Atnaujinta: 2000 m. vasario 11 d., penktadienis ©2000, HOT.LT.
Draudžiama be leidimo naudoti bet kurią šios svetainės dalį.

!    
Laimėk prizą!
Atsiliepimai
Prenumeruokitės!
Klausk-atsakys!
Pasikeiskime nuorodomis!
Anekdotai
 

Priedai lietuvių kalbai kompiuteriuose įvesti  

Moksleiviu ir studentu DB   Sveikata

Karšti WWW puslapiai

Atgyja vėjas
Krištolinė kaukolė
Ateiviai mums padeda
Lietuvių išeivija Internete
Coca kramtymo simbolika
Paslaptingi ledai
Elena
Evangelija pagal Glebą
Mankurtas: be ateities
Dirbtinis intelektas?
Interneto pabaiga
Tikras greitis
Psichoproduktologija
Seržantas šiluminėje trasoje
Šamanų ratu einant
E-bylos
Alegorija "Kutai"
Porfirijaus "Nimfų ola"
Hermetiškosios vizijos
Templierių kryžius

Jaunimo Kongresas
Pasaulio lietuvių jaunimo Kongresas
 

Skandalas 

Anonsas:
Netrukus bus skelbiama dar viena loterija su dar vertingesniu prizu!
O dabartinė loterija papildoma maloniais priedais...

Atsiliepimai   Prenumerata   Orakulas   Juokai
Pasikeiskime nuorodomis!
 Šansas!: Laimėk prizą!
Ar tikrai Lietuvoje pavogtas "Online" domenas?

Ar tai vagystė viduryje .... lietuviškojo Interneto?

Linas Pečiūra: Istorijos karštais pėdsakais pasekus

www.online.lt niekada nebepriklausys ”Lietuva Internete” žinynui.

Jau savaitę nerimsta aistros dėl gerbiamo V.Palubinsko nuo 1995 metų tvarkomo, prižiūrimo ir kasdien papildomo Internet žinyno ”Lietuva internete” dingimo iš savo įprastos vietos. Tik vasario 3 dieną Lietuvos IT rinkoje veiklą pradėjusi energinga, lanksti, turinti rimtų ketinimų, didžia dalimi, užsienio kapitalo kompanija ”Delfi”, www.online.lt adresu, visus Interneto vartotojus nukreipė į savo portalą. Tačiau šią istoriją jau daugelis girdėjo, apie tai skaitė spaudoje matė per televiziją. Dabar belieka: arba imtis rimtų protesto, o gal palaikymo, vienos iš konfliktuojančių pusiu, akcijų, arba, šį konfliktą spręsti teisme. Tačiau pažvelkime į šios istorijos šaknis. Kam reikėjo tokios smarkios audros? Naujo kompanijos vardo reklamai? Nelabai tikėtina, nes ”Defli” vadovai jau šiandien skaičiuoja, įvykusio skandalo pasėkoje patirtus ir dar galimus nuostolius. Naujame portale www.delfi.lt buvo siekiama kuo didesnio lankytojų skaičiaus, už ką paprastai galima tikėtis pelno iš reklamos? Tuo, vėlgi, sunku patikėti. O gal buvo ir kitokių priežasčių, kurios tokiame įkarštyje paprasčiausiai nebuvo pastebėtos. Tad gal atidžiau pažvelkime į ”Delfi” kūrimosi istoriją. Juk Lietuvą ši kompanija pasiekė vėliausiai, todėl pabandėme atsekti kai kuriuos dėsningumus ir čia mums padėjo Latvijos laikraščio ”??????&??????” praėjusių metų rugpjūčio 18d. Natalijos Vasiljevos publikacija. Leiskite pacituoti kai kurias įdomiausias šio straipsnio vietas.

”Oline.lv taps pirmuoju latvišku laikraščiu publikuojamu tik Internete. Šio laikraščio turinys bus pildomas net po kelis kartus per dieną, kiekvienas Interneto vartotojas galės gauti pačią naujausią informaciją apie įvykius šalyje ir pasaulyje. Be to šios svetainės lankytojai galės pasinaudoti elektroninio pašto paslauga, taip pat bus patalpinta ir paieškos sistema bei kitos paslaugos skirtos į šį tinklapį suvilioti kuo daugiau svečių.”

Ar šios eilutės Jums nieko neprimena? Būkite kantrūs dar viena to paties straipsnio citata manau išsklaidys visas abejones.

