Pateikta: 2000 m. sausio 27 d, ketvirtadienis ©2000, HOT.LT.
Draudžiama be leidimo naudoti bet kurią šios svetainės dalį.
 

!  
 
Prenumeruokitės! 
Klausk - atsakys! 
Anekdotai 
 

Netrukus bus
papildyta naujomis
galimybėmis!

Tereikia truputį palaukti!

 
 

Karšti WWW puslapiai

Paslaptingi ledai
Kogi gentis
Elena
Evangelija pagal Glebą
Mankurtas: be ateities
Dirbtinis intelektas?
Interneto pabaiga
Tikras greitis
Psichoproduktologija
Seržantas šiluminėje trasoje
Šamanų ratu einant
E-bylos
Alegorija "Kutai"
Porfirijaus "Nimfų ola"
Hermetiškosios vizijos
Templierių kryžius
 

Naujienų archyvas 

Pagrindinis puslapis 

IT naujienos 1999.11.02-1999.11.10
Pirmosios IT naujienos iki 1999.11.01

Įspėjimas prieš Kalėdas
1999.11.25

Tikimasi, kad "Quake III" ir "Unreal Tournament" kompiuteriniai žaidimai bus "karšta" prekė prieš Kalėdas. Tačiau pačiame Kalėdinės prekybos įkarštyje du JAV senatoriai (Joseph Lieberman ir Herb Kohl) bei NIMF, grupė prieš prievartą, pateikė ataskaitą apie video žaidimų žiaurumą, kai žaidėjai įsijaučia į gatvės nusikaltėlių vaidmenį. "Užtenka žudynių mokyklose", - sakoma jame. - "Mums nereikia dar vienos nelaimės".

Nenuspėjamos svarstyklės
1999.11.24

"Gateway" firmos "Select" kompiuteriai bus su AMD firmos "Athlon" procesoriumi. Tai leis šiai JAV firmai atpiginti savo kompiuterius. Firmos darbuotojai įsitikinę, kad modeliai su "Athlon" bus tarsi "raketa" lyginant su "Intel" firmos "Pentium III". Tad AMD pasiekia dar vieną laimėjimą - be IBM ir "Compaq" (ir ne tik jų), kurios taip pat naudoja "Athlon".

Kova už naujųjų mašinų sielas
1999.11.23

Tikėtina, kad "Microsoft" operacinės terpės ir toliaus dominuos valdydamos įprastinius PK. Tačiau nieko tikra dar negalima pasakyti apie naujos kartos "skaičiavimo" įrenginius, vadinamuosius informacinius įtaisus. Šioje srityje "Microsoft" šansai kažin ar daug didesni už gero tuzino kitų firmų, - tarp jų "Palm Sony" ar "Be Inc" (su BeOS, kurią naudoja "National Semiconductor" firmos "WebPad").

Šie įtaisai nuolat šmėkščiojo "Comdex" parodoje - Interneto rankiniai laikrodžiai, asmeniniai TV rekorderiai ir kiti (žr. kai kurias ankstesnes žinutes). Panašu, kad netrukus beveik kiekvienas mus supantis daiktas naršys duomenų vandenyne. Bet kas bus jų siela?

Kai kurie jų dabar neturi jokios operacinės terpės, pvz. "ReplayTV", leidžiantis įrašyti, atsukti reikiamą TV įrašą ir jį peržiūrėti. Jis turi diską, bet neturi jokios PK OS. laikoma, kad vartotojui nereikia regėti technologiją.

"Sony" firmos "Palm Computing" padalinys nemano, kad reikia kurti vieningą OS visiems įmanomiems (ir pakankamai paprastiems) įtaisams - kaip tai bando daryti "Microsoft" su "Windows CE". Panašius sunkumus jaučia ir didžiausias "Microsoft" konkurentas "Sun" su "Java" kalba paremtais sprendimais ("Jini" specifikacija). Elektronikos gamintojos vengia "Microsoft", nes matė, kas atsitiko su PK.

