Hot.lt logo Hot.lt meniu
karščiausios IT naujienos
pasirink skiltį  
-atnaujinta 2000 12 23-
 
Turinys
Laimėk prizą!
El.prekyba
Įdomybės Internete
Atsiliepimai
Prenumeruokitės!
Klausk-atsakys!
Keiskimės nuorodomis!
Anekdotai
WWW
Menas:
Ars Novus, meno galerija
Žiniasklaida:
Populiarios TV laidos
Žiniu Radijas, tiesiogine transliacija
Meilės oazė:
Sekso reikmenų parduotuvė
Laisvalaikis:
Akvariumai, fauna, flora
Šachmatai - el.paštu
Įdarbinimas:
Preilė: darbuotojų paieška
Verta:
.
.
.
.
Balionas: komiksu zinios
.
.
.
.
.
.
.
.
Martyno puslapis
.
.
linxlt
.
linxlt
.
.
algaxy
.
.
Pavedimai 3.xx dabar
 ir nemokamai!
.
Atsisiųskite Butas programą
.
.
.
.
.
.
Karšta
Kitas rakursas
Varno klyksmas
Kur renkasi raganos?
Romano vertimas
Holografinis katinas
NSO sukurė žmogus?
Arnoldas regėjo meteorus?
ascension art
Neįminta mįslė
Kertant Saharą
Gyvieji barometrai
Seksas ir raketos
Esė apie dzūkus
Apgavo pelikanai?
Elektroninė vyriausybė
Templieriai (2d.): U.Eco
Pederastai dulkina tautą
Profesorius kiborgas
Kernavės festivalis
Pliuristinės kosmologijos
Čilės čupakabros
Žmogus kilo Afrikoje
Vytauto Didžiojo mįslė
Kokia Lietuvos spauda?
Žmogaus išsilaisvinimas
Silicio slėnis ar dykuma?
Nag Hammadi atradimas
Marija Magdalietė
Poetas Jim Morrison
Daug naudingų resursų
Slėpiningieji Edeno sodai
Kita gnostikų Ieva
Lietuvos istorijos resursai
DALIA, fantastinis apsakymas
Kibersekso pamokos
Aborigeno piešinys
Kompiuterių revoliucija?
Hitleris: gyvas ar miręs?
Fū naikintuvai
Šis tas apie balsą
Seni kompiuteriai
Link Veneros
Kiber-mūšiai
Atgyja vėjas
Krištolinė kaukolė
Lietuvių išeivija Internete
Coca kramtymo simbolika
Mankurtas: be ateities
Interneto pabaiga
E-bylos
Alegorija "Kutai"
Verta:
.
.
 
 
 
Karščiausia žinia
HOT.LT pripažintas "Metų leidiniu" IT srityje!
Pagrindinis puslapis | Kompiuterių žaidimų naujienos, 2000 12 24
A.Balčius, gavęs "Metų žurnalisto" IT srityje vardą, pirmasis davė interviu. Juo pasekė Eglė Sperauskaitė, "Verslo žinių" žurnalistė. Tada buvo HOT.LT interviu su Linu Pečiūra. Ankstesnis buvo su DELFI portalo vyr.redaktore Monika Garbačiauskaite. O dabar ir siūlome interviu su LIKS pirmininku Alfredu Otu.

NAUJI HOT.LT STRAIPSNIAI:
     Populiariausios WWW svetainės (PDF)
     Eliza ir rūpesčiai dėl tapatybės (HTML)
     Prisiminimui: Įsilaužimų istorija (HTML)
     Apžvalga: ASP - ar yra perspektyvos? (PDF, papildytas)
     Apžvalga: kompiuterių virusai 2000-ais (PDF)

