakė, kad beprotybė yra kepenų ir inkstų persodinimas, o šiandien į dieną padaroma apie 400 tokių operacijų.

Itskovas sako, kad jis nesiekia tapti turtingesniu 2045 m. Jis nori parodyti, kad iš tikro galima išgelbėti žmonių gyvybes, padėti neįgaliems, gydyti ligas ir sukurti technologiją, padėsiančią atsakyti į kai kuriuos egzistencinius klausimus. Tokius, kaip kas yra smegenys ar, pagaliau, kas yra Visata?

O pats gyvena panašų į vienuolio gyvenimą. Jis medituoja ir kartais pasitraukia kelioms dienoms į kaimo tylą. Jis nevedęs ir neturi vaikų. Jo veidas atrodo maloniu ir jį puošia šypsena, kuri atrodo tarsi sugeneruota kompiuteriu. Angliškai kalba su nežymiu akcentu, vilki Borelli blazers bei nešioja Audemars Piguet laikrodį, kas dabar jam atrodo kiek ekstravagantiškai.

2013 m. gegužę jis lankėsi Berklyje, kur apsilankė daugelyje laboratorijų. „Swarm“ laboratorijoje P. Ledochovičius pristatė paviršinį smegenų implantą, kuris skirtas ketinimų nuskaitymui. Implantas įstatytas anestezuotai žiurkei ir verčia ją atlikti nurodomus veiksmus. Tokia technologija turėtų padėti bendrauti paralyžuotiems ar valdyti dirbtines galūnes ar invalido vežimėlį. O gal ir užvesti automobilį vien pagalvojus „Užsivesk!“ Android head by Itskov

Šiaip, atrodo, Itskovas nieko neužmetė pusiaukelėje. Jis užaugo Brianske, esančiame apie 370 km į pietryčius nuo Maskvos. Jo tėvas vadovavo muzikiniam teatrui, o motina buvo mokytoja. Jis studijavo Plechanovo ekonomikos akademijoje, kur sutiko savo būsimą verslo partnerį Konstantiną Rykovą. 1998-ais Rykovas įsteigė internetinį žurnalą su angliška nešvankybe pavadinime, kuriame gausiai rašė apie Maskvos naktinį gyvenimą bei meną, o taip pat skelbė anekdotus. Kitais metais prie jo prisijungė Itskovas ir 2000-ais jiedu ėmė savo bendradarbiavimą „brendinti“ kaip „Goodoo Media“. Buvo parengtas blogas apie Rusios internetą bei leidžiamas internetinis tabloidas apie sportą, politiką ir laisvalaikį. Tada pasekė internetinės žaidimų svetainės bei kiti e-žurnalai – ir taip gimė e-imperija.

Pinigus užsidirbdavo iš reklamos, tačiau į „New Media Stars“ pervardinta kompanija (su maždaug 80 darbuotojų) sudarė stiprias sąjungas (allies). Tam tikru metu, Rykovas apėmė nuo kontrkultūros „blogiečių“ iki draugavimo su Kremliumi. Tačiau Itsovas sako, kad niekada neėmė pinigų iš Putino „Vieningos Rusijos“ partijos. Ir sakosi niekada su juo nesusitikęs, tačiau balsavęs už jį.

2005 m. jis gavo pasiūlymus parduoti kažkiek akcijų ir pamatė, kad galėtų gyventi labai prabangiai. Tačiau suprato, kad nebūtų laimingas vien dirbdamas ir leisdamas pinigus. Jis tiesiog sentų ir galiausiai mirtų. Jis pagalvojo, kad turėtų būti kažkas svarbiau.

25 m. amžiaus jis ėmė jausti „gyvenimo vidurio“ krizės požymius: groti muzikos instrumentais neišmokta, knygos neperskaitytos. Jis ėmė domėtis praktiškai visomis religijomis, ieškodamas prasmės ir ramybės: „Dauguma pasaulyje kenčia. Tai ką darome … žudo planetą ir mus“. Kad tai pakeistume, turime pakeisti savo mąstymą ar leisti jam „vystytis “ - o tam reikia naujos paradigmos apie tą, ką reiškia būti žmonėmis. Tam reikia pasaulio, kuriame dauguma žmonių nebūtų susirūpinę klausimu, kaip išgyventi.

Iš čia – avatarai. Jie skamba tarsi lengvabūdiškas būdas problemų sprendimui arba tobula dovana ateities turčiams. Tačiau Itskovo utopija – kad jie taptų masiniais ir pigiais. Dabartinis tikslas – gaminti kūnus, kurie, iš tikro, yra mašinos. Ir aišku – mechaninė galva. O ji yra Itskovo galvos kopia, kuri gaminama Teksaso Plano mieste, kur įsikūrus „Hanson Robotics“ firma. Jos savininkas David Hanson'as, turintis interaktyvių menų ir inžinerijos daktaro laipsnį, aiškino, kad dauguma robotų galvų turi po 20 variklių. Jo kuriamose galvose - 32 varikliai. O šioje bus 36, kas leis perteikti daugiau veido išraiškų stimuliuojant visas pagrindines veido raumenų grupes. Galva, būdama kitame kambaryje nei Itskovas, galės atgaminti jo išraiškas ir balsą. Jis kontroliuos tą robotą, jo gestus, išraiškas ir kalbėjimą realiu laiku. Tai kažkas tarp telefoninio pokalbio ir teleportacijos.