Naujovės tinklų srityje
1999.11.22

 • 3Com naujausių ir greičiausių Etherlink 10/100 PCI tinklo plokščių "saldainiukas" yra 3XP procesorius ir šifravimo mikroschema. Tai leidžia sumažinti MS Windows 2000 apkrovas valdant TCP/IP užklausas.
 • "Cabletron" firma išleido naują "Smart Load Balancer" komutatorių seriją, skirtą optimaliai subalansuoti serverių apkrovas.
 • "Banyan" nutraukia tinklinių programų kūrimą, nes sumažėjo paklausa "Vines" katalogams. Firma planuoja daugiau dėmesio skirti tinklų vartotojų paslaugoms.
 • Intelektualus "debilnikas"
  "Nokia" kryžmina mobilųjį telefoną su kompiuteriu planuodama pateikti telefoną su rašikliu informacijai įvesti ir turinčiu sąsają su Internetu.

Parduodama buvusi nemokama sistema
1999.11.22

Pradėta pardavinėti "Walnut Creek CDROM" sukurta 32 bitų "FreeBSD" 3.3 "Unix" atmaina palaikanti daugiaprocesorines sistemas ir neturanti Y2K "bėdos". Ji pateikiama su visais pradiniais tekstais, programavimo įrankiais (Gnu C/C++, Fortran, Tcl, Perl, Java SDK), X-Windows 3.3.5, WWW serveriu "Apache" ir per 2500 įvairių programų (redaktorių, naršyklių, pašto programų, žaidimų ir t.t.), pvz., emacs, Tex, sendmail, ghostscript, tiesioginė prieiga prie NTFS failų sistemos, milžiniškas dokumentacijos kiekis. "FreeBSD" savo terpėje leidžia vykdyti daugybę kitų programų paruoštų kitoms sistemoms (pvz., Linux, SCO Unix, Unixware, Solaris, NetBSD, BSD/OS). Įsigijus vieną 4 CD apimties rinkinį jį galima diegti neribotame kompiuterių kiekyje!

Ekspertų nuomone "FreeBSD" perspjauna efektyvumu NT tiek patikimumu, tiek produktyvumu. Ją naudoja tokie visame pasaulyje garsūs serveriai kaip:
"Yahoo!",
"Infoseek",
"Excite!",
Us West, Internet Movie DB ir kiti.
Lietuvoje jo terpėje plėtojasi Global Lithuanian Net, sklando elraštis "Vartiklis", ateivių ieško NSO svetainė, puslapius varto moterų numylėtas žurnalas "Moteris".

Pelytės praranda uodegytes
1999.11.22

"Behavior Tech Computer" (BTC) paskelbė apie naują informacijos įvedimo įrenginių grupę, į kurią įeina 3 klaviatūrų modeliai, originali pelytė ir distancinio valdymo pultas. Jie skirti seminarų ir prezentacijų vedėjams. Jų bendra ypatybė, kad neturi laidų, jungiančių su kompiuteriu ir palaikančių ryšį iki 5 m. Klaviatūrų (BTC 5113 ž infraraudonasis ryšis, 5090, 9110RF - radijo ryšis) viršuje yra 15 klavišų, leidžiančių jų pagalba iškviesti Interneto naršyklę, vartyti puslapius, valdyti CD įrenginį, reguliuoti garsą, iškviesti kompiuterio maitinimo funkcijas.

BTC 1500 pelė su kompiuteriu (iki 5 m atstumu) sąveikauja 900 MHz dažnio radijo ryšiu. Skaidrus pelės korpusas - dar viena egzotiška jos savybė.