Pavojingas hibridas gali grįžti Kalėdų naktį 2000.12.23
NAUJA SKILTIS: Kompiuterinių žaidimų naujienos, 2000.12.24. Linksminsimos!
     Liūdnai nuskambėjusio 1997-ais Cheng Ing-Hau sukurto "Černobilio" viruso mutantas pavadintas "Kriz" vardu gali vėl smogti per Kalėdas, gruodžio 25 d. Jis bando ištrinti kompiuterio CMOS atmintį, kurioje saugoma informacija apie kompiuterį. Taipogi virusas bando sunaikinti visus duomenis visuose diskuose. Ji yra nusitaikiusi ir į "Windows" terpės branduolį, kernel32.dll biblioteką, kurią pakeičia savimi.Taip pat bandoma į BIOS "fleš" atmintį prirašyti "šiukšlių" - tai galima padaryti tam tikro tipo BIOS rūšims. Ir jei jam tai pavyksta kompiuteris tampa negyvas gali tekt pakeisti net ir pagrindinę plokštę. Be to jis gali "susidraugauti" su kai kuriais el.pašto virusais, pavyzdžiui, "Happy99".
     Daugelis antivirusinių programas kuriančių firmų pranešė, kad šis prieš metus (1999 m. rugpjūtį) sukurtas mišrūnas vėl plinta. Tai, kad apie jį daugiausia kalba "Symantec", gali būti jų marketingo politikos dalis. Gal dabartinis išplitimas dar nėra ypač platus, tačiau šio viruso reiktų gerai pasisaugoti atsižvelgiant į jo milžinišką griaunamąją galią.
     "Kriz" turi ir pavojingo viruso ir greitai plintančio (tačiau "bedančio") kirmino dalis. Virusinė dalis užkrečia "Windows" terpės PE formato EXE programas. Ji yra polimorfinė, t.y. plisdama nuolat keičia ir šifruoja savo kodą. Yra dvi viruso atmainos (žymimos 4050 ir 4092), besiskiriančios tik polimorfizmo laipsniu.
     Viruso požymis -- failas SYSTEM kataloge KRIZED.TT6, kuris atsiranda neužkrėstame kompiuteryje įvykdžius užkrėstą programą. Tiesa, jis yra trumpalaikis, nes Wininit.INI faile įrašoma komanda
[rename]
C:\WINDOWS\SYSTEM\KERNEL32.DLL=C:\WINDOWS\SYSTEM\KRIZED.TT6
     Nurodanti, kad jį kito "Windows" įkėlimo metu reikia pervardinti į kernel32.dll biblioteką. Užkrėstoje kernel32.dll bibliotekoje perimamos šios funkcijos: CopyFileA, CopyFileW, CreateFileA, CreateFileW, CreateProcessA, CreateProcessW, DeleteFileA, DeleteFileW, GetFileAttributesA, GetFileAttributesW, MoveFileA, MoveFileW, MoveFileExA, MoveFileExW, SetFileAttributesA, SetFileAttributesW. Tai reiškia, kad be tik vykdomas, bet ir bet koks kopijuojamas, pervardijamas, ar tikrinamas failas bus užkrėstas.
     Įdomu, kad viriuso kūne yra trumpas (ir nelabai profesionalus) eilėraštukas - niekad nepateikiamas ir niekur nepanaudojamas.
     El.pašto kirmino dalies įsiskverbimą sumažinsite užkamšę "Outlook" saugumo spragas. Nuorodos į MS kamšalus yra šiame puslapyje. Galite paimti ir specialiai šio viruso pasitikrinimui ir gydymui skirtą "Symantec" kompanijos įrankį.
"Linux" sukūrėjas piktinasi "Red Hat" veiksmais 2000.12.21
"Linux" sukūrėjas Linus Torvalds nepagarbiai atsiliepė apie naujausią "Red Hat" kompanijos "Linux" 7.0 versiją ją pavadindamas "ji yra, iš esmės, netinkama programavimo terpė". Tokia "Linux" "tėvo" nuomonė nėra jokia naujiena "Linux" bendrijai, kuri ir anksčiau žinojo, kad į paketą įtrauktas C++ kalbos kompiliatorius gcc-2.96 nėra GCC palaikomas. O tai reikš, kad bet kuri programa sukompiliuota "Red Hat" "Linux" terpėje bus nesuderinama ne tik su visomis kitomis "Linux" versijomis, bet ir sukompiliuotomis naudojant GCC 3.0.
Naujas "Word" terpės "Jedan" virusas 2000.12.20
     Prieš pora dienų buvo aptiktas "Jedan" makrovirusas, užkrečiantis tiek "Word97", tiek "Word2000" dokumentus. Jis nėra labai pavojingas, tačiau nusprendžiau jį pristatyti, kadangi šio tipo virusų šį rudenį nebuvo aprašyta,
     Užkrėsti dokumentai turi "ThisDocument" makrokomandą. "Jedan"" perrašo save į "normal.dot" failą. Po to užkrečiami visi naujai įkeliami ar sukuriami dokumentai.
     Apsiginti nuo šio viruso nesunku. Pirmiausia reikia įjungti ("Word97", "Tools" meniu "Option" dialogo lange) perspėjimo apie dokumentuose esančias makrokomandas režimą. Tada įkeliant dokumentą, turintį kokių nors makrokomandų, pateikiamas paklausimas, ar įkelti su makrokomandomis ar be jų. Įkėlus dokumentą be makrokomandų, jo išsaugojimo metu jis "išvalomas". "Word2000" dar labiau sustiprina apsaugą. "Tools" meniu pasirinkus "Macro", o tada "Security...", bus pateikta dialogo langas, kurio "Security Level" kortelėje galima pasirinkti tris saugumo lygius "High" (kai leidžiama vykdyti tik "patikimas" makrokomandas), "Medium", kai perklausiama, kurias makrokomandas vykdyti ir "Low" (kurį nerekomenduočiau rinktis net ir turint antivirusines programas, nes nuolat atsiranda naujų virusų, kurių šios programos gali ir neatpažinti).
     Jei užsikrėtėte makrovirusu ir nenaudojate jokių makrokomandų (99% vartotojų jų nenaudoja), prieš įlkeldami "Word", galite pašalinti visus "normal.dot" failus (pradėjus dirbti jie vėl bus sukurti) arba laikonai pervardinti kitu vardu. Tada "Word" bus įkeltas švarus. Jei net ir užkrėsto dokumento įkėlimo metu būsite "nuspaudę" "Shift" klavišą, nepriklausomai nuo perspėjimo režimo būsenos dokumentas bus įkeltas be makrokomandų. Pasitikrinti, ar dokumente nėra makrokomandų galite nubėgė į "Tools" meniu "Macro" komandos "Macros..." subkomandą (čia "Word2000" meniu sistemoje). Jei rasite įtartinų makrokomandų, galite jas ir pašalinti.
     Taip pat nuolat atnaujinkite antivirusines programas ir neskaitykite neaiškių dokumentų.
Milijardas už įmonių valdymo programą 2000.12.20
"J.D. Edwards" kompanija už "OneWorld" įmonių valdymo programos pardavimus gavo 1 mlrd dolerių pelno. Naujoji "OneWorld Xe" versija yra šiuolaikinė ERP sistema su internetine sąsaja. Ji užtikrina įmonių sąveikos ir tiekimų grandinės valdymą. Kompanija yra trijų pirmaujančių šiame verslo segmente firmų sąraše. Išimtines platinimo teises Pabaltijyje turi "Robertson & Blums" korporacija.
Naujojo JAV prezidento protinių sugebėjimų aptarimas 2000.12.20
Programuotojai abejoja "visos tautos išrinktojo" JAV prezidento Džordžo Bušo protiniais sugebėjimais. Tačiau jie pažymi, kad technologijų atžvilgiu jis mąsto teisinga kryptimi - "jis gal ir nežino, kam skirtas dešinysis pelės mygtukas, tačiau supranta, ką technologijos reiškia ekonomikoje". Tuo labiau kad jį rinkiminėje kovoje parėmė garsųs Silicio slėnio kompanijų ("Cisco", "Netscape", "Dell" ir kt.) vadovai. Jie net pabrėžė, kad jiems šiek tiek naudingas "krūmo" ("bush" - "krūmas") "atsilikimas", nes turės į pagalbininkus kviesti IT specialistus. Ir visi pamiršta, kad balandžio mėnesį reikalaudamas uždaryti savo parodijos WWW svetainę jis neatsargiai ištarė: "Laisvė turi būti ribojama". Šį šūkį akimirksniu pasigavo jo priešininkai ir "išplatino" ant marškinėlių.