Anot Itskovo, „dabartinė žmonijos problema ta, ad šiuo metu neturime planų ateičiai. Mūsų vadovai dėmesį sutelkė stabilumui. Nėra kažko, kas vienytų žmoniją. Ši iniciatyva gali įkvėpti žmones“.

Ar jam pasiseks? Jei taip, istorija įsirašys jį kaip didį aiškiaregį, kurio pinigai ir energija pakeitė gyvenimą išspręsdami daugelį pasaulį jaudinančių problemų. Jei ne, jam priskirs tokį žodį kaip „pajuoka“.


*) Reimondas Kurcveilas (Raymond Kurzweil, g. 1948 m.) – amerikiečių išradėjas, futurologas. Sukūrė daugelį balso atpažinimo sistemų. Nuspėjo dirbtinio intelekto (DI) atsiradimą ir žmonių gyvenimo trukmės pailgėjimą. Anot jo, ateityje žmonija pasieks beveik neriboto materialaus gerbūvio lygį, o žmonės taps nemirtingi. Jis pateikė paaiškinimą technologiniui singuliarumui – neįprastai sparčiam technologiniam progresui, pagrįstu DI ir žmonių kiborgizacijai. „Dvasingų mašinų epochoje“ (1999) jis pasiūlė „spartėjančios grąžos dėsnį“, pagal kurį kai kurios evoliucionuojančios sistemos vystosi eksponentiškai, o esė „Spartėjančios grąžos dėsnis“ (2001) toliau vystė tą idėją, pasiūlęs, kad Muro dėsnį galima išplėsti ir kitoms technologijoms, kas, anot jo, palaiko Vindžo technologinio singuliarumo idėją. 2013 m. birželio mėn. kongrese „Globali ateitis 2045“ pasisakė apie post-žmogų. Jis tapo „Alcor Life Extension Foundation“ dalyviu, kad po jo mirties jo kūnas būtų krionuotas tikintis, kad ateityje bus galima jį atgaivinti. Kitos jo knygos: „Singuliarumas artėja (2005), „Kaip sukurti mąstymą?“ (2012), romanas „Danielė: superherojės kronika“ (2019) ir kt.

Kiti HOT.LT straipsniai:
Toji erdvė...
Dirbtinis protas?
Papildytoji tikrovė
Kuo taps Homo sapiens?
Senasis mano kūnas
Kompiuterių ištakos
Amerikietiškoji Šalčiūtė
Virusinis marketingas
S. Lemas. Cave Internetum
Telefonai: 5G pagreitis
Dirbtinis intelektas kare
Cinizmas kaip amatas
S. Lemas. Trumpas sujungimas
Robotai - dirbtiniai žmonės
Mūsų smegenys ir yra Visata
Mūšis kibernetiniame pasaulyje
Kolmogorovo DI alfa ir omega
Jūsų skaitmeninės tapatybės kelias į anapilį
Kiber-seksualumas ir žmogaus prigimties vystymasis
HAL 9000 – pramanytas kompiuteris
Ar androidas gali tapti žydu?
Ar Internetas turi savimonę?
Pirmasis interneto ryšys
Bilas Geitsas: kol dar nebuvo garsus
Technika: Nuo Paleolito laikų
Džonas fon Neimanas
Algebra akimirksniu
Tikroji Interneto pabaiga
Neurobiologija: kas spręstina?
Ar mašina kada nors mąstys?
Naujojo tipo mokslas
Visata kaip kompiuteris
Nulio istorija
Lėlininkai

 
 
HOT.LT informacija  
Kviečiame visus prisidėti prie svetainės kūrimo! Rašykite el.paštu info@hot.lt Mes stengiamės Jums!  
 
Atskiri HOT skyriai  
Domeno vagystė  
Interneto romantikai  
Programinė įranga  
WebOn produktai el.komercijai  
 
Karštos WWW svetainės  
 
Informacija:  
NSO ir mistika  
ONLINE.LT  
   
   
Portalai  
Banga  
 
Lietuviai:  
Globalusis tinklas  
Lithuanica svetainė!  
  Mirusieji - atminimui  
   
Pinigai:  
Banknotai  
 
Spauda:  
Verslo žinios  
Žinių radijas  
Lietuvos rytas  
Moteris, žurnalas  
Vartiklis, elraštis  
 
Interneto paslaugos:  
Elnet@  
 
Kompiuteriai:  
Baltic Amadeus  
 
Kultūra:  
Džiazo svetainė  
Lietuvos filharmonija  
Interaktyvi proza  
Lietuvos vienuolynai  
Teatras  
Meno galerija  
Filosofija  
Mitologija  
Literatūra  
  Poezija  
  Fantastika  
  Religijos skiltis  
   
Mistika:  
Kabala  
Fuko švytuoklė  
   
Darbo sauga  
Sabelija  
 
Laisvalaikis:  
Akvariumai  
   

 

 
 
delo
© HOT.LT 2013, 2019.
Draudžiama be leidimo naudoti bet kurią šios svetainės dalį.
'Intelligent' design.