Hot.lt logo Hot.lt meniu
karščiausios IT naujienos
pasirink skiltį  
 
Turinys
Laimėk prizą!
El.prekyba
Įdomybės Internete
Atsiliepimai
Prenumeruokitės!
Klausk-atsakys!
Keiskimės nuorodomis!
Anekdotai
WWW
Menas:
Ars Novus, meno galerija
Žiniasklaida:
Aš Lietuvai
Anarchija
.
.
Statyba ir remontas
StatVilsta
Laisvalaikis:
Akvariumai, fauna, flora
Įdarbinimas:
Preilė: darbuotojų paieška
Verta:
.
Vedų kultūros centras
Sachadža Joga
Dausuva
.
Karšta
Visatos modeliai
Fermi paradoksas
Riiti Jokomicu: Musė
Elohimų alchemija
Christian Libens. Sekso poetika
Kvantinė chemija
Simpsonų trauka ir žaidimas skaičiais
I.Naživinas. Judėjas
„Kosmografija“ apie Lietuvą
Elementariosios dalelės
Minčių valdymas
Egzistencializmas
Religiniai anekdotai
Cz. Milosz. Ulro žemė
K.Saja. Molynė
Ateivių civilizacijos
Traktatas apie dvi Sarmatijas
P.Adams. Senamadiška muzika
Mitas ir mokslas
J.A. Zaidelis. Riba
Emerikas Koloje
Dao laikas
Oreivystės istorija
R.W. Emersonas. Poetas
I.Calvino. Katinų markizė
Ramakrišnos panteizmas
"Wow" signalas
Keistai pažįstama, Deja vu
Ortodoksų bažnyčia
A. Einšteino panteizmas
Gyvieji spinduliai
K.Jungas ir NSO
Suvokimo durys
Ūlos kraštas senovėje
Pasimetusios merginos memuarai
Sielos klajonės
Šėtono manifestas
OBE ir sapnai
Dropa diskai
Nibiru ir šumerai
Kęstutis Plankas. Eilėraščiai
Festo disko paslapties beieškant
Pederastai dulkina tautą
Slėpiningieji Edeno sodai
Hitleris: gyvas ar miręs?
Prakeikti nematomi dalykai
Mankurtas: be ateities
Interneto pabaiga
E-bylos
 
 

Automatizacija gali reikalus ir pabloginti...

Ne vienas pasvajoja, kad guli pliaže po palme, o Dirbtinis intelektas (DI) ir programinio kodo generatoriai užtikrina sklandų ofiso darbą?! Gal kilo užgaida patobulinti naujausio žiniatinklio skyrių – ir nepalikę palmės metamo šešėlio duodate kelias komandas, o pagal jas sugeneruotas naujas kodas įdiegiamas sklandžiai. Galime toliau ilsėtis.

Tai graži vizija, tačiau tikrovė yra greičiau šalto vandens šliūkštelėjimas ant galvos. Nė vienas iš turimų įrankių neveikia pakankamai gerai be žmogaus priežiūros. Jo, būna kad jie suveikia gerai – ir tokie instrumentai palengvina gyvenimą mums. Tačiau kartais jiems nepasiseka, o pasekmės svyruoja nuo nemalonių iki katastrofinių. Automatizacija veikia gerai didesnę dalį laiko, tad padėtis nėra simetrinė. Bet vos paleidžiate jos vairą iš rankų (arba išeinate atostogų), sistemos ima strigti.

Štai šeši atvejai, kai automatizacija „nušoka nuo bėgių“.

Šiukšlių surinkimas

Teoriškai, atminties išskyrimo valdymas yra tai, kuo žmonės neturėtų rūpintis. Dauguma šiuolaikinių programavimo aplinkų turi sluoksnį, kuris išskiria, o vėliau atlaisvina atminties sritis. Geras „šiukšlių surinkėjas“ turėtų leisti programuotojams dėmesį sutelkti į svarbesnius dalykus (tarkim, į jų turimų akcijų kainą).

Kadangi šiukšlių surinkimas vykdomas automatiškai, reiktų tikėtis, kad atminties praradimai jau praeitis. Tačiau vis tik programuotojai ir toliau gali išskirti atminties sritis taip, kad šiukšlių surinkėjas jas praleis, tačiau dar blogiau yra tai, kad programuotojai daugiau nelaiko savo atsakomybe rūpintis atminties praradimais – ir vietoje aiškinimosi, kur dingsta duomenys, tiesiog didina atminties kiekį „debesyje“.