Programa neleidžianti blokuoti WWW svetainių 2000.12.19
Atsakydama į JAV Kongreso "bilį", reikalaujantį visose iš biudžeto remiamose mokyklose įdiegti prieigą prie smurto ir pornografijos WWW svetainių ribojančią programinę įrangą, 1996 -ais įkurta laisvojo žodžio šalininkų grupė "Peacefire" sukūrė programas, kuri "iškerta" populiariausius filtrus ("CyberPatrol", "SurfWatch" ar "NetNannie"). "Peacefire" tyrimai rodo, kad filtrų paklaida svyruoja nuo 20% iki 80%. Tai yra jie blokuoja pernelyg daug nekaltų svetainių. "Peacefire"mano, kad programinė cenzūra nėra vaikų saugumo Internete sprendimas.
Hakeriai Balkanuose apdergė "Microsoft" 2000.12.18
Slovėnijos "Microsoft" WWW puslapis buvo "apipurkštas" palankia "Linux" terpei graffiti. Hakeris pamėgdžiojo "Trainspotting" filmo pradžios Marko Rentono kalbą: "Rinkis "Windows". Rinkis "Millenium". Rinkis IIS. Rinkis "SQL Server". Rinkis be pasirinkimo. Tegu "Micro$oft" daro tai už jus.... Rinkis ateitį. Rinkis "Micro$oft".
Bet kodėl aš to noriu? Aš renkuosi būti nepasirinktas. Aš renkuosi kažką kita. Tam yra daug priežasčių. Bet kam tos priežastys, kai turi "Linux"?"
Šis įvykis parodė, kad "Microsoft" kompanija nesugeba pašalinti saugumo spragų. Taip pat patvirtinama taisyklė, kad korporacijų silpniausia vieta yra vietinėse atstovybėse.
Voratinklio naršytojai yra lunatikai 2000.12.18
Interneto lankomumo pakilimai ir nuosmukiai tiksliai pakartoja Mėnulio fazes - per pilnatį žmonės daugiau naršo Internetą bei plepa telefonu. Tai jau nuo seno žinojo astrologai - apie kūrybinės ir emocinės energijos pliūpsnius pilnaties metu. Iš kitos pusės, Nepalo mokslininkai surado priklausomybę tarp paliktų (neiškultų) ryžių grūdelių skaičiaus ir paauglių nėštumo faktų Londone.
Raudonosios kepurės JAV tankuose 2000.12.16
"Rymic Systems" kompanijos "rymicNET" mobiliuosiuose įtaisuose, skirtuose transporto priemonių techninės būsenos sekimui bei gedimų suradimui ar profilaktikai, bus panaudota "Red Hat" kompanijos "µClinux" versija ("Linux" operacinės sistemos atmaina). Testavimo metu "rymicNET" bus sumontuota su 3000 sunkiojo transporto priemonių – sunkvežimių, tankų ir t.t. Nors "µClinux" darbui pakanka tik 512 KB operatyviosios atminties, ji tebeturi tinklo galimybes ir failų sistemą.
Konfigūruojami telefonai 2000.12.16
"Ericsson" kartu su "Tivoli Systems" (dukterine IBM firma) ruošiasi kurti derinamus mobilius komunikacijos įtaisus, turėsiančius "Tivoli" valdymo sistemą. Tai leis iš Interneto atsinaujinti mobiliųjų telefonų programinę įrangą.
"Xerox" vėl stiebiasi 2000.12.16
Europoje spalvotų kopijavimo aparatų rinkoje pirmauja "Xerox", kuri aplenkė "Canon". "Xerox" pateikia platų gaminių spektrą pradedant pigiais rašaliniais spausdintuvais "Xerox DocuPrint M750" ir baigiant spausdinimo mašinomis DocuColor 2000.
IBM "išmeta" "didelę geležį" 2000.12.16
IBM praneša apie "eServer z900" serverio pasirodymą bei "Shark" tinklo atminties atnaujintą versiją. Tai vieni pajėgiausių IBM gaminių skirti intersyviems duomenų srautams tvarkyti – didelėms el.komercijos parduotuvėms bei finansų institucijoms. "z900" yra pirmas galingas IBM serveris pirmiausiai skirtas el.verslui. jame vienu metu gali veikti kelios operacinės terpės. Šiedu produktai leis sėkmingiau varžytis su "Sun" ir EMC.
Atvirasis duomenų bazių kodas 2000.12.16
"Great Bridge" kompanija duomenų bazių valdymo sistemą PostgreSQL pateikia su paprasta diegimo procedūra ir išsamia dokumentacija. Pateikdama programinę įrangą nemokamai, "Great Bridge" pateiks beveik 10 tūkst. dolerių sąskaitą už techninę priežiūrą. Programinė įranga bus platinama su "OpenSource", t.y. pradiniais tekstais, kuriuos bet kas galės pakeisti ir platinti toliau. Great Bridge tikisi susikauti DB rinkoje su didžiosiomis "Sybase", "Oracle", IBM, "Informix" ir "Microsoft" kompanijomis, tačiau atsiranda ir mažesnio rango varžovų.
"NuSphere", remiama "Progress Software" kompanijos, parduoda "MySQL" gaminius ir susijusias paslaugas. Atvirojo kodo programuotijus bando patraukti ir pati "Progress Software", pateikdama programavimo instrumentus WWW svetainėje Possenet.org.
WAP alternatyva užima vis naujus plotus 2000.12.15
     "Motorola" kompanija iš japonų "Access" firmos nusipirko "I-Mode" formato "NetFront" naršyklės "Linux" terpei licenciją Ši naršyklė dirba su "Compact HTML" (cHTML) technologija ir bus naudojama "Motorola" mobiliuosiuose telefonuose bei ieškuose (peidžeriuose). O "Access" firma irgi nesnaudžia ir pristatė programavimo aplinką (SDK), padedančią integruoti "NetFront" naršyklę į Internetinius įtaisus. Jau dabar "NetFront" naršyklę turi 18 mln. įtaisų, kuriuos gamina per 40 gamintojų. "NetFront" skirta ne tik mobiliesiems telefonams, bet ir televizorių priedams, kišeniniams kompiuteriams, automobilių valdymo sistemoms. Ji yra ir "Sega Dreamcast" ir "Nintendo" žaidimų konsolėse. "NetFront"2.6 versijoje galima derinti vartotojo sąsają. Ji turi ir patobulintą el.pašto komponentą. Papildomai galima užsisakyti saugaus SSL protokolo palaikymo priemonę.
     "Bluelark Systems" kompamnija, savo ruožtu, pateikė bevieliams įtaisams skirtą "Blazer Personal Edition 1.0" naršyklę, kuri užtikrina darbą tieksu i-Mode, tiek su WAP bei HTML formatais. Ją galima nemokamai atsisiųsti iš kompanijos WWW svetainės
     Autonomy Corporation irgi pateikė programinės įrangos gaminių, dirbančių su "i-Mode" ir WAP formatais. "i-WAP" rinkinį. "I-Mode" modulis turi skirtingas versijas, skirtas "Windows NT", "Windows 2000", "Linux", "Sun Solaris" ir daugeliui "Unix" terpių.
Dešimt „geriausių" šių metų kompiuterinių virusų 2000.12.15
Atrodo, kad 2000-aisiais hakeriai išbandė žmonių prigimties emocinę pusę. Internete blaškėsi būriai piktybinių programų. Viena jų rūšis yra virusai (bei el. pašto kirminai). Pateikiame populiariausiųjų dešimtuką:
1. Kakworm su 17 %.
2. LoveLetter su 14,5 %.
3. Apology-B su 8,9 %.
4. Marker su 6,5 %.
5. Pretty su 5,6 %.
6. Stages-A su 3,5 %.
7. Navidad su 3,4 %.
8. Ska-Happy99 su 2,3 %.
9. WM97/Thus su 2,1 %
10. XM97/Jini su 2,0 %.