Technikos naujovės
1999.11.21

 • "Yamaha" pateikė naują supergreitą CD įrašymo įrenginį CRW8424 su "Ultra SCSI" sąsaja, leidžiančiu 8x greičiu (į daugkartinio įrašymo CD įrašo 4x greičiu) 650 MB informacijos įrašyti per 9 min. CD skaitymo greitis yra 24x (iki 3600 KB per sekundę). Jis turi net 4 MB "kešo" atminties ir "flešo" atmintį, kuri užtikrina nesudėtingą "vidinės" programinės įrangos atnaujinimą.
 • HP 2000 m. pradžioje pateiks e-PC, kurie veikia su Windows 98/NT 4/NT 2000 terpėmis. Tai PK ir internetinio "įrenginio" derinys, kurio storis bus kaip storokos knygos, o kaina - mažesnė už PK. Jų korpusai bus spalvoti ir jie neturės jungčių periferiniams įrenginiams jungti, kurias pakeis USB portai.
 • QMS paskelbė apie "magicolor 6100" spaudintuvą, kuris gali spausdinti A3 formatu nuo 6 iki 12 psl. per min. greičiu (iki 24 psl./min. vienspalviu režimu). Jis taip pat užtikrina automatinį spausdinimą į abi puses bei 10/100Base-TX tinklo sąsają.
 • Tik neatsitrenkite į stulpą

  "Popular Science" žurnalas geriausia naujove pripažino "Invisible Monitor Integrated Eyeglass Display" akinius. tai įprastiniai akiniai, prie kurių prijungtas miniatiūrinis displėjukas, per kurį žmogus regi prieš jį "ore kabantį" kompiuterinį vaizdą.

Akiniai skirti žaidėjų džiaugsmui padidinti
1999.11.21

"S3 Incorporated" pateikė 3D akinius "Diamond Monster Shades", kurių dėka patiriamas papildomas erdvės jausmas. Šie akiniai dera su daugeliu populiariųjų žaidimų, kurie naudoja "DirectX", "OpenGL" ir "Glide" pragramines sąsajas ir visais populiariausiais grafikos procesoriais: S3 Savage4, NVidia TNT, TNT2 ir TNT2 Ultra, 3Dfx Voodoo II, Voodoo Banshee ir Voodoo III (planuojama ir S3 Savage 2000). Akiniams nereikia atskiros jungties, nes jie jungiami prie VGA greitintuvo jungties. Optimaliai kokybei reikalingas monitorius, galintis veikti 120 Hz dažniu.

S3 firma pateikia ir naują "S3 Savage 2000" pagrindu sukurtą "Diamond Viper II" grafikos greitintuvą su 32 MB atminties ir 128 bitų pločio duomenų magistrale. Tik jis vienas, kol kas, teturi vieno praėjimo "Quad-Engine", užtikrinantį stulbinantį greitį žaidimuose naudojančiuose daugelį tekstūrų. Jo savybes geriausiai iliustruoja ši charakteristika: 2048 x 1536 skiriamoji geba išvedant į ekraną 500 mega-taškų į sekundę greičiu. Greitintuvas pateikiamas su DirectX 7.0, 6.1, Direct 3D ir OpenGL ICD sąsajų palaikymu ir Windows 95/98/NT 4.0 tvarkyklėmis.

Kinas, kinas, kinas
1999.11.20 "Cinebase" ir "Compaq" sutarė kartu kurti daugialypės informacijos (multimedia) sprendimus pasilinksminimų industrijai, reklamos verslui, tele- ir radijo firmoms bei valstybės institucijoms. Jau patikrinta "Cinemabase 3.0 Media Management Soutions" veikimas "Compaq Proliant" serveriuose NT terpėje. Tji sistema leidžia vartotojams efektyviai tvarkyti, archyvuoti, ieškoti ir tiekti skaitmeninę bei analoginę daugialypę informaciją daugiavartotojiškai aplinkai naudojant atvirą architektūrą, objektinį modelį ir dokumentų srautų valdymo sistemą. Metaduomenys saugomi "Oracle" arba "Informix" DB-se, o sistema galima naudotis tinkle arba Internete.