”Šį projektą realizuos bendra įmonė Neti Varav, kurios akcijų paketą po 50 % dalinasi BNS ir MicroLink. Nuo šių metų pradžios (1999m. aut. past.) analogiškas projektas jau veikia Estijoje (www.online.ee) ir yra labai populiarus, vien per pastaruosius keturis mėnesius svetainė sulaukė 18 tūkstančių Internet vartotojų. Turint galvoje Estijos patirtį, kompanija įsitikinusi, kad ir Latvijoje elektroninis laikraštis taps pačia lankomiausia Interneto svetaine. Informacija patalpinta online.lv bus nemokama, o padengti išlaidas už svetainės palaikymą ir gauti pelno, elektroninio laikraščio savininkai tikisi iš reklamos ir skelbimų dėka surenkamas lėšas.”

Štai taip. Dabar belieka surinkus Interneto adresus www.online.lv ir atitinkamai www.online.ee pažiūrėti į tuos elektroninius laikraščius. Pasirodo šiais adresais patenkame į latviškuosius ir estiškuosius ”Delfi” Internetinius puslapius. O kadangi patirties, kaip sakoma aukščiau cituotame straipsnyje, būta, tai kodėl gi atėjus į Lietuvos rinką nepadarius to paties? Juk ir adresas www.online.lt jau buvo, svetainės dizainas parengtas dar prieš gerą pusmetį. Taigi, visa ši istorija ne kas kita, kaip gerai apgalvotas kompanijos strateginis žingsnis. Skandalas, kaip rodo užsienio praktika, kartais būna specialiai išprovokuotas, iš anksto numatant visus jo padarinius, o pagaliau, teisiškai domenas priklausė UAB ”Skaitmeninės Komunikacijos” ir gal tai padėjo pastarosios savininkams išsaugoti net 25% akcijų. Didžiausia Baltijos Valstybėse naujienų agentūra – draugai ir bendrasavininkiai, tiesa apie BNS priklausantį akcijų paketą buvo užsimenama tik Latvijos atveju ( rašant eilutes apie BNS, kaip Neti Varav kompanijos berdarsavinikę paaiškėjo, kad šiuo metu jau visi 100% akcijų priklauso Microlink kompanijai ), pagaliau kompanijos vystymosi planai yra planai, pelnas yra pelnas, o etika ir moralė… kažkur buvo tik pakeliui į Lietuvą pasimetė.

Štai pateikiame ir p. V.Palubinsko laišką-komentarą šioms aukščiau pateiktoms mintims.

-----Original Message-----
From: Vladas Palubinskas 
To: Linas Peciura 
Date: Friday, February 11, 2000 2:51 AM
Subject: Re: LOL istorija tesiasi
> Tad gal ir Jūs galėtumėte aprašyti "Lietuva internete" žinyno
> atsiradimo istoriją arba bent šiek tiek tai mums visiems priminti.

O, istorija labai nuobodi. 1995, patyręs nuostabias interneto galimybes, norėjau ir kitus tuo uždegti, nesitenkinti Lietuvoj jau esančiais Relcom, Sprintnet, Fidonet. Didžiuojuosi, kad pasitaikius progai, įkalbinau J.Kazicka Sprintneta panaudoti kaip vartus i interneta - jis greitai pagavo minti, čia jaučiu savo mažyti nuopelną, kad "Omnitel" gana anksti Baltijos šalyse ėmėsi ne tik mobilaus telefono, bet ir interneto.

Bet įsijungus interneto džiunglėse nelengva buvo susigaudyti, tikras paradoksas - lietuvišku duomenų sunku rasti todėl, kad jų buvo labai mažai, o pasauly sunku - kad jų labai daug. Todėl agituojant, pvz. jungtis prie Omnitel, geriausia būdavo tiesiog parodyti ryškiausias, įdomiausias vietas Amerikoj ir viską, kas naudingo yra Lietuvoj. T.y. padaryti savotišką adresu knygute, vadovėlį po internetą. Toki ir pasidariau, o kad nereiktu nešiotis, padėjau internete Lithuania Online vardu - patiko tikslus pavadinimas, geri America Online, Russia Online (online.ru) pavyzdžiai.

Antra, reikėjo įsukti ir pačias lietuviškas paslaugas į interneta. Nedaviau ramybes Fido bendruomenei, pavyko suagituoti būrelį žmonių. Vilniuje toks buvo Martynas Nikolajevas, tada vienuoliktokas. Jis dar pasikvietė Praną Slušni, ir aš juos tiesiog žingsnis po žingsnio ugdžiau praktiškai, versliškai perkelti informaciją į internetą. Bet tik truputi įsivažiavę jie atitolo, įmonę įformino jau be manęs, ne LOL, o TDD (The Digital Dream, tokia buvo Amerikoj) - lietuviškai nepatogiu "Skaitmeniniu komunikacijų" vardu, susigundę įprastomis ryšio paslaugomis, iš informacijos serviso apsiribojo tik Web dizainu. O aš nesiėmiau jiems toliau vadovauti, pasilikau su savo žinynu, kurį laikiau ne tdd.lt, o omnitel.net. Kaip dabar galvoju, mus išskyrė požiūris į verslą - aš įsivaizdavau pinigų darymą iš taupymo, smarkiai sumažinant įprastas išlaidas interneto dėka, o jie - iš įvaizdžio, principu "neapgausi - neparduosi".