Yra ir kitų su tuo susijusių problemų. „Gudrūs“ programuotojai suprato, kad kodas vykdomas greičiau, jei duomenų struktūros sukuriamos pradžioje, o vėliau tik pakartotinai panaudojamos. Kitais žodžiais, padaroma taip, kad šiukšlių surinkėjas nieko nedarytų.

Ir bendresnė problema yra tai, kad šiukšlių surinkėjas gali imti veikti labiausiai netinkamu momentu. Kai kuriems taikymams (pvz., medicininės aparatūros atveju) dėl to verta sunerimti.

Interpretuojamas kodas

Įvairios skriptų kalbos supaprastino programavimą, sprendimą suvesdamos tik į kelias kodo eilutes. Jų santykinis paprastumas ir principas pritraukė daugybę šalininkų, ne iš programavimo, bet ir kitų artimų sričių, pvz., duomenų analizės. Taip, pvz., „Python“ viena populiariausių kalbų.

Tačiau tokių interpretuojamų kalbų naudojimas gali sumažinti efektyvumą bei kelti saugumo problemas. Interpretuojamos kalbos veikia lėčiau, kartais net žymiai. Tai, kartu neskiriant pakankamai dėmesio optimizacijai, gali kelti greitaveikos problemas. Gero JIT kompiliatoriaus naudojimas gali pagerinti padėtį. „Python“ programuotojai gali naudoti „Java“ pagrindu veikiantį „Jython“ kompiliatorių. PHP ir „Python“ turi ir savus JIT kompiliatorius – „PyPy“, „Numba“ ir „Pyston“ (išvardijant toli gražu ne visus).

Dinaminių tipų koncepcija, populiari interpretuojamose kalbose, gali palengvinti atakas su kodo įskiepiais (injection) ar kitais būdais. Kompiliuojant kodą tą riziką galima sumažinti, bet iki galo nepašalinant. Tad reiki būti budriems naudojant tokias kalbas.

Dirbtinis intelektas

Dirbtinio intelekto (DI) tema gerokai platesnė už automatizacijos. Ir nors jį galima priimti kaip mūsų dienų stebuklą, jo rezultatai pasirodo esą gana prėski, kai tik praeina euforija dėl naujovės. Mat LLM, iš esmės, yra suvidurkintos apmokančių duomenų reikšmės.

Kartais DI pablogina padėtį, pateikdamas atsitiktines klaidas. Sistema mėto gramatiškai teisingus ir geros struktūros sakinius tol, kol netikėtai pateikia išgalvotą faktą. Kas dar blogiau, DI kartais paskleidžia šmeižtą, tame tarpe ir apie gyvus žmones. Panašu, kad DI geriausia panaudoti kaip ne itin protingą padėjėją protingesniems, išmanesniems žmonėms, kurie gali išlaikyti šį džiną ant pavadėlio.

Duomenų bazių užklausos

Teoriškai, duomenų bazės (DB) – automatizuotas įrankis, leidžiantis duomenis saugoti struktūrizuotose lentelėse ir atsakyti į užklausas bet kuriuo metu. „Oracle“ net užklijavo ant savo gaminio lipduką „autonominė“, tuo pabrėždama, kiek viskas automatizuota. Šiuolaikinės įmonės negali veikti be didelių duomenų bazių magijos.

Tik gana greitai kūrėjai susiduria su jų apribojimais. Kartais jie gali parašyti užklausą, kuri veiktų amžinai. Paprastų SQL užklausų parašymas nėra ypač sunkus, tačiau gali būti labai sunku parašyti sudėtingą užklausą, kuri taip pat būtų veiksminga. Kartais pasamdomi DB administratoriai, galintys suderinti DB parametrus, indeksus, kad užklausos veiktų be trikdžių.

Platformų su mažai kodo automatizmas

Kai kurie įmonių įrankiai, portalai ir žiniatinklio taikymai dabar yra pakankamai sudėtingi, kad galėtų prisitaikyti sklandžiai, naudojant mažai arba visai nenaudojant programinio kodo. Pardavimų komandos mėgsta šią funkciją vadinti „mažu kodu“ arba net „be kodo“. Ir iš tiesų automatizavimo laipsnis gana didelis.