Artėjant "X" akimirkai
1999.11.20

Firmos 2000-ųjų problemos sprendimui išleidusios milijardus dolerių gali gauti Bruce Dickens (dabar dirbantį "Boeing") ieškinį už jo 1996-ais įregistruoto patento panaudojimą. Briusas užpatentavo "windowing" metodą (apie jį paskaitykite šiame puslapyje), kurį 90% firmų ir naudoja. Dikensas nori nedaug - tik 1,25 mln. dolerių vienkartinės išmokos ir vėliau po 5000 dolerių kas mėnesį. Po Naujųjų metų sumą planuoja padidinti iki 125 mln. dolerių. Nors patentą galima užginčyti, tačiau stambios firmos linkę ne bylinėtis, o mano, kad pigiau "atsimokėti".

Mažieji elektroniukai
1999.11.19

Šių metų Las Vegase vykstanti "Comdex" paroda skiriasi nuo ankstesniųjų pirmiausia tuo, kad stulbinantys "ateities" dalykai tampa jau realiais daiktais paprastam vartotojui.

Labiausiai pritrenkia gausa įvairiausių protingų "prietaisų", demonstruojančių bevieles technologijas ir Internetą panaudojančius "mažiems" taikymams. Visur šmėkščiojo rankiniai "laikrodžiai", galintys priimti ir išsiųsti informaciją. Kai kurie jų netrukus atpažins savo "šeimininką".

Vienas iš lyderių tarp jų - elektronikos gigantas "Sony". Prezidentas demonstravo "ausinuką", į 64 MB atminties sukraunantį 80 min. muzikos ir ne didesnį už kramtomos gumos blokelį. O "Music Clip" yra rašiklio dydžio skaitmeninis muzikos grotuvas su USB sąsaja įkraunamas iki 5 val. trukmės muzika. Be to "Sony" bando ištrinti ribą skiriančią PK, žaidimų automatus ir muzikinius centrus kurdamas "PlayStation 2" pasirodysiantį kitą rudenį.

PK - išmirštantys dinozaurai?
1999.11.18

PK ir mikroschemų gamintojai ir net "Microsoft" sutaria, kad atėjo laikas pakeisti tas dideles "dulkiasiurbes" dėžės ant mūsų stalų. PK vis dažniau bus keičiami "taikymais" ir informacijos pateikimo prietaisais.

"Compaq" antpuolį prieš PK pradėjo naikindamas senuosius PK reliktus, pvz., savo naujajame nedidelės apimties sidabro ir juodos spalvų "iPAQ" modelyje COM ir LPT portus keisdamas į USB. Tai ne tik sumažina PK kainą, bet ir supaprastina jo priežiūrą. Analogiškus sprendimus daro ir kitos garsios kompiuterių gamintojos (pvz., IBM ir HP).

Tačiau "senienos" ne vienintelis dalykas, prieš kurį sukilo "Compaq" firma. Ji pateikia ir "Clipper" Interneto prieigos įrenginį su "Windows CE" terpe - jis susideda iš plokščio ekrano ir belaidės klaviatūros. Tad "Compaq" (ir kitos firmos) vietoje to, kad siūlytų PK ir paslaugas, pradeda siūlyti ... turinį, t.y. informacijos pateikimą.

O "Intel" ir "Microsoft" nelieka bežadžiais stebėtojais. Jie ruošia tų technologijų komponentus ir programinę įrangą. "Microsoft" kuria "Universal Plug&Play" bei ruošiasi kitais metais pateikti naują versiją po "Windows 98 SE" pavadintą "Millenium". O "Intel" siūlo sumažintą pagrindinės plokštės (motherboard) variantą pavadintą Flex ATX (kuris jau naudojamas iPAQ modelyje).

Greičiau ir ilgiau
1999.11.16

Tiek "Intel", tiek AMD netrukus pateiks naujo tipo 0.18 mikrono technologija pagrįstus procesorius skirtus nešiojamiems kompiuteriams, kurie ne tik dirbs greičiau, bet ir naudos mažiau energijos.

AMD kitų metų pirmoje pusėje pateiks 500 MHz ir greitesnius procesorius su integruota 128 MB kešo atmintimi, kurių pagrindas bus dabartinis K6-2+. AMD naudojama "Gemini" technologija emuliuoja analogišką "Intel" firmos "Speedstep" technologiją. Ją naudojant akumuliatorių užteks 50% ilgesniam laikui.