>gal tai padėjo pastarosios savininkams išsaugoti net 25% akcijų?

Nežinau, bet tai turėtų būti tiesa. Slušnys su Nikolajevu tiesiog apgavo atėjūnus, prisistatę save Online.lt šeimininkais, todėl Microlink ir nesitikėjo skandalo. Kitaip jiems pirkti kažkokią menką ir dar dvesiančią įmonėlę kaip savo bazę Lietuvoje nebūtų buvę prasmės. Beje, prieš tai Microlink labai atkakliai kalbino ir "Penkis kontinentus" - būtent dėl to, kad jie stiprūs ne internet ryšiu (nors ir čia didesni už SK), o kaip informacijos paslaugų tiekėjas.

Labai ačiū už laišką, geros kloties.
Vladas

O tai išsamus Delfi direktoriaus P. Slušnio komentaras

-----Original Message-----
From: Pranas Slusnys 
To: Linas Peciura 
Date: Friday, February 11, 2000 10:51 AM
Subject: Re: Online.lt


Sveiki!

Ką aš galėčiau pridėti prie jau išsakytos oficialios mūsų kompanijos pozicijos tai gal būt patikslinti vardo registravimo detales:

a) mūsų kompanija turi užsiregistravusi ne viena bendrini internet adresą online.lt bet ir tokius adresus kaip e-mail.lt ar mail.lt ir t.t. Tokiu adresu registravimas buvo musu kompanijos strategijos dalis.

b) ponas Vladas Palubinskas iki perkeldamas savo informacija i online.lt ja laike adresais www.omnitel.net/lol, www.aiva.lt/lol www.is.lt/lol . Tai dar galima patikrinti nuėjus į is.lt, aiva.lt arba omnitel.net serverius. Kokios priežastys galėjo priversti Vlada Palubinska iki tol (ir net iki šiol) naudojusi trumpini 'lol' registruotis internete serverį www.online.lt, o ne www.lol.lt ?

c) Kai mūsų kompanija registruoja internet vardus klientų užsakymu, mes sudarome su juo sutartį ir registravimo metu RIPE duomenų bazėje nurodome visą priklausomybę užsakiusiai kompanijai arba asmeniui, savo kompaniją nurodydami tik kaip techninius kontaktus. Tai galima patikrinti http://www.ripe.net/cgi-bin/whois koks yra drama.lt įrašas ir koks yra online.lt įrašas.

Na o dabar apie jūsų laišką:

Buvo labai įdomu perskaityti Jūsų laišką ir spėjimą, jog su Online.lt vardu susijęs skandalas sukeltas pagal Latvijos ir Estijos pavyzdį bei buvo "specialiai sukurtas". Deja, Jūs neteisus.

Kad visiems butu aišku, mes paaiškinsime kaip kūrėsi DELFI internet vartai. Online.ee iš tikrųjų buvo pirmieji internet vartai, kuriuos sukūrė kompanija MicroLink 1999 metų sausio mėnesį. Juos valdė uždaroji akcinė bendrovė pavadinimu AS Neti Värav, kurios 50 procentų akcijų turėjo MicroLink ir 50 procentu BNS. Labai greitai šie interneto vartai tapo populiariausiais Estijoje.

Pirminė Neti Värav idėja buvo sukurti panašius internet vartus Latvijoje, online.lv vardu. Buvo pradėti paruošiamieji darbai, bet dar prieš tai, kai Neti Värav pasirengė interneto vartų paleidimui Latvijoje, buvo nuspręsta sukurti visiškai naują projektą DELFI, kuris butu vykdomas visose trijose Baltijos šalyse. Tod?l online.lv interneto vartų kūrimas buvo nutrauktas.

Kompanija DELFI buvo sukurta susijungus Estijos ir Latvijos Interneto kompanijoms MicroLink Online ir Parks LvNet ir jų atitinkamiems interneto vartams, online.ee ir Navigators.lv. Delfi.ee ir Delfi.lv buvo paleisti 1999 m lapkričio mėn.