Nuo sausio mėnesį pasirodžiusio populiariausio "Kak" kirmino kenčia MS IE ir MS "Outlook" vartotojai. "Microsoft" pateikė kamšalus spragoms, tačiau mažai vartotojų jais pasinaudojo (nuorodos į "Microsoft" pataisymus šioje žinutėje). Gana "garbingą" 7 vietą užėmė tik rudenį pasirodęs pavojingasis "Navidat" virusas (skaitykite apie jį).

Ankstesnė autoriaus žinutė buvo „Linux" gerbėjo virusas „apsimeta" „Shockwave Flash" filmuku
Atsigrežus atgal: Iškilesni metų įvykiai IT rinkoje 2000.12.15
Pirmiausia buvo įvykis, kuris nenutiko – tai YK problema, kai traukiniai nesustojo, lėktuvai nekrito, liftai nestrigo, o bankai veltui nedalino pinigų. Vienu žodžiu, pasaulio pabaigos nebuvo. O buvo "meilės laiškai", ir ne viena ponia paraudo, gavusi "I love you" laišką nuo kokio nors žinomo Lietuvos asmens. Kaip jo neperskaitysi!?

Tad apie ką daugiausia šiemet rašė IT žiniasklaida?

Internetinio verslo mirimas. Pasirodė, kad senojo verslo principai tebeveikia naujoje ekonomikoje. Ir vien iš nieko (t.y. Interneto) pinigai byra tik pačioje pradžioje. Sekė Eve.com, Boo.com, Furniture.com, Pets.com, Mothernature.com ir daugelio kitų nesėkmių istorijos.

Muzika Internete pajuto autorinių teisių žabangas. Muzikos skaitmeniniai įrašai pasipylė Internete kai grybai po lietaus – daugiausia "Napster", leidusiso nemokamai keistis muzikiniais failais, dėka. Tačiau tai atvedė į teismo sales, kuriose buvo apsklelbtas nuosprendis – uždaryti tą paslaugą. Kaip besibaigtų tie teisiniai procesai, muzikos industrija pajuto, kad Internetas verslą keičia ne tik žodžiais.

FTB pasikėsino į privatumą kiber-erdvėje. "Carnivore" technologija buvo panaudota el.pašto tikrinimui ir sukėlė žodžio laisvės šalininkų pasipiktinimą, nes buvo nustatyta, kad FTB pareikalavi ją įsidiegti kai kuriems Interneto paslaugų tiekėjams ir ji gali sekti visus Interneto srautus.

UMTS aukcionų "aukso karšligė" Europoje. Kaip ir bet kurioje greito praturtėjimo formulėje, laimi pirmieji. Kas galėjo pagalvoti, kad licencijų dalijimas 3G (trečios kartos) UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) mobiliųjų tinklų operatoriams bus "aukso upelis" vyriausybėms?

AOL – Warner imperijų susiliejimas. Tai parodė, kad iš Interneto galima uždirbti pakankamai pinigų, kad įpirktum 350 mlrd. Dolerių kainavusią "Time Warner" medijos imperiją.

Microsoft pralaimėjo teismą. Niekas nesitikėjo, kad ta byla bus baigta greitai. Tačiau tai įvyko, ir "Wintel" įtaka IT industrija kiek sumažėjo.