Į banką - Internetu!
1999.11.16

Naujasis "Intuit Accounts for the Web" paslaugų paketas leis bankų klientams Internetu atlikti beveik visas operacijas: apmokėti sąskaitas, peržiūrėti kredito kortelių ir banko sąskaitų duomenis, įtraukti duomenis iš brokerinių sąskaitų. Ir jei kol kas klientai galės tik peržiūrėti sąskaitų balansus ir skaičius papildyti pastabomis, tai tikima, kad ateityje visas bankinis gyvenimas persikels į Internetą.

"Intuit" nėra tokias paslaugas siūlanti vienintelė firma."Yodlee" taip pat neseniai pateikė paslaugą, - surenka duomenis iš finansinių įstaigų ir pateikia centralizuotoje vietoje. Dar rugsėjo mėn. "Yahoo!" pasirašė sandorį su "CheckFree" leisdama klientams apmokėti bankų sąskaitas savo www svetainėje.

"Intuit" privalumas tas, kad ji sukūrė nuostabią "Quicken" programą ir su šiuo vardu asmenys jau apsipratę. Ir firma žada, kad nesustos pusiaukelėje netrukus pateikdama naujų paslaugų: akcijų "portfelį", mokesčių patarėją ir "vignetes" - specializuotus kliento duomenų atvaizdavimus priklausomai nuo tikslų. Šias paslaugas "Intuit" kol kas siūlo savo Quicken.com svetainėje, tačiau planuoja jas parduoti ir kitiems populiariems portalams.

Seklių standartas?
1999.11.15

El.prekeiviai nori vieningai rinkti, kaupti ir keistis informacija apie www svetainių lankytojus. Šio tipo programinės įrangos gamintojai ruošia CPEX standartą, kuris gali pasirodyti 2000-ųjų vasarą. Ar nepradės iki tol murmėti nepatenkinti paprasti Voratinklio naršytojai?

Ateities bevielio ryšio technologija
1999.11.14

Las Vege vykstančioje "Condex" parodoje visas paviljonas skirtas "Bluetooth" technologija paremtiems gaminiams. Ji užtikrina pigų artimą nuolatinį radijo ryšį tarp nešiojamų kompiuterių, telefonų ir kitų prietaisų. Šia technologija paremtų produktų pardavimai turėtų prasidėti kitų metų pirmame pusmetyje. Vienintelė problema - "Bluetooth" naudoja 2.4GHz dažnį, kuris sutampa su nevielių tinklų ryšio dažniu nusakytu 802.11 standartu.

Tačiau šios dvi technologijos skiriasi. "Bluetooth" naudoja mažiau elektros energijos ir skirta mažesniam duomenų srauto (iki 1 Mbps) perdavimui trumpais atstumais (iki 10 m). 802.11 ryšio priemonės užtikrina 2-11 Mbps greitį nuo 50 iki kelių šimų metrų atstumu. "Bluetooth" gaminius kuria jau šimtai firmų. Jiems mikrochemas tiekia "Ericsson", "Intel", "Motorola" ir "Silicon Wave Inc". "Xircom Inc" kuria Bluetooth PC Cards, skirtas nešiojamiems kompiuteriams.

Šviesi plokščiųjų ekranų ateitis
1999.11.12

IBM pranešė apie naują 20,8 colio įstrižainės didelės skiriamosios gebos (iki 2048 x 1536) QX20 plokščią monitorių. Anksčiau į colį buvo talpinama 88 taškai, o naujajame monitoriuje taškų tankis colyje bus net 123. O tai reikš, kad vaizdai bus daug ryškesni. Atbaidyti mūsų vartotojus gali tik kaina, kuri viršys net 5000 dolerių. Jie patogūs ten, kur svarbu mažesnis energijos suvartojimas, reikia taupyti vietą ir reikia didesnės erdvės informacijai pateikti: avialinijų valdymo centruose, prekybos centruose ir kitur.