1999 m. spali BNS pardavė 50 procentų Neti Värav akcijų kompanijai DELFI. Po to, BNS yra tiesiog DELFI partneris parduodantis naujienas DELFI portalams.

1999 m. vasarą, Neti Värav taip pat svarstė online.lt svetainės paleidimą Lietuvoje, tačiau sužinojo, kad tas vardas jau priklausė UAB Skaitmeninės komunikacijos, o svetainės turinį tvarkė p. Palubinskas. Tada ir buvo užmegzti pirmieji kontaktai su p. Palubinsku. Jam buvo pasiūlyta prisijungti prie DELFI interneto vartų vystymo komandos, tačiau susitarimo nepavyko pasiekti. Norėtume dar karta pabrėžti, kad mes laikome konfliktą dėl online.lt ir delfi.lt labai nemaloniu. Liūdna, tiesa yra ta, jog vardas online.lt visada priklausė UAB Skaitmeninės komunikacijos (dabar DELFI), o p. Palubinskas nepanorėjęs dirbti su Skaitmeninėmis komunikacijomis, vystydamas svetainę, pasirinko bendradarbiavimą su DELFI konkurentais.

Vis dėlto, DELFI pakartojo savo pasiūlymą p. Palubinskui, ir mes ir dabar esame atviri susitarimams. Dabar DELFI visas savo jėgas skiria DELFI interneto vartų vystymui.

Mūsų ankstesni interneto vartai Online.ee, Navigators.lv ir planuoti Online.lv nėra daugiau palaikomi kaip atskiros svetainės. Tod?l DELFI neturi tiesioginio intereso vardui online.lt.

Su pagarba,
Pranas Slušnys

Leiskite užbaigti

Ar tai jau viskas ką galima būtų parašyti apie šią istoriją? Manau taip arba beveik taip. Čia išdėstyti faktai, skaitytojams padės geriau suprasti visą įvykių raidą ir šios komplikuotos situacijos padarinius, kurie manau yra tokie: vardas www.online.lt , šiuo metu nebenaudingas nei vienai iš suinteresuotų pusių. Šis vardas nebeturi tokios šlovės kaip anksčiau. DELFI toliau naudosis domenu www.delfi.lt reklamuojančiu naujos kompanijos vardą, o Lietuva Internete tikriausiai apsistos www.on.lt . Jei man būtų leista, norėčiau pasiūlyti sėstis prie derybų stalo. Bet ar liko dėl ko derėtis? Gal galėčiau naiviai paklausti? Gal įmanomas variantas kai ginčytinas vardas perduodamas trečiai šaliai? Tik kas galėtų tapti ta trečiąja šalimi?

Linas Pečiūra
LRT IT žurnalas ”@ETA”

©2000, HOT.LT.
Draudžiama be leidimo naudoti bet kurią šios svetainės dalį.

 

Kviečiame visus norinčius prisidėti prie šios svetains kūrimo! Rašykite el.paštu
info@hot.lt
Mes stengiamės Jums!

Interneto romantikai Dėmesio!
Valentino dienos išvakarėse pas mus bus įkurtas
Romantikų klubas!
 
Skelbimai   Jaunimas

Karštos WWW svetainės!

Informacija: Help On Web
NSO ir mistika
Lietuviai:
Klubas "Litvania"
Globalusis tinklas
Lithuanica svetainė!
Pasaulio lietuvis
Latvijos lietuvis
Aklųjų biblioteka
Mirusieji - atminimui
Voratinklio aukcionai:
Aukcionai
Aukcionai, pinigai
Banknotai
SPAUDA:
Lietuvos rytas
Moteris, žurnalas
Vartiklis, elraštis
Interneto paslaugos:
Elnet@
Kompiuteriai:
Baltic Amadeus
Kultūra:
Prekyba menu
Teatras
Meno galerija

Filosofija
Mitologija
Literatūra
Poezija
Fantastika
Fuko švytuoklė
Biblijos puslapiai
Pramogos:
PAULIAUS puslapis
DARTS sporto puslapis
Astronautų kautynės (StarCraft Online)
Politika:
ND - Moterų partija
Lietuvos centro sąjunga, Kaunas
Paieška:
KTU, Infoseek
Vertinga:
Statybos medžiagų sertifikavimas

 

Kvapą gniaužianti
sėkmė versle!

Tai Traxdata.
Ar norite prisiliesti prie sėkmės?
Išbandykite fantastiško pasisekimo
CD-R diskelius!
Nuolaida tik pirmiems 100 klientų!
Užsakymai priimami el.paštu:
prekes-pastu@amadeus.mii.lt