Bet galvos skausmas išlieka. „Vienas dydis visiems“ ne visada suveikia. Tačiau šiose sistemose, kaip taisyklė, priderinimas yra paviršutiniškas. Be to bendras kodas veikia kiek lėčiau, nes nuolat tikrina duomenis prieš juos suformatuojant. Vis tik daugelis įmonių sutinka net dėl lėto darbo, nes tai paprasčiau ir pigiau nei samdyti programuotojus. Tačiau tai reiškia, kad sutinkama gyventi su tuo, kas nelabai tinka ir su sudėtingesne eksploatacija.

Srautų optimizacija (RPA)

„Mažai kodo“ ir „be kodo“ giminaitis yra RPA (robotizuotas procesų automatizavimas), dažnai panaudojamas įstaigose kanceliarinių darbų automatizavimui, pvz., dokumentų tvarkymui. Dideliu RPA privalumu yra tai, kad jis gali įtraukti šiuolaikines sąsajas į pasenusias sistemas, jų neperdarant, o taip pat pridėti kažkiek integracijos.

Tačiau tikras pavojas kyla, kai sistemos veikia gana puikiai, leisdamos užliūliuoti žmones. Automatizacija imasi atlikti veiksmus, kai kitu atveju žmogus turėtų galimybę pastebėti klaidą. O dabar kažkuris menedžeris gali tiesiog paspausti mygtuką „Patvirtinti viską“, nesigilindamas į detales. Palaipsniui klaidos kaupiasi, o paprastas (ne sistemos specialistas) neturi supratimo, kas vyksta, bei priemonių, situacijai pataisyti.

Nulinė automatizacija

Vieninteliu blogesniu dalyku už panaudojimą daugiau automatizacijos yra visai nenaudoti automatizacijos.

Dirbtinis protas
Kobolo motina
Kompiuterių istorija
Perfokortos ir jų istorija
Daiktų interneto pavojai
Dirbtinis intelektas kare
Ironiškas padėties apsivertimas
Ar Internetas turi savimonę?
Į Mėnulį skridę kompiuteriai
Kodėl masyvų indeksai prasideda 0?
Paradoksai sulig dirbtiniu intelektu
Šriodingerio katinų dresiravimas: kvantiniai kompiuteriai
Didelių duomenų analizės koncepcijos terminai
V. Bušas: žmogus, kuris neišrado kompiuterio
Bilas Geitsas: kol dar nebuvo garsus
Eliza ir rūpesčiai dėl tapatybės
Ateityje mes visi būsime kiborgais
HAL 9000 – pramanytas kompiuteris
Robotai - dirbtiniai žmonės
Ar mašina kada nors mąstys?
Didžiųjų duomenų mitas
Papildytoji tikrovė
Čarlzas Babidžas

 
 
HOT.LT informacija  
Kviečiame visus prisidėti prie svetainės kūrimo! Rašykite el.paštu info@hot.lt Mes stengiamės Jums!  
 
Atskiri HOT skyriai  
Domeno vagystė  
Interneto romantikai  
Programinė įranga  
WebOn produktai el.komercijai  
 
Karštos WWW svetainės  
 
Informacija:  
NSO ir mistika  
ONLINE.LT  
   
Portalai  
Banga  
 
Lietuviai:  
Globalusis tinklas  
Lithuanica svetainė!  
  Mirusieji - atminimui  
   
Aukcionai, prekyba:  
Banknotai  
 
Spauda:  
Verslo žinios  
Žinių radijas  
Lietuvos rytas  
Moteris, žurnalas  
Vartiklis, elraštis  
 
Interneto paslaugos:  
Elnet@  
 
IT paslaugos:  
Baltic Amadeus  
 
Kultūra:  
Džiazo svetainė  
Lietuvos filharmonija  
Interaktyvi proza  
Teatras  
Meno galerija  
Filosofija  
Mitologija  
Literatūra  
  Poezija  
  Fantastika  
  Religijos skiltis  
   
Mistika:  
Kabala  
Fuko švytuoklė  
   
Darbo sauga  
Sabelija  
 
Laisvalaikis:  
Akvariumai  
   

 

 
 
delo
© HOT.LT 2023.
Draudžiama be leidimo naudoti bet kurią šios svetainės dalį.
'Intelligent' design.