Banginiai apjungia jėgas
1999.11.12

"Tivoli Systems", "Cisco Systems" ir "Telcordia Technologies" (buvusi "Bellcore") pasirašė susitarimą dėl naujų technologijos valdymo sprendimų kūrimo toliau plečiant paslaugų tiekėjų galimybes. Kiekviena šių firmų pirmauja atskirose srityse: "Cisco" - Interneto užtikrinimo priemonių, "Telcordia" - palaikymo sistemų ir paslaugų (pirmavusi įprastinėje telemarketingo rinkoje firma agresyviai veržiasi į Interneto sritį), "Tivoli" - paskirstytų tinklų ir programų srityse. Suvieniję pastangas firmos gali pateikti pilnesnius el.komercijos sprendimus nuolat didėjančioje el.komersantų minioje.

Integruoti balso ir duomenų sprendimai
1999.11.11

Sutarta, kad "Tivoli Management Agent" bus pateikiamas su "Nortel Networks" firmos "Enterprise Edge" ir išplės balso ir duomenų perdavimo paslaugų tiekėjų sprendimų, skirtų mažoms ir vidutinėms verslo įmonėms, galimybes. "Enterprise Edge" yra Internetinė technologija apjungianti balso, duomenų ir ryšio taikymus į vientisą sistemą . Ji leis tradiciniams paslaugų tiekėjams išsiskirti tarp konkurentų.

Naujoji karta renkasi "VBScript"!
1999.11.11

Pasiruoškite užmiršti viską, ką žinojote apie kompiuterių virusus. Naujasis "BubbleBoy" virusas yra tvėrinys (kirminas plintantis pasinaudodamas Microsoft Outlook pašto programas), kokio dar nebuvo regėję antivirusinių programų kūrėjai.

Ankstesnieji "pašto" virusai plito kaip el.laiško priedai ir pradėdavo veikti tuos priedus pabandžius perskaityti. "BubbleBoy" pradeda veikti jau "atplėšiant" patį laišką - jame "įsiūtas" VBScript kodas prisisega prie Outlook adresų knygutės ir išsiunčia el.laišką su savimi visiems, kurių adresus joje suranda. Ypač neapsaugoti "Outlook Express" vartotojai su įjungtu automatiniu laiškų peržiūros režimu. Užkrėsto laiško išankstinės peržiūros pakanka kirmino plitimui. Visa laimė, kad ši viruso versija dar neturi "kenkėjiškų" funkcijų.

Ir įdomiausia, kad nors šik tiek patyrusiam VBScript programuotojui nesudėtinga sukurti tokius virusus-kirminus. O jo veikimo terpė yra IE 5.0 su įdiegta "Windows Scripting Host" funkcija. Išjungti pavojų galima tik nustačius IE 5.0 didžiausio saugumo lygį.


 

Pagrindinis Naujienų puslapis
IT naujienos 1999.11.02-1999.11.10
Pirmosios IT naujienos iki 1999.11.01

 
!  

Ši Voratinklio svetainė
KĄ TIK pradėjo savo gyvenimą.

Kviečiame visus norinčius
prisidėti prie jos kūrimo!
Rašykite el.pašto adresu
info@hot.lt

Palikite žinutes
Atsiliepimuose.

Mes stengiamės
Jums!

 

Karštos WWW svetainės!

NSO ir mistika
Globalusis tinklas
Pasaulio lietuvis
Latvijos lietuvis
Aklųjų biblioteka
Mirusieji - atminimui
Voratinklio aukcionai:
www.aukcionai.lt
www.money.lt
SPAUDA:
Lietuvos rytas
Moteris, žurnalas
Vartiklis, elraštis
Interneto paslaugos:
Elneta
Kultūra:
Teatras
Meno galerija

Filosofija
Mitologija
Literatūra
Poezija
Fantastika
Fuko švytuoklė
Biblijos puslapiai