DoS smūgiai. Vasario mėnesį hakeriai sėkmingai išbandė naują antpuolių technologiją – paslaugų tiekimo sutrukdymą, kai serveriai vienu metu apipilami užklausomis iš tūkstančių nieko neįtariančių kompiuterių, esančių visame pasaulyje. Tai reiškinys, kurį savo kailiu gali patirti bet kas.
Metų citatos: Politika iš vaško 2000.12.15
"Tikiuosi, jie pataisys [JAV] konstituciją leisdami Bilui Klintonui dalyvauti rinkimuose… pasaulis jo pasiges. Jis apdovanotas gabumais, ryški asmenybė – žavi ir charizmatiška",
"Oracle" vykdantysis direktorius Larry Ellison, lapkr. 14

"Ar negalėtų ir mums perskaičiuoti?",
HP prezidentė Carly Fiorina apie neplanuotai blogus 4 ketvirčio finansinius rezultatus su aliuzija į JAV prezidento rinkimus, lapkr. 14

"Sunku žmogui neskaityti el.laiško, kurio antraštė yra "Myliu tave" (I love you)",
AT&T atstovas spaudai Burke Stenson, kovo 4 d.
Internetas neauga ant medžių 2000.12.15
Kai kam vis dar atrodo, kad el.leidyba nesiskiria nuo įprastinės išskyrus:
1) platinimo kaina yra be galo maža;
2) išleidimo laikas nepaprastai sutrumpėja.
Jokio popieriaus, jokio transporto išvežiojimui, jokių platinimo tarnybų, jokių nesunaudotų egzempliorių. Kiekvienas surastas skaitytojas tiesiogiai didina pelną, nes sąnaudos dėl jo nepadidėja.
Tačiau netrukus susiduriama su kitokio pobūdžio išlaidomis. Reikia samdyti dizainerius, mokėti Interneto paslaugų tiekėjams, pirkti papildomą programinę įrangą ir t.t.
Naujo tipo manipuliatorius 2000.12.14
IBM kompanija sukūrė daug funkcijų turinčią "SpaceBall 4000 FLX" "pelę", išplėsiančią trimačių taikymų galimybes. Iš esmės tai nei pelė, nei džoistikas. "PowerSensor" rutuliukas nustato judėjimo kryptį bei paspaudimo jėgą ir šią informaciją panaudoja trimačio objekto ekrane valdymui. Tas pats įtaisas yra pritaikytas ir dešiniarankiams, ir kairiarankiams. Su 12 mygtukų galima susieti iki 22 funkcijų. "SpaceBall 4000 FLX" pritaikytas darbui su daugeliu CAD/CAM (automatizuoto projektavimo ir valdymo) , CAE (konstravimo), DCC (skaitmeninės informacijos kūrimo) programų. Ji yra IBM "IntelliStation" darbo vietų papildymas.
SpaceBall 4000 FLX
Lustas iš 400 milijonų tranzistorių 2000.12.14
"Intel" paskelbė sukūrusi 0,03 mikrono storio tranzistorių technologijas. Tada įprastinio dydžio procesoriaus luste galima sutalpinti iki 400 mln. tranzistorių. Toks procesorius turėtų 10 GHz dažnį, o veiktų maitinamas 1 V įtampa. Tokių procesorių dėka bus galima sukurti darbo vietų kompiuterius pajėgumu prilygstančius šiuolaikiniams superkompiuteriams. Tačiau pasirodyti rinkoje tokie procesoriai galės tik po kokių 5-10 metų.
Kas blogai su WAP? 2000.12.14
     WAP skirtas Voratinkliui jūsų mobiliajame telefone. Bet prieš rinkdamasis šią technologiją dukart gerai pagalvok. Pirmiausia atlik bandymą – kiek laiko reikia surasti oro prognozei laikraštyje ir kiek laiko sugaiši naudodamasis WAP. 70% išbandžiusiųjų šią galimybę sakosi nesiruošį ja naudotis.
     Nepaisant aktyvios reklamas WAP telefonų negraibsto. Iš šiais metais parduotų 420 mln. mobiliųjų telefonų WAP galimybę teturėjo tik apie 10%. Absoliučiais skaičiais JAV WAP įtaisų yra apie 7,7 mln. (IDC duomenimis), o Europoje – 16,5 mln. (Datamonitor duomenimis). O Japonijoje – tik 3 mln. (bet čia populiari alternatyvi "iMode" technologija, kuri po "NTT DoCoMo" sandorio su AT&T gali pradėti plisti ir JAV).
     Nesunku paaiškinti nedidelį jų populiarumą. Svarbiausias veiksnys yra laikas – šių dienų mobilūs telefonai duomenis vis dar dažnai teperduoda 9600 bps greičiu, t.t. tokiu pat kaip modemai 1992-aisiais. Antras veiksnys – kaina. Toliau – plotas, kuriame galima pateikti informaciją. Įprasto mobilaus telefono ekranėlyje galima pateikti tiki apie 120-150 rašto ženklų. Ir jei tai pakaktų pavadinimo antraštei, tai per maža net el.paštui.
     Apie teksto surinkimą nekalbėsime – norint surinkti 's' raidę mygtuką reikia paspausti net keturis kartus. Paslaugų tiekėjai turėtų suvokti, kad telefonas yra prietaisas pritaikytas bendravimui balsu. Klausimus ("Koks oras Vilniuje?") reiktų užduoti balsu ir po to išklausyti atsakymą.
     Kol to nėra, patogesne priemonė bendravimui Internete išlieka ieškai bei kišeniniai "Palm" tipo kompiuteriai. Tuo labiau, kad WAP sukelia saugumo problemų. Perduodant informaciją į WAP telefonų iš Interneto saugaus protokolo reikia perjungti į protokolą skirtą WAP. Tuo formatų transformavimo metu galima, gavus prieigą prie "vartų" serverio perimti šifruotą informaciją. Ne be reikalo šveicarų "Ergon" firma sukūrė sistemą, kuri atmeta WAP ir nustato tiesioginį ryšį tarp mobilaus telefono ir WWW serverio.
Susiliejimas 2000.12.13
Tai vienas šių dienų populiariųjų žodžių, kurį daugelis naudoja tiesiog nesusimąstydami išreikšdami bet kokio žiniasklaidos ar verslo pasikeitimą – ar tai būtų video ir muzikos perdavimas Internetu bei Voratinklio naršymas iš mobiliųjų telefonų. Kur yra šios sąvokos ribos?
Reiktų susiliejimą (convergence) apibrėžti kaip sąmoningą technologijų panaudojimą integruojant įtaisus tam tikrų uždavinių sprendimui. Šis apibrėžimas apsiroja termino taikymą IT sričiai (technologija, įtaisai) ir atmeta pramonės šakų suartėjimus.
Ko nori moterys? 2000.12.13
Meilės patarimai ir horoskopai dažni svečiai moterims skirtose svetainėse. Už Interneto ribų moterims skirta žiniasklaida yra pelningas verslas. Tačiau Internete dažnai viskas vyksta kitaip nei realiame pasaulyje. Ir pasaulinio garso svetainės "women.com" bei "iVillage" pradėjo atleisti darbuotojus.
Įprastiniai lieknėjimo ir grožio patarimai nepatraukia moterų. Jos mieliau ieško informacijos apie orą bei keliones "Yahoo!" portale ir perka iš "eBay", o ne specialiai moterims skirtose svetainėse. Spėjama, kad Internete moteris ypatingai nedomina grynai moteriški dalykai, o jos ieško informacijos tam tikromis temomis.
Kas tas moteris supras?
Sudie WAP! Esi per sudėtingas… 2000.12.11
     Ar girdėjote apie VHS? Greičiausiai. O apie "Betacam" arba "Beta 2000"? Galbūt, bet miglotai ir jei buvote susidūrę.
     Bet visi trys pasirodę maždaug tuo pačiu metu. "Betacam" ir "Beta 2000" buvo laikomi lygiaverčiais aukštos kokybės video formatais. VHS tuo tarpu buvo nurašytas kaip žemos kokybės formatas ir niekas jo nelaikė rimtu konkurentu. Tačiau kažkodėl jis tapo video rinkos lyderiu.
     Taip nutiko dėl dviejų priežasčių. Pirma, VHS buvo paprastas naudojimui, nes neturėjo jokių ypatingų galimybių. Antra, VHS kūrėjai sudarė sandorius su visais pagrindiniais rinkos žaidėjais.
     Panaši situacija nutiko ir su kišeniniais kompiuteriais. "Apple" kompanijos pagamintas "Newton" buvo sudėtingas įtaisas leidęs daryti beveik viską. Tačiau paprastam vartotojui jis buvo pernelyg sudėtingas. Tačiau daug paprastesnis "Palm" variantas patenkino juos. Taip kaip bus su WAP ir I_Mode? WAP protokolas leidžia pasiekti duomenis iš belaidžių įtaisų. "NTT DoCoMo" pasiūlytas "I-Mode" yra paketų pagrindu veikiantis mobiliųjų telefonų formatas. Abu leidžia naršyti po Internetą.
     WAP laikomas bevielio mobilaus Interneto sinonimu. "i_Mode" stengiasi tokį įvaizdį pakeisti. Tačiau WAP yra daug sudėtingesnis ir lankstesnis už "i-Mode", kuri yra labai primityvi technologija. "i-Mode" programuotojams sukelia tik juoką. Tačiau klientai nesijuokia iš jo, nes jis patogus. Ir Japonijoje jį naudoja jau 12 mln. telefonų savininkų. WAP papilto tik Europoje, bet ir čia jau pamažu pradeda suvokti, kad tai nėra kiekvieno svajonė. Ir "i-Mode" greitai atkovoja pozicijas iš WAP. Ne tik dėl savo paprastumo, bet ir dėl platinimo politikos. NTT nupirko danų telekomunikacijų firmą, sudarė sandėrį su Anglijos kompanija bei "America online" (AOL).
     Tai ar nereiks atsisveikinti su WAP, nes jis turėjo perdaug galimybių.
Ar nesibaiminate, "Atvirojo kodo" šalininkai? 2000.12.10

     O ko mes turėtume baimintis, paklaus daugelis jų. Juk mūsų pozicijos kasdien tik stiprėja. Didžiausios pasaulio kompanijos jau skaitosi su "Linux" ir kuria jam produktus. IBM į dieną išmeta bent vieną pranešimą spaudos atvirojo kodo tema. Į paramą ateina ir "Dell", "Hewlett-Packard", "Intel", jau nekalbant apie "Sun" su "StarOffice" pastangomis. Visi jie išleidžia vis daugiau pinigų ir skiria vis daugiau resursų atvirojo kodo projektams.
     Viskas teka nuostabiai? O kas, jei tos stambios kompanijos susiurbs į save? Kad jos primes savas žaidimo taisykles? Užduokite sau paprastą klausimą - kokią finansinę ar strateginę naudą jos gauna nuolat viešai rodydamos "meilę" atvirajam kodui? Ir kai rugpjūčio mėnesį HP, "Intel", IBM ir NEC planavo atvirojo kodo laboratorijos sukūrimą, jo šalininkų nuomonės niekas neklausė. Ar šie nėra pasiryžę greičiau įkasti juos maitinančią ranką, o ne nuolankiai vizginti uodegą.
Še tau, Martynai! 2000.12.09
"Linux" bendrija patyrė nokautą – nė vienas šios sistemos variantų nedirba kompiuteriuose su "Pentium 4"!
Ir "Intel" čia visai nekalta – tiesiog CPUID programa iš "Linux" distributyvo neatpažindavo šio procesoriaus. Aišku tai akimirksniu ištaisyta, tačiau juoda dėmė "laisvamanių" bendrijai užtėkšta.
IBM skandinavus pagerbia su "Linux" 2000.12.09
Stambiausia skandinavų telekomunikacijų kompanioja "Telia" ruošiasi 70 "Sun" serverių pakeisti vienu IBM S/390 G6 superkompiuteriu, kuriame nepriklausomai vienas nuo kito "suksis" maždaug pusantro tūkstančio virtualių Interneto "Linux" serverių, užtikrinančių kompanijos klientų "hostingo" paslaugas. Kartu IBM pastatys ir "Shark" tinklo atminties sistemą (SAN), kuri pakeis senesniąją EMC sistemą. Va tik apie sandėrio vertę nepranešama.
Pentagonas neleis sunaikinti 70 Žemės palydovų 2000.12.09
Kovo mėnesį subankrutavusi "Iridium Satellite" kompanija, planavusi palydovinį ryšį visam pasauliui, pasirašė 3 mėnesių bandomojo laikotarpio sandorį su "Pentagonu". "Iridium" paslaugų vertė yra 3 mln. dolerių per mėnesį. Po kompanijos bankroto buvo kuriami projektai, kaip sunaikinti 70 Žemės palydovų, nes jie, palikti be priežiūros galėjo kelti pavojų. Neseniai vienas jų jau nuklydo nuo orbitos ir sudegė Žemės atmosferoje. Kita vertus, šia ryšio sistema aktyviai domisi tam tikri "sluoksniai", kurie turi reikiamas pinigų sumas. Pavyzdžiui, jūros gręžinių kompanijos, CNN žurnalistai, o dabar ir tam tikros vyriausybės struktūros.

satellites
Technologijų firmoms ne pyragai 2000.12.09
Pažangiųjų technologijų firmų akcijos (NASDAQ) ir toliau krenta (pvz., "Microsoft" – daugiau nei 6%). Spėjama, kad to priežastis yra prognozuojamas pelno sumažėjimas. Ne geriau sekasi ir kompanijų akcijoms "Wall Street" biržoje. Populiariausio pasaulio "Yahoo!" akcijų vertė per metus nukrito net 7 kartus. Ji tebekrito ir šią savaitę.
Gyvąją relikviją pamatysime Internete? 2000.12.09
Internete bus parodyta pietų Afrikoje rasta "gyvoji iškasena", žuvis celekantas (arba latimerija), priklausanti rūšiai, kurios amžius yra 400 mln. metų. Jos egzempliorius buvo sugautas 4-me dešimtmetyje. O štai neseniai pora nardytojų aptiko visą šių pusantro metro ilgio žuvų pulką. Tad Africam.com svetainė nutarė jų gyvenamajame rajone pastatyti povandenines Interneto kameras, jei tik mokslininkai nepalaikys tai pavojumi šioms unikalioms žuvims. Africam.com svetainė skirta laukinės gamtos populiarinimui ir per metus ją aplanko 40 mln. lankytojų.
Nemokama "Opera" 2000.12.08
"Opera Software" kompanijos pateikė nemokamą savo "Opera" naršyklės 5.0 versiją, skirtą "Windows" terpei (ankstesnės jos versijos buvo mokamos). Tiesa, dabar jos vartotoja,s teks "grožėtis" reklama. Jei reklama įkyrės, visada bus galima nusipirkti specialią versiją be reklamos. Taip pat ruošiamasi per kompiuterių parduotuves išplatinti milijonus CD su naująja naršykle. Gal tai padidins rinkos dalį, kuri dabar tesudaro 1%. Naująją versiją atsisiųskite iš kompanijos WWW svetainės: www.opera.com
Sukurta naujojo tipo operatyvioji atmintis 2000.12.08
IBM kompanija kartu su Vokietijos operatyviosios atminties gamintoja, "Infineon" firma, sukūrė naująją MRAM (magnetic random-access memory) technologiją. Ji ypatinga tuo, kad informacijai saugoti panaudojamos ne elektrinės, o magnetinės medžiagos savybės. Magnetinis sluoksnis įterpiamas tarp dviejų metalo sluoksnių. "Vienetukams" lygius įmagnetintos dalelytės, o "nuliukams" - neįmagnetintos. Magnetinių savybių panaudojimas reiškia, kad informacijos išsaugojimui nereikalingas maitinimas. Tad tokių atminties lustų energijos panaudojimas būtų gerokai mažesnis. Be to, tokią atmintį turintis kompiuteris startuos beveik akimirksniu.
EMC tinklinė diskų atmintis 2000.12.08
EMC kompanija, iki šiol kūrusi milijonus dolerių kainuojančias duomenų talpyklas, pateikė santykinai pigią tinklinės atminties įrenginį pavadintą "Chameleon", kuris jau pavadintas kaip "NetApp Killer", nes tapo pagrindinis "Network Appliance" gaminių konkurentas. "Chameleon" yra specializuotas serveris, paskirstantis informaciją tarp tinklo vartotojų. Kartu su programine įranga jis kainuoja tik apie 82 tūkstančius dolerių ir sveria tik 136 kg.
Kepurė dega? 2000.12.07
"Red Hat" kompanija, viena žinomiausių "Linux" operacinės terpės platintojų, uždaro tris savo padalinius ir atleidžia 20 darbuotojų. Maža to, kai kuriems buvo liepta palikti darbo vietas iškart. Oficialiai šio "reiškinio" kompanija nesieja su savo padėtimi, tačiau vienas buvusių "Red Hat" vadovų prasitarė, kad "daryti pinigus" iš nemokamos programinės įrangos iš pat pradžių atrodė "truputį įtartina". O svarbiausia, tokio tikslo siekiant yra būtinas vadovavimas "su galva". O apie kokį verslo modelį galima kalbėti, kai per metus akcijos nukrito nuo 151 iki 6 dolerių?

Rekomenduojama paskaityti „Ar gandai nėra viruso forma?"
Tikiu, vadinasi, yra! 2000.12.07
Nors dauguma Europos valstybių vyriausybių aklai tiki, kad Interneto naudojimas leis ateityje sutaupyti lėšų, tačiau nė viena jų nepateikė laiko įverčių arba plano, kada tai įvyks. Pirmaujančios el.versle ICL kompanijos ekspertai įsitikinę, kad išlaidų sumažėjimai matomi tik atskirose ir izoliuotose srityje, o nėra įverčių visam ir integruotam sprendimui. ICL kompanija savo ataskaitoje taip pat atkreipė dėmesį, kad nė viena vyriausybė į planus neįtraukė tų pokyčių, kuriuos sukels Interneto paslaugų įvedimas ir kaip bus perskirstyti resursai. El.vyriausybių modelio įdiegimas sukels esminius padalinių struktūros pasikeitimus - visai nenumatyta, kaip bus mažinamas piliečių aptarnavimo sutrikimų poveikis.
Linux gerbėjo sukurtas virusas apsimeta "Shockwave Flash" filmuku 2000.12.05
Išplito naujas virusas vadinamas daugeliu vardų, kurių populiariausi yra „Creative, „Shockwave", „Prolin" (nes palieka žinutę apie būtinybę įsidiegti „Linux"). Ir nors jis priskirtas padidinto pavojaus kategorijai, laimei, kad jis neturio jokio "griaunamojo" poveikio - tik dėl spartaus plitimo perkrauna pašto serverius.

Virusas ateina laišku, turinčiu "A great Shockwave flash movie" antraštę. Tačiau prie šio laiško yra prisegtas 35 KB apimties "creative.exe" failas - parašytas naudojant "Visual Basic 6.0". Jis "apgaudinėja" "Shockwave Media Player" piktograma. Ją įkėlus vykdymui, diske sukuriami šie failai:
c:\creative.exe
c:\windows\TEMP\creative.exe
c:\windows\Start Menu\Programs\StartUp\creative.exe

Tada visiems adresatams, kurių el.pašto adresai rasti adresų knygutėje, išsiuntinėja savo kopiją - o tada dar vieną laišką "z14xym432@yahoo.com" adresu su žinute "Got yet another idiot" (Radau dar vieną kvailį).

Toliau kompiuteryje ieškoma .jpg ir .zip plėtinius turinčių failų, kurie perkeliami į pagrindinį (root, C:) katalogą jų plėtinius papildant tekstu "change atleast now to LINUX".

Geriausia apsisaugojimo priemonė yra bendro pobūdžio patarimas – be reikalo ar nesant tikram saugumu neatidarinėti jokių el.laiškų priedų.

Papildoma apsauga
Kadangi virusas pirmiausia buvo pastebėtas Lenkijoje, tai pats laikas imtis prevencijos priemonių - atsisiųsti ir visiems vartotojams įdiegti „Microsoft" programų landų užkamšymus:
Outlook lopą saugantį nuo „Malformed E-mail MIME Header"
„Outlook" apsaugą el.pašto priedams
„Exchange" 5.5 a post SP3 Information Store Patch 5.5.2652.42
Geriausia apsauga yra prevencija, o ne gaisro gesinimas!

Ankstesnė autoriaus žinutėapie virusus buvo Sudėtingasis „Hybris" Interneto kirminas jau Lietuvoje
Taip pat rekomenduojama paskaityti „Ar gandai nėra viruso forma?"

IT naujienos. Turinys
Visos 2000.11.23-12.05 naujienos
Visos 2000.11.10-11.22 naujienos
Visos 2000.11.04-11.09 naujienos
Visos 2000.10.25-11.03 naujienos
Visos 2000.10.06-10.24 naujienos
Visos 2000.09.06-10.05 naujienos
Visos 2000.08.14-09.05 naujienos
Visos 2000.08.08-08.12 naujienos
Visos 2000.08.01-08.07 naujienos
Visos 2000.07.25-07.29 naujienos
Visos 2000.07.18-07.24 naujienos
Visos 2000.07.15-07.17 naujienos
Ankstesnių naujienų archyvai
.

 

 
 
HOT.LT informacija  
Kviečiame visus prisidėti prie svetainės kūrimo! Rašykite el.paštu info@hot.lt Mes stengiamės Jums!  
 
Atskiri HOT skyriai  
Domeno vagystė  
Interneto romantikai  
Programinė įranga  
WebOn produktai el.komercijai  
 
Karštos WWW svetainės  
 
Informacija:  
Help On Web  
NSO ir mistika  
ONLINE.LT  
   
Portalai  
Banga  
Omnitel laikas  
 
Lietuviai:  
Lietuviai Atlantoje  
Klubas Litvania  
Globalusis tinklas  
Lithuanica svetainė!  
Pasaulio lietuvis  
Latvijos lietuvis  
Aklųjų biblioteka  
  Mirusieji - atminimui  
   
Aukcionai, prekyba:  
Aukcionai  
Aukcionai, pinigai  
Banknotai  
 
Spauda:  
Verslo žinios  
TV laida "Eta"  
Žinių radijas  
Būdas Žemaičių  
Lietuvos rytas  
Moteris, žurnalas  
Vartiklis, elraštis  
 
Interneto paslaugos:  
Elnet@  
Omnitel WAP serveris  
 
Kompiuteriai:  
Sonex kompiuteriai  
Baltic Amadeus  
 
Kultūra:  
Džiazo svetainė  
Lietuvos filharmonija  
Interaktyvi proza  
  Rasa, tautiniai šokiai  
Dailės muziejus  
Meno leidiniai  
Lietuvos vienuolynai  
Muziejai ir parkai  
Teatras  
Meno galerija  
Filosofija  
Mitologija  
Literatūra  
  Poezija  
  Fantastika  
  Biblijos puslapiai  
   
Mistika:  
Kabala  
Fuko švytuoklė  
5 medžiai  
Masakh  
   
Darbo sauga  
Sabelija  
 
Pramogos:  
Sporto puslapis  
PAULIAUS puslapis  
DARTS sporto puslapis  
   
Laisvalaikis:  
Akvariumai  
   
© HOT.LT 2000.
Draudžiama be leidimo naudoti bet kurią šios svetainės dalį.
'Intelligent